Jak zorganizować rustykalne wesele w najlepszym stylu? Porady

Rustykalny ślub
Rustykalne wesele
Źródło: GettyImages/Lisa Schaetzle
Rustykalne wesele powszechnie kojarzy się z klimatem "wsi spokojnej, wsi wesołej" rodem z pieśni Jana Kochanowskiego. Natura rzeczywiście odgrywa w tym motywie kluczową rolę. Jednak rustykalny styl daleki jest raczej od klimatów folkowych. Bliżej mu do wytwornej elegancji na łonie przyrody.

Na rustykalne wesele często decydują się młode pary, które sakramentalne "tak" zamierzają powiedzieć sobie późnym latem bądź jesienią. Jest to zdecydowanie okres, w którym można wykorzystać założenia tego stylu do stworzenia niezwykłego nastroju. Do rustykalnego wystroju idealnie pasują dojrzałe jabłka, dynie, jarzębina czy orzechy.

Ślub i wesele

Źródło: Dzień Dobry TVN
Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?
Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?
Najmodniejsze suknie ślubne na 2022 rok
Najmodniejsze suknie ślubne na 2022 rok
Tworzy najlepsze filmy ślubne na świecie
Tworzy najlepsze filmy ślubne na świecie
Florystyka ślubna – trendu na 2022 rok
Florystyka ślubna – trendu na 2022 rok
Piękne i niedrogie suknie ślubne z sieciówek
Piękne i niedrogie suknie ślubne z sieciówek
Najstarszy film z wesela
Najstarszy film z wesela
Stroje regionalne na wesele?
Stroje regionalne na wesele?
Wzięli ślub pierwszego dnia wojny
Wzięli ślub pierwszego dnia wojny

Dekoracje na rustykalne wesele

Główną zasadą, którą należy się kierować, organizując rustykalne wesele, jest dobór kolorystyki i dekoracji inspirowanych naturą. Należy zatem wybierać barwy ziemi:

  • brąz,
    • zieleń,
      • czerwień,
        • pomarańcz,
          • żółć,
            • fiolet,
              • kolor drewna.

                Nie oznacza to, że panna młoda nie może założyć białej sukni. Wręcz przeciwnie – biel będzie się bardzo dobrze prezentować na tle rustykalnych ozdób. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby krój sukni był skromny i delikatny. Rozkloszowane modele w stylu księżniczki niezbyt pasują do tego motywu przewodniego. Trzeba zadbać o to, aby kreacja była jak najbardziej dopasowana do wystroju, który powinien korespondować z przyrodą.

                Ze stylem rustykalnym dobrze komponują się elementy wykonane z drewna – palety, beczki, skrzynie, drewniane ławy, stoły z grubych bali, a nawet pieńki i drewniane podkładki pod talerze. Warto wykorzystać w dekoracjach sezonowe owoce i warzywa oraz inne dary natury, jak gałęzie drzew, szyszki, mech, płótno. Podstawą zastawy stołowej powinno być szkło – i to wcale nie przejrzyste i błyszczące, a najlepiej z recyklingu bądź stylizowane na stare: grube i kolorowe butelki, słoiki, wazony. Ważną rolę w stylu rustykalnym odgrywają również lampiony i naturalne świece, np. propolisowe. Nie tylko stworzą doskonały klimat, ale także nadadzą tej wyjątkowej chwili wspaniały zapach, który z pewnością zostanie zapamiętany na zawsze przez nowożeńców i na długo pozostanie w pamięci weselnych gości. Światło świec jest ciepłe, dlatego też stwarza magiczny wręcz nastrój. Z takimi ozdobami najlepiej prezentują się obrusy w kremowych odcieniach. Można je dodatkowo ozdobić delikatnymi koronkowymi serwetami – wyjątkowo dobrze wyglądają na okrągłych stołach, ale sprawdzą się także na prostokątnych.

                Idealnie będą się z nimi komponować talerze i szklanki ozdobione złotymi aplikacjami. Na stołach nie może zabraknąć dużych bukietów z różnokolorowych kwiatów, najlepiej polnych lub sezonowych. Taki też powinien być bukiet panny młodej. Furorę na takim weselu robią tort i ciasta z jadalnym mchem, mogą być także przystrojone jadalnymi kwiatami. Na sali tanecznej idealnie wyglądają papierowe girlandy – można je wykonać własnoręcznie, wówczas nabiorą szczególnego znaczenia. W wystroju wnętrza można wykorzystać także ozdoby ledowe, np. urokliwe cotton balls, które świetnie korespondują ze światłem świec.

                Rustykalne wesele w Polsce – jak zacząć organizację?

                Trendy rustykalne w organizacji wesela święcą triumfy przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, ale moda na nie upowszechnia się także w Europie, w tym również w naszym kraju. Rustykalne wesele w Polsce trochę trudniej jest zorganizować niż za oceanem ze względu na wciąż niewielką liczbę stylistycznie przystosowanych lokali. W podstawowej ofercie sal weselnych dominują raczej obiekty restauracyjne utrzymane w nowoczesnym stylu oraz wykwintne sale balowe. Dobra wiadomość jest taka, że sytuacja powoli, ale systematycznie się zmienia.

                Coraz łatwiej jest zorganizować rustykalne wesele na Śląsku, w Wielkopolsce oraz województwach mazowieckim i pomorskim, gdyż w tych regionach funkcjonują już obiekty o odpowiedniej stylistyce. A zatem organizację rustykalnego wesela należy rozpocząć od znalezienia właściwego miejsca. Niekoniecznie musi to być zamknięte pomieszczenie. Urządzenie imprezy na dworze to bardzo dobry pomysł, o ile zadba się o ochronę wystroju i gości przed ewentualnym deszczem, wiatrem i zimnem. W dzisiejszych czasach nie jest to problem. Jesienią, kiedy nocami temperatura mocno już spada, można wynająć na tę okoliczność specjalne kotłowniki, które rozgrzeją atmosferę.

                Niektóre obiekty organizujące wesela na zewnątrz dysponują tego typu urządzeniami. Dobrym pomysłem w przypadku wesel rustykalnych jest także przygotowanie dla gości ciepłych koców polarowych do przykrycia w razie chłodu. Może to być prezent wręczony najbliższym jako podziękowanie za przybycie na uroczystość. Aby wykorzystać koce w tym celu, najlepiej zamówić je w firmie, która wyszyje na nich haft, np. imiona państwa młodych oraz datę ślubu. Jako ochrona przed deszczem mogą posłużyć specjalne namioty lub wiaty przystosowane do organizacji wesel pod chmurką. Idealnym dopełnieniem rustykalnego wesela jest plenerowa sesja zdjęciowa utrzymana w tym samym klimacie. Świetną scenerią są pola ze snopami siana oraz las.

                Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

                Zobacz także:

                Autor: Adrian Adamczyk

                Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Lisa Schaetzle

                podziel się:

                Pozostałe wiadomości