Jak zostać logopedą? Jakie cechy należy posiadać? 

Autor:
Adrian
Adamczyk
Sens sensoryki
Sens sensorykiDzień Dobry TVN
wideo 2/9

Logopeda to osoba, która zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem różnych zaburzeń mowy. Osoby, które zastanawiają się nad tym, jak zostać logopedą, powinny nie tylko ukończyć odpowiednie studia wyższe, lecz także odbyć dodatkowe kursy. Z okazji Dnia Logopedy obchodzonego 6 marca, przybliżamy tajniki tego zawodu.

Zakres zadań wykonywanych przez logopedę jest bardzo szeroki. Wiąże się z różnymi czynnościami, takimi jak rozmowy z pacjentami, uzupełnianie dokumentacji, ćwiczenie z dziećmi oraz osobami dorosłymi, a także edukacja. Warto zaznaczyć, że poza wykształceniem, znaczenie mają też cechy osobowości. 

Jak zostać logopedą?

Droga do zawodu logopedy nie jest bardzo długa, jednak koniecznością są studia. Oznacza to, że każdy, kto myśli o zostaniu logopedą, powinien wybrać odpowiednią uczelnię wyższą. Co ważne, można albo zdecydować się na kierunek logopedia, albo wybrać pedagogikę lub psychologię, a następnie zrobić studia podyplomowe z zakresu logopedii.

Warto zaznaczyć, że ukończenie innego kierunku i studiów podyplomowych jest świetną opcją, ponieważ to rozwiązanie stwarza więcej możliwości. Jednak z drugiej strony np. psychologia oznacza 5 lat nauki, dodatkowo trzeba zrobić roczne studia podyplomowe. W tym przypadku droga do zawodu logopedy jest więc dłuższa. Warto także zaznaczyć, że przed rozpoczęciem studiów, są czasami prowadzone dodatkowe rozmowy rekrutacyjne, mające na celu sprawdzenie wymowy i emisji głosu kandydatów. Brane są też pod uwagę wyniki matury. Wśród najważniejszych kompetencji logopedy można wyróżnić:

 • poprawną wymowę,
 • zdolności interpersonalne,
 • stanowczość,
 • odpowiedzialność,
 • empatię,
 • komunikatywność.

W przypadku wielu osób zawód logopedy wiąże się z pewnego rodzaju powołaniem, ciągłym dążeniem do poszerzania swoich kompetencji.

Logopedia - specjalizacje

Logopeda może wybrać jedną ze specjalizacji, aby zostać:

 • neurologopedą, czyli osobą pracującą z dziećmi i dorosłymi, którzy mają problemy i wady wymowy z powodu zaburzeń neurologicznych,
 • oligofrenologopedą, czyli pracownikiem, który wspiera osoby z niepełnosprawnością umysłową,
 • surdologopedą, czyli osobą zajmująca się dziećmi i dorosłymi z wadami słuchu oraz głuchymi,
 • balbutologopedą – oznacza to specjalistę współpracującego z osobami jąkającymi się i mającymi problemy psychologiczne,
 • logopedą medialnym, czyli osobą, która wspiera artystów, muzyków, ludzi pracujących na scenie lub w mediach, aby ich wymowa i dykcja były lepsze.

Ścieżka kariery

To dość popularny zawód, dlatego osoby, które chcą zostać logopedą dyplomowanym, powinny być przygotowane na sporą konkurencję. Jednym z najlepszych rozwiązań jest ukończenie studiów polonistycznych lub psychologicznych, a następnie studiów podyplomowych. Dzięki temu można zatrudnić się w dwóch albo nawet trzech miejscach. Logopedzi często decydują się na drugą pracę, np. w szkole lub w poradni psychologicznej.

Należy też pamiętać o tym, że osoby, które myślą o zostaniu logopedą, powinny skoncentrować się na dodatkowych zdolnościach oraz na swoim charakterze. Istotne jest szkolenie emisji głosu, dykcji oraz sposobu wymowy. Przede wszystkim jednak znaczenie ma szacunek do innych ludzi, pozytywne nastawienie do dzieci oraz empatia. Należy przygotować się na pracę z osobami słabosłyszącymi, niepełnosprawnymi, a także słabo rozwiniętymi pod względem fizycznym i psychicznym. Właśnie dlatego duże znaczenie ma tolerancja oraz otwartość. Ci, którzy chcą jak najlepiej kształtować swoją karierę, powinni zdecydować się na otwarcie własnego gabinetu albo połączyć własną działalność z pracą na etacie.

Znaczenie ma tu motywacja, a także chęć do ciężkiej pracy i długich godzin spędzanych w gabinecie. Warto przygotować się również na ciągłe przebywanie z innymi ludźmi, dlatego należy mieć odpowiednie nastawienie wobec nich, a także odznaczać się łatwością w nawiązywaniu relacji z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

Zwykle logopedia jest pracą związaną z twórczością i kreatywnością. Widoczne rezultaty własnych działań mogą sprawić wiele satysfakcji osobie pracującej w tym zawodzie. Bycie logopedą daje więc wiele możliwości, pozwala na rozwój zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Warto jednak pamiętać o tym, że praca z dziećmi i ich rodzicami nie jest łatwa – wymaga odporności na stres oraz odpowiedniego zarządzania swoim czasem. Spore znaczenie ma również ciągłe dokształcanie i doszkalanie się, jeżdżenie na konferencje, a także uczestniczenie w szkoleniach. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Andrea Obzerova/Getty Images

Pozostałe wiadomości