Porady

Co zrobić, aby białe ubrania zachowały kolor? Właścicielka pralni zdradza sposób

Porady

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Dzień białych skarpetek
Dzień Dobry TVNDzień białych skarpetek

Białe ubrania mają to do siebie, że szybko szarzeją. Co zrobić, aby na dłużej zachowały swój kolor? Czy są jakieś domowe metody, które sprawią, że koszulki oraz skarpetki pozostaną białe? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Ewą Michalewicz, właścicielką pralni.

Jak zachować biel ubrań?

Białe ubrania - zazwyczaj - po kilku praniach tracą kolor i zaczynają szarzeć. Dotyczy to koszulek, koszul, czy skarpetek. Najwięcej kłopotów najczęściej sprawiają te ostanie. Co można zrobić, aby białe skarpetki pozostały białe? - Z pomocą przychodzi nam soda oczyszczona. W pierwszej kolejności trzeba zamoczyć skarpetkę w ciepłej wodzie. Następnie nakładamy na nią sodę, polewamy sokiem z cytryny i rozcieramy, aż powstanie jednolita masa. Po kilku minutach spłukujemy ją i pierzemy skarpetkę w temperaturze 40 stopni - mówiła w Dzień Dobry TVN Ewa Michalewicz, właścicielka pralni.

Przebarwienia z białych skarpetek usunie również szare mydło. - Mokrą skarpetkę wystarczy potrzeć szarym mydłem. Dla lepszego efektu można użyć wody utlenionej. Warto dodać, że ta ostania doskonale usuwa również plamy z krwi - mówiła specjalistka. Aby białe skarpetki po praniu dalej były białe warto je namoczyć. Wystarczy zostawić je na 15 minut w wodzie z domieszką soli.

Jak i z czym prać skarpetki?

Białe skarpetki można prać z innymi białymi ubraniami. - Spokojnie możemy je wrzucić do pralki ze zwykłymi koszulkami czy bluzami. Natomiast jeśli mamy jakieś delikatne białe ubrania, np. z jedwabiu, to lepiej nie prać ich ze skarpetkami. Znajdujący się w nich kurz może je zniszczyć - dodała Ewa Michalewicz.

Jak przywrócić biel innym częściom garderoby? - Zamiast proszku do prania dodajemy sodę oczyszczoną, a zamiast płynu do płukania ocet spirytusowy - mówiła specjalistka. O czym jeszcze warto pamiętać? Jakich błędów nie popełniać podczas prania białych rzeczy? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości