Savoir vivre przy stole. Jak ułożyć sztućce i kieliszki?

Sztućce na stole - jak powinny być ułożone? Poznaj tajniki savoir vivre.
Savoir vivre
Źródło: Luis Alvarez/Getty Images
Ułożenie sztućców na stole zgodnie z zasadami savoir vivre wcale nie jest takim prostym zadaniem. Wymaga to niezbędnej i szczegółowej wiedzy.

Układanie sztućców na stole może się wydawać zadaniem banalnie prostym. Nic bardziej mylnego - wymaga wiedzy i skrupulatności. Zasady savoir vivre przy stole ułatwiają nam w tym względzie życie, bo dają konkretną instrukcję.

Jak ułożyć sztućce na stole?

Ustawienie sztućców na stole jest zawsze odwrotne do kolejności podawanych potraw. Pamiętaj, by sztućce były wypolerowane i koniecznie pochodziły z jednego kompletu. Przy pierwszym nakryciu na stole nie powinno być więcej niż trzy pary sztućców. Jeśli potraw będzie więcej, powinieneś dodawać kolejne sztućce dopiero w momencie ich serwowania.

Układ talerzy i sztućców na stole

Układ talerzy i sztućców na stole powinien być opracowany według konkretnych wytycznych. Są pewne ogólne zasady, które regulują tę kwestię. Po lewej stronie talerza kładziemy widelce do zakąsek oraz dania głównego, natomiast po prawej nóż do przekąsek, łyżkę do zupy, a także nóż do dania głównego. Za talerzem widzianym z perspektywy siedzącego powinny znajdować się sztućce deserowe (winny być ułożone równolegle do krawędzi stołu).

Z ustawienia kieliszków na stole będziemy w stanie określić nawet kolejność dań, jakie będą serwowane. Kieliszki powinny znajdować się nad nożami, czyli po prawej stronie. Ustawia się je zgodnie z kolejnością, w której będą podawane napoje. Pamiętajmy - wino czerwone serwujemy do mięs, w niższym i stosunkowo szerokim kieliszku natomiast białe wino podajemy do ryb i owoców morza (w smuklejszym i wyższym kieliszku). Szklanka na wodę powinna znajdować się na stole przez cały czas trwania uczty, natomiast kieliszki powinny być zabrane ze stołu jeszcze przed deserem.

Łyżki układa się dnem do dołu. Jeśli służą do zjedzenia zupy, układamy je po prawej stronie, jeśli do deserów - na górze talerza. Gdy rozpoczynasz jedzenie od zupy, to łyżka powinna znajdować się na pierwszym zewnętrznym miejscu z prawej strony. Warto też wiedzieć, że są dwa rodzaje łyżek. Zupy podawane w tzw. bulionówkach jemy okrągłymi łyżkami, z kolei zupy gęste, serwowane w głębokich talerzach jemy specjalną łyżką z miseczką w kształcie elipsy.

Jak ustawić sztućce na stole? Czas na deser

Sztućce na stole układamy po prawej stronie nakrycia. Jeśli gościom potrzebny będzie tylko widelec do deseru, jego trzonek powinien być skierowany w prawo. Natomiast jeśli będziemy potrzebowali także łyżeczki - w lewo. Łyżeczka, która leży nad widelczykiem i jest skierowana trzonkiem w prawo, służy do nabierania sobie sosu. Jeśli serwujemy krem lub budyń, to wystarczy nam sama łyżeczka. Rozłożenie sztućców na stole, nawet tych do deseru, powinno być wykonane zgodnie z zasadami i z należytą dokładnością.

Zasady przy stole - co następuje po posiłku?

Jeśli nie wiesz, kiedy powinieneś zebrać brudne naczynia, to najlepiej zrobisz, jeśli wykorzystasz do nich symbolikę sztućców. Po skończonym posiłku powinny być ułożone równolegle, z trzonkami na godzinę piątą. Jeśli natomiast są skrzyżowane lub ułożone w literę V to znaczy, że Twoi goście jeszcze nie skończyli posiłku lub co gorsze - nie najedli się. Warto o tym pamiętać, bowiem dobrze opanowane zasady przy stole są warunkiem poprawnej komunikacji między gośćmi a gospodarzami przyjęcia.

Jak zachowywać się przy stole? Savoir vivre w pigułce

Każdy, kto uczestniczy w proszonej kolacji, powinien wiedzieć, jak zachowywać się przy stole

  • Jeśli na stole znajduje się duża serweta, powinieneś położyć ją na swoich kolanach - dzięki temu od razu zabłyśniesz znajomością podstaw. Dasz w ten sposób jasny sygnał obsłudze lub gospodarzom, że oczekujesz na posiłek i zrobisz miejsce na dania.
    • Jedzenie po lewej, napoje po prawej - to bardzo prosta zasada. Jeśli będziesz się jej trzymał - na twojej części stołu będzie panował porządek. Dotyczy to talerzy deserowych, miseczek na sałatki i przekąski oraz wszelkiego rodzaju napojów - od wina, przez kawę i wodę.
      • Przedmioty krążą dookoła stołu - jeśli ktoś poprosi Cię o sól czy chleb, powinieneś podać je osobie siedzącej tuż obok siebie, a ona kolejno następnym. Nie należy podawać niczego osobie, która siedzi naprzeciwko ciebie lub po drugiej stronie stołu.
        • Zacznij jeść dopiero wtedy, gdy wszyscy dostaną posiłek. Przystąpienie do jedzenia, zanim każdy go otrzyma, jest uważane za wysoce niekulturalne zachowanie.
          • Sztućce wykorzystuj tylko do jednej potrawy - widelce i łyżki mogą być użyte tylko do zjedzenia jednego dania. Powinieneś mieć na stole kilka zestawów sztućców. Pierwszy posiłek zacznij, wybierając ten, który znajduje się najbardziej po zewnętrznej stronie. W kolejnych daniach będą Ci potrzebne następne sztućce - używaj ich po kolei (do wewnątrz, w stronę talerza).
            • Chleb i masło muszą znajdować się na talerzu - pamiętaj, by w czasie smarowania kromki chleba masłem chleb znajdował się na talerzu. Trzymanie chleba w powietrzu jest niekulturalne.
              • Daj znać o zakończonym posiłku - wystarczy bardzo prosty komunikat i wszystko będzie jasne dla osób serwujących dania. Po skończonym posiłku połóż sztućce na talerzu w miejscu, w którym na tarczy zegara znajduje się godzina 5. To komunikat dla obsługi, że mogą zabrać twój talerz.

                Zasady kulturalnego zachowania się przy stole są warunkiem poprawnie zorganizowanego spotkania towarzyskiego. Postępowanie według nich świadczy dobrze zarówno o gospodarzu, jak i o gościach. 

                Zobacz wideo: Savoir vivre psiarzy. O czym pamiętać, posiadając pupila?

                Źródło: x-news

                Zobacz także:

                Autor: Adrian Adamczyk

                Źródło zdjęcia głównego: Luis Alvarez/Getty Images

                podziel się:

                Pozostałe wiadomości

                Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
                Materiał promocyjny

                Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana