Porady

Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy 2022? Czy wkrótce grzejniki zrobią się ciepłe?

Porady

Aktualizacja:
grzejnik

Nagłe załamanie pogody spowodowało, że wiele osób marznie we własnym mieszkaniu i zastanawia się, kiedy zacznie się sezon grzewczy? Spokojnie, dziś ten termin nie oznacza tego samego, co kiedyś. Dostarczenie ciepła może więc odbyć się przed ustalonym terminem.

Sezon grzewczy - kiedy się zaczyna?

Tak naprawdę sformułowanie "sezon grzewczy" nie jest adekwatne do rzeczywistości i dotyczy przede wszystkim osób mieszkających w budynkach wielorodzinnych. Używamy go jednak w ślad za terminologią sprzed lat. Kiedyś bowiem dopływ ciepła do mieszkań był ściśle regulowany. Obowiązywała zasada według której kaloryfery w mieszkaniach robiły się ciepłe, jeśli temperatura na zewnątrz o godzinie 19:00 w ciągu trzech dni nie przekroczyła 12 st. C.

Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Jak podaje par. 2 pkt 20 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 15 stycznia 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych "sezon grzewczy to okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów".

Obecnie takich zasad nie ma, a decyzję w tej sprawie podejmują spółdzielnie. Czym się kierują? M.in. minimalną temperaturą w pomieszczeniach określoną przez Ministerstwo Infrastruktury.

Jak czytamy na finanse.wp.pl:

W przypadku budynków mieszkalnych jest to 20 st. C w pokojach oraz 24 st. w łazienkach. Te przepisy nie obowiązują jednak spółdzielni mieszkaniowych, bo dotyczą jedynie warunków technicznych budynków.

Spółdzielnie często włączają ogrzewanie, gdy temperatura na zewnątrz przez trzy dni nie przekracza 10 st. C. W mieszkaniach panuje wtedy około 16 st. C.

Sezon grzewczy 2022

W tym roku sezon grzewczy jest niezwykle gorącym tematem. Początek września przyniósł załamanie pogody i wiele osób narzeka na niskie temperatury. Z drugiej strony kryzys energetyczny powoduje, że wiele osób obawia się włączyć ogrzewanie. Mimo to, część spółdzielni mieszkaniowych zdecydowało się na ten krok - według informacji rmf24.pl w jednej z olsztyńskich spółdzielni sezon zaczął się już 16 września. W niektórych krakowskich spółdzielniach ogrzewanie włączono 20 września. Można się więc spodziewać, że jesienna aura zmusi kolejne spółdzielnie do rozpoczęcia sezonu grzewczego wcześniej niż dotychczas.

Zimno w mieszkaniu? Interweniuj w spółdzielni

Jeśli więc marzniesz w domu, nie czekaj na decyzję spółdzielni, tylko interweniuj samodzielnie. Zgłoś się bezpośrednio do wspólnoty i osobiście zawnioskuj o przyspieszenie terminu rozpoczęcia dostawy ciepła.

Pamiętajmy także o tym, żeby nie otwierać okna, gdy grzejnik jest rozkręcony, ponieważ to powoduje olbrzymie straty ciepła. Tym samym zapłacimy też wyższy rachunek za ogrzewanie, a te, w związku z inflacją, wojną w Ukrainie i ogólnoświatowym kryzysem, i tak są już rekordowo wysokie. Nie zapominajmy również o zgłaszaniu wszelkich awarii.

Zazwyczaj włączonych kaloryferów można się spodziewać w październiku.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Anna Mierzejewska/Teofila Siewko

Źródło: finanse.wp.pl/rmf24.pl

Źródło zdjęcia głównego:  Peter Dazeley/Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości