Maliny - myć czy nie myć?
Maliny są tak delikatnymi owocami, że nawet niewielki strumień wody może je uszkodzić. Mycie nie tylko niekorzystnie wpływa na ich formę, ale też pozbawia je części aromatu. Maliny, które nie zostaną zjedzone w krótkim czasie po zerwaniu, szybko się psują. Najlepszym rozwiązaniem jest jedzenie tych owoców bezpośrednio z krzaczka, bez mycia, ale tylko wtedy, gdy mamy pewność, że nie ma na nich żadnych oprysków. Większość osób jednak nie ma takiej możliwości i ma dostęp tylko do malin kupnych. Tutaj nigdy nie mamy pewności, czy owoce nie mają na sobie oprysku a także, czy osoby je zbierające miały czyste ręce. Dlatego w tej sytuacji konieczne jest ich umycie. Jak to zrobić, by jak najmniej uszkodzić te pyszne owoce?
Jak myć maliny?
Jeśli musimy umyć maliny, należy zrobić to delikatnie i błyskawicznie zarazem. Należy je płukać małymi porcjami w niewielkiej ilości wody, bezpośrednio przed zjedzeniem. Na koniec wystarczy wyłożyć je na papierowy ręcznik kuchenny i w ten sposób osuszyć.
Jak przechowywać maliny?
Maliny należy przechowywać krótko! Powinny być niemyte i przez cały czas w lodówce, najlepiej w płaskim pojemniku lub naczyniu, wyłożonym papierowymi ręcznikami kuchennymi. Z góry powinny być również nimi przykryte, ale w tym przypadku można je delikatnie zmoczyć. Aby wydobyć z malin ich niepowtarzalny aromat, trzeba je wyjąć 30 minut przed zjedzeniem.
Zobacz też:
Uprawa malin w ogrodzie - poznaj sposoby na hodowlę zdrowych i pysznych malin
W malinowym raju. Sprawdź przepisy Darii Ładochy
Olej z pestek malin – na włosy, na twarz, na trądzik i jako filtr UV
Zobacz video: Kuchnia pełna malin Sebastiana Olmy
Autor: Diana Ryściuk
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto