Porady

Masz zaparowane okna w domu? Sprawdź, jak sobie z tym poradzić, by nie pojawiła się pleśń

Porady

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
gazeta.pl
Dziewczynka patrząca przez zaparowane okno

Para wodna zbiera się na oknach najczęściej w okresie jesienno-zimowym i grzewczym. Wtedy na zewnątrz jest duża wilgotność oraz duża różnica temperatur pomiędzy zewnętrzną częścią budynków i pomieszczeń a wewnętrzną. Sprawdź, jak poradzić sobie ze skraplającą się wodą na oknach. 

Dlaczego okna po nocy są zaparowane?

Woda skraplająca się na oknach w nocy najczęściej jest efektem niewłaściwej wentylacji. W ciągu dnia może być to niezauważalne, ponieważ poruszamy się po pomieszczeniach, wywołując ruch powietrza. W nocy, kiedy śpimy, wydzielać się może jeszcze więcej pary wodnej i przy braku ruchu powietrza, zbiera się ona na szybach od wewnętrznej strony. Ta z kolei może powodować, że na uszczelkach przy szybach oraz na ścianach pojawi się pleśń.

Zobacz wideo: Otul się swetrem na jesień

Otul się swetrem na jesień
Otul się swetrem na jesień Źródło: Dzień Dobry TVN

Odpowiednia wentylacja zapobiega zbieraniu się wody na oknach, dlatego należy sprawdzić w pierwszej kolejności, czy okna mają ustawioną wentylację. Także gotowanie bez użycia okapu z włączonym wywiewem może prowadzić do skraplania się pary wodnej na szybach. Zjawisko to można też obserwować w łazience, gdzie po gorącym prysznicu lub kąpieli zaparowują nie tylko okna, ale również lustra. Oznacza to, że pomieszczenie nie ma wydolnej wentylacji.

Jak pozbyć się wilgoci z okien?

Aby uniknąć parowania okien i skraplania się na nich wody, należy przede wszystkim sprawdzić, czy jest włączona w nich wentylacja. W oknach dachowych często można zauważyć u góry, nad szybą, ząbki, które można rozsunąć lub zasunąć. W oknach ściennych otwory wentylacyjne można zobaczyć dopiero po ich otwarciu i spojrzeniu na wewnętrzną część framugi.

Ponadto, warto utrzymywać stałą temperaturę w pomieszczeniach, która wynosi od 18 do 21 stopni. Im mniejsza różnica temperatur pomiędzy podwórkiem a pomieszczeniem, tym mniejsza szansa na parowanie szyb. Co więcej, aby uniknąć takich sytuacji warto po prysznicu lub kąpieli dokładnie wietrzyć łazienkę, a w miejscach, gdzie suszone są ubrania, zadbać o osuszacze powietrza. Lepiej też zrezygnować z dodatkowych nawilżaczy powietrza, które wiesza się na kaloryferach.

Dobrym rozwiązaniem może być również stosowanie specjalnych płynów myjących, które zapobiegają parowaniu szyb. Najczęściej stosuje się je do mycia szyb samochodowych, gdyż te jeszcze częściej parują.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: Jamie Atlas/Getty Images

Pozostałe wiadomości