Styl życia

Kiedy wypada początek astronomicznej i kalendarzowej jesieni?

Styl życia

Autor:
Diana
Ryściuk
Getty ImagesJules Kulcsar/Getty Images

Jesień w 2021 roku dała się odczuć znaczenie wcześniej, niż się tego spodziewaliśmy. Pierwsze typowo jesienne dni pojawiły się już w sierpniu. Jest coraz chłodniej, ubieramy się cieplej i zaczynamy więcej czasu spędzać w domu. Kiedy rozpoczyna się astronomiczna jesień, a kiedy kalendarzowa? Nie zawsze te daty się pokrywają.

Jesień to w Polsce czas różnego typu przygotowań do zbliżającej się zimy. Trwają grzybobrania, sadzenie kwiatowych cebulek, zbiory sezonowych warzyw i owoców, przygotowywanie przetworów itd. Kiedy dokładnie wypada pierwszy dzień tej pory roku? Funkcjonują dwie daty. Jedna na stałe wpisana w kalendarz, druga wyznaczana przez ruch ciał niebieskich.

Początek astronomicznej jesieni 2021

Koniec lata i początek astronomicznej jesieni przypadają w równonoc jesienną. Występuje ona, kiedy Słońce przechodzi przez punkt Wagi. Od tego momentu kończą się ciepłe miesiące na półkuli północnej, a wiosna dociera do części południowej.

Astronomiczna jesień w tym roku rozpocznie się w środę 22 września dokładnie o godzinie 21:21. Co istotne, podczas równonocy dzień i noc trwają tyle samo, około 12 godzin. Potem noce będą się sukcesywnie wydłużać, aż do przesilenia zimowego, czyli do 21 grudnia.

Początek kalendarzowej jesieni 2021

Kalendarzowa jesień to nie to samo, co astronomiczna. W 2021 roku rozpocznie się dwa dni po astronomicznej - 23 września. Data ta jest niezmienna. W tym roku wypadnie w czwartek. Jesień potrwa trzy miesiące - do 21 grudnia, kiedy to rozpocznie się kalendarzowa zima.

Jesienna pogoda i widoczność nieba

Jesień to nie tylko krótsze dni i dłuższe noce, ale także częste opady deszczu i niższa temperatura na zewnątrz. Na termometrach zobaczymy najczęściej wartości pomiędzy 5 a 15 st. C. Niewykluczone, że pojawią się również wyjątkowo ciepłe, słoneczne dni, charakterystyczne dla tzw. "złotej polskiej jesieni".

Jesienią podziwiać będziemy mogli wiele planet, jak Wenus, Mars, Jowisz i Saturn. Szczególnie dobra widoczność będzie dotyczyła Marsa.

Pełnie księżyca - jesień 2021

Pierwsza jesienna pełnia Księżyca będzie miała miejsce tuż przed równonocą, czyli 21 września 2021 r. Zwykło się ją określać Pełnią Księżyca Plonów, zamiennie stosuje się nazwy Księżyc kukurydziany albo Księżyc jęczmienny. Kolejne pełnie pojawią się 20 października, 19 listopada i 19 grudnia.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak wzmocnić swoją odporność na jesień?

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości