Jak zrobić makijaż sceniczny? Jakich produktów użyć?

Jak wykonać makijaż sceniczny?
Makijaż sceniczny
Źródło: Westend61/Getty Images
Makijaż sceniczny już dawno przestał być domeną aktorów, tancerzy i prezenterów telewizyjnych. Po makijaż sceniczny sięgają obecnie wszyscy, którzy intensywniej udzielają się w życiu publicznym. Udział w programach telewizyjnych, udzielanie wywiadu lub prowadzenie dużego eventu to nie jedyne okazje, przy których przydaje się makijaż sceniczny.

Makijaż sceniczny króluje na wielu imprezach, eventach, konferencjach czy spotkaniach biznesowych. Wielu kobietom zależy na utrzymaniu idealnego wizerunku przez dłuższy czas, a makijaż sceniczny gwarantuje długotrwałość. Ponadto nie brudzi ubrań i jest odporny na różne warunki atmosferyczne.

Na czym polega makijaż sceniczny?

Makijaż sceniczny (w wersji oryginalnej) wykonuje się z myślą o bardzo ciemnych pomieszczeniach, w których intensywne, punktowe światło skierowane jest prosto na twarz. Założenie jest również takie, że aktora czy tancerkę od widowni dzieli pewna odległość. Z tego też powodu makijaż sceniczny jest bardzo intensywny, z bliska może wyglądać wręcz na przerysowany.

Makijaż ust

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy da się powiększyć usta gadżetami z Chin?
Czy da się powiększyć usta gadżetami z Chin?
Usta - powiększenie, nawilżenie czy wyrównanie?
Usta - powiększenie, nawilżenie czy wyrównanie?
Makijaż na Carrie Bradshaw
Makijaż na Carrie Bradshaw
Magda Pieczonka o trendach w makijażu na 2022 rok
Magda Pieczonka o trendach w makijażu na 2022 rok
Makijażowe trendy w 2022 roku
Makijażowe trendy w 2022 roku

Odmianą klasycznego makijażu scenicznego jest makijaż telewizyjny , który także różni się od makijażu wykonywanego na co dzień. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o ukrycie wad cery, niedoskonałości, które w zbliżeniach aparatu fotograficznego czy kamery telewizyjnej natychmiast stają się widoczne. Jeszcze inną odmianą makijażu scenicznego jest ten wykonywany na konkretne wydarzenia. Make-up gwiazd, które pojawiają się na ściankach, różnego rodzaju eventach i wydarzeniach promocyjnych, nie ma nic wspólnego ze zwykłym makijażem. Również w tym przypadku chodzi o idealne wymodelowanie twarzy, ukrycie niedoskonałości i podkreślenie atutów. Tego typu makijaż ma być także bardzo trwały.

Makijaż sceniczny krok po kroku

Makijaż sceniczny rządzi się swoimi prawami, które większość wizażystek stara się respektować. Zaprezentowane poniżej zasady dotyczą jednak przede wszystkim typowego makijażu scenicznego, a więc makijażu na scenę teatralną, operową czy baletową. Należy pamiętać, że w przypadku makijażu telewizyjnego lub stanowiącego przygotowanie do sesji fotograficznej niektóre z tych zasad nie zawsze działają.

Ponadto gdy mowa o makijażu „eventowym”, coraz częściej pojawia się postulat „no make-up”. Słynna w Polsce akcja „twarz to nie pisanka” również wpisuje się w tę tendencję. Chodzi o to, aby makijaż – mimo swojej trwałości i doskonałego krycia – nie przypominał teatralnej maski, ale pozostawiał pewną dozę naturalności.

Jak wykonać makijaż sceniczny?

  • Mocno podkreślone oczy – makijaż sceniczny zakłada nałożenie intensywnych, połyskujących kolorów; do tego linia rzęs zostaje podkreślona eyelinerem, kredką lub cieniem; nierzadko sięga się po sztuczne rzęsy, które sprawiają, że oko jest bardziej widoczne i „otwarte”.
    • Wyraziste brwi – w codziennym make-upie bardzo często pomijane, w makijażu scenicznym doceniane jako rama dla oczu; mocno pomalowane w sposób dopasowany do makijażu oczu; można wykorzystywać produkty nawet o dwa tony ciemniejsze od naturalnego koloru brwi.
      • Mocne konturowanie – dodatkowe warstwy bronzera, różu i rozświetlacza są tutaj mile widziane.
        • Podkreślone usta – makijaż sceniczny nigdy nie lekceważy ust, wizażyści najczęściej stawiają na róże, czerwienie i pomarańcze; w cenie są przede wszystkim wyraziste kolory; niejednokrotnie w makijażu scenicznym kładzie się nacisk na optyczne powiększenie ust.
          • Dużo pudru – w przypadku makijażu scenicznego twarz absolutnie nie może się świecić, ponieważ kamera, aparat oraz światła sceniczne powiększą ten efekt co najmniej kilkukrotnie; rozświetlacz można położyć właściwie tylko na kościach policzkowych. 

            Makijaż sceniczny – kosmetyki dla profesjonalistów

            Kosmetyki do makijażu scenicznego są dość drogie, jednak warto pamiętać, że to produkty bardzo wydajne, a przede wszystkim odporne na różne warunki. Do makijażu scenicznego poleca się kosmetyki z technologią HD (high definition) . Lepiej przystosowują się do odcienia skóry i wygładzają pory, dzięki czemu dobrze współgrają z rozdzielczością aparatów i kamer stosowanych podczas profesjonalnych sesji zdjęciowych, nagrań filmowych lub telewizyjnych. Pigmenty stapiają się z kolorem cery, przez co spłycają i ukrywają niedoskonałości skóry. Do utrwalania makijażu scenicznego stosuje się najczęściej transparentny puder z technologią HD. Należy przy tym omijać powieki, na które nakłada się specjalną bazę pod cienie. Dodatkowa warstwa pudru może sprawić, że kosmetyk zacznie się rolować na załamaniu powiek. W przypadku cieni najlepiej postawić na te ze skoncentrowaną pigmentacją.

            Zobacz także:

            Autor: Adrian Adamczyk

            Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości