Porady

Jak radzić sobie z hejtem? Czym charakteryzuje się to zjawisko?

Porady

Aktualizacja:

Hejt to zachowanie pełne nienawiści, niechęci i pogardy, które może być skierowane w kierunku konkretnej osoby lub grupy społecznej. Warto wiedzieć, jakie są przyczyny tego zjawiska i jak skutecznie poradzić sobie z taką postawą.

Hejt (z ang. hate – nienawiść) to zjawisko obecne nie tylko w internecie, ale także w życiu codziennym, zawodowym i osobistym. Tak naprawdę każdy może stać się obiektem wrogich i pełnych nienawiści zachowań, dlatego warto znać sposoby na radzenie sobie z hejtem.

Hejt: definicja, przyczyny

Hejt to działania agresywne, szerzenie nienawiści, oczernianie konkretnych osób, grup społecznych lub partii politycznych. Należy zaznaczyć, że hejt może przejawiać się zarówno za pośrednictwem obraźliwych komentarzy w internecie, jak i w pełnych nienawiści grafikach, a także w działaniach w świecie rzeczywistym, takich jak napad, krzyki, bójka czy wyśmiewanie. Warto pamiętać o tym, że hejt może dotknąć praktycznie każdego człowieka, a zwłaszcza osób, które aktywnie wypowiadają się w mediach społecznościowych lub na forach, wyrażając swoje własne zdanie na kontrowersyjne tematy. Hejt może być skierowany do grupy politycznej, osób o wyróżniającym się wyglądzie, pracowników określonej j firmy czy uczniów z jednej klasy. Najbardziej niebezpieczne jest jednak zjawisko hejtu, które wyrażane jest przeciwko jednej osobie, ponieważ takiej jednostce trudno się obronić. Wśród głównych przyczyn hejtu wyróżnia się anonimowość w sieci, a także pojawienie się stereotypów, uprzedzeń lub zazdrości w stosunku do osoby lub grupy. Warto wiedzieć o tym, że statystycznie hejterzy to najczęściej mężczyźni w wieku od 16 do 24 lat, którzy wyrażają negatywne opinie i piszą komentarze, które nie mają zawartości merytorycznej. Zgodnie z wynikami przeprowadzonych badań, nawet co czwarta osoba pada ofiarą hejterów. Właśnie dlatego warto rozważyć skuteczne metody unikania hejtu lub radzenia sobie z nim.

Jak radzić sobie z hejtem?

Negatywne opinie i nienawiść ze strony innych użytkowników internetu mogą spowodować poważne konsekwencje psychiczne i zdrowotne. Osoby narażone na hejt mogą mieć obniżone poczucie własnej wartości, wpaść w depresję, a także żyć w ciągłym stresie. W przypadku młodych osób, a szczególnie nastolatków, hejt może doprowadzić nawet do prób samobójczych. Jak się z nim uporać? Skuteczna walka ze zjawiskiem hejtu nie jest łatwa, ale możliwa. Przede wszystkim, nie należy odwiedzać stron internetowych, na których pojawiają się negatywne opinie, komentarze i szydercze obrazki. Jeśli hejt jest zjawiskiem, pojawiającym się głównie w mediach społecznościowych, można skasować swoje konto z danego serwisu i w ten sposób stać się niewidocznym dla hejterów. W przypadku wielu stron można także zablokować hejtera usunąć go z grona znajomych lub nie wyrazić zgody na obserwowanie swojego profilu. Warto wiedzieć, że najgorszym co można zrobić, to odpisać na dany komentarz i dać po sobie poznać, że słowa hejtującego nas zabolały. Hejterom zależy przede wszystkim na wywołaniu lawiny komentarzy i sprawieniu, że wywiąże się dyskusja na tle emocjonalnym. Zamiast odpisywać na posty lub komentarze, lepiej je usunąć, zgłosić administratorowi lub zablokować. Dużo trudniej jest w sytuacji, w której hejt jest obecny nie tylko w sieci, ale także w życiu codziennym. W przypadku uczniów szkół można zdecydować się na przeczekanie lub zgłoszenie nienawistnych zachowań wychowawcy czy rodzicowi.

Osoby, które spotykają się z długotrwałym hejtem i nie potrafią sobie z nim poradzić, mogą nawet zmienić klasę, szkołę czy miejsce pracy. Bardzo ważna w walce z hejtem jest także profilaktyka, czyli uodpornianie się na niego, a także zapoznanie się z konsekwencjami karnymi zachowań obraźliwych i nienawistnych. Hejter nie jest bezkarny, ponieważ za swoje zachowania może dostać grzywnę lub karę pozbawienia wolności, jednak konieczne jest udokumentowanie jego słów, np. poprzez nagrywanie lub robienie zrzutów ekranu z komentarzami. W ten sposób możliwe jest przedstawienie dowodów policji, a ofiara hejtu może wnieść pozew o naruszenie dóbr osobistych. Niektórzy badacze uważają, że hejt może mieć swoje pozytywne oblicze i konsekwencje. Osoby, które piszą nienawistne komentarze w sieci i spędzają sporo czasu na obrażaniu innych, mogą zrezygnować z agresji w świecie rzeczywistym. Dużo łatwiej bronić się przed hejtem wirtualnym, ponieważ prostsze jest zablokowanie danej osoby lub usunięcie profilu, zaś ucieczka od prześladowcy w szkole czy w pracy jest już dużo trudniejsza. Skuteczna walka z hejtem w przypadku uczniów, nastolatków jest możliwa dzięki wsparciu ze strony wychowawców, nauczycieli, psychologa i pedagoga szkolnego, a także rodziców.

Zobacz wideo: Hejt w internecie: jak się przed nim uchronić?

Zobacz też:

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości