Porady

Jak zadbać o jesienne i zimowe obuwie? Na pewno przyda się gumka do ścierania

Porady

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Domowe SPA dla butów – renowacja i zabezpieczenie

Temperatura spada, a my potrzebujemy nie tylko cieplejszych kurtek, ale również butów. Jak odświeżyć jesienne i zimowe buty, które ciepłe miesiące przeleżały w szafie? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Agnieszką Kałużą, blogerką.

Jak przygotować buty na jesień i zimę?

Buty są ważnym elementem naszej garderoby. Choć powinny być zawsze czyste, to dbanie o nie nie zawsze jest proste. - Najwięcej kłopotów mamy z utrzymaniem w czystości butów skórzanych, zamszowych czy z nubuku - mówiła w Dzień Dobry TVN Agnieszka Kałuża, blogerka.

Buty wykonane z nubuku czy zamszu nie lubią wody, niestety jesienią często nam się zdarza zmoczyć takie obuwie. Jak je wysuszyć? W ocenie specjalistki z pomocą przyjdzie nam gazeta. - Ona nie tylko wchłonie wilgoć, ale także nieprzyjemny zapach. Brzydki zapach usuwa również soda oczyszczona. Wystarczy wsypać ją do buta i zostawić na całą noc- dodała blogerka.

Jak wyczyścić buty?

Do czyszczenia obuwia najlepsza będzie mikstura przygotowana z wody i octu (na jedną szklankę wody przypada jedna szklanka octu). Choć świetnie nadaje się ona do czyszczenia m.in. butów z nubuku czy zamszu, to trzeba mieć na uwadze, że te materiały nie lubią wody i nie można przesadzać z jej ilością. Ściereczka powinna być wilgotna, a nie mokra. - Jeśli materiał jest kolorowy, należy sprawdzić na małej powierzchni, czy nic się z nim nie dzieje. Po czyszczeniu - suchą szmatką należy zebrać nadmiar wody - dodała blogerka.

Zdaniem Agnieszki Kałuży, zanim weźmiemy się za czyszczenie, warto usunąć z butów inne zanieczyszczenia, np. błoto. - Pomogą nam w tym specjalne szczoteczki, jeśli ich nie mamy - możemy sięgnąć po zwykłą szczoteczkę do zębów, ale z miękkim włosiem - dodała. Przy czyszczeniu butów warto mieć także pod ręką gumkę do ścierania. - Dzięki niej pozbędziemy się czarnych smug, które czasem pojawiają się po tym, jak obetrzemy jednego buta o drugiego - dodała.

A jak wyczyścić obuwie z ekologicznej skóry? Jak usunąć białe smugi po soli, które zimą bardzo często pojawiają się na naszych butach? Dowiecie się tego dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Jagielski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości