Styl życia

Co oznacza archaizm półpięta? Uczestnik Milionerów zmierzył się z pytaniem za 75 000 zł

Styl życia

Bartosz Śliwicki, uczestnik Milionerów

Półpięta to cztery i pół, dwa i pół, wpół do szóstej czy rodzaj obcasa? Bartosz Śliwicki ma na koncie gwarantowane 40 000 zł i apetyt na więcej. Czy uczestnik Milionerów poradzi sobie z odpowiedzią na to pytanie?

Dla Bartosza Śliwickiego to kolejna wizyta w studiu Milionerów. W poprzednim odcinku z powodzeniem odpowiedział na 4 pytania. Rozpoczynając kolejną rozgrywkę, nie ma do swojej dyspozycji już żadnego koła ratunkowego. - Jestem trochę zły na siebie, ale powiedzmy, że teraz będzie moja dobra passa - wyznał szczerze.

Półpięta - co to oznacza?

Zanim Bartosz usłyszał pytanie za 75 000 zł, udzielił trzech kolejnych i poprawnych odpowiedzi. Wiedział, gdzie są główne złoża koltanu, poprawnie wskazał bohaterkę, która śpiewała "Gdybym ci ja miała skrzydełeczka jak gąska..." oraz wykazał się widzą z geografii. Ostatnie pytanie dało mu gwarantowaną sumę: 40 000 zł.

W programie zdradził, na co chciałby przeznaczyć wygraną. Okazało się, że jego marzenia są podobne do tych, o których często mówią inni uczestnicy teleturnieju. Chodzi oczywiście o podróże. - Koncert noworoczny w Wiedniu - to jest moje wielkie marzenie, albo jakaś inna świątynia kultury... La Scala - wymieniał Bartosz.

- Budżet możesz zwiększać teraz bardzo raptownie, bo mam dla ciebie następne pytanie za 75 000 zł - oznajmił Hubert Urbański i je odczytał.

Co oznacza archaizm półpięta?

A: cztery i pół

B: dwa i pół

C: wpół do szóstej

D: rodzaj obcasa

Znasz odpowiedź na to pytanie? Sprawdź się w quizie:

Półpięta - poprawna odpowiedź pytanie z Milionerów

- Mam dobrą sytuację, bo nic nie ryzykuję w tej grze - stwierdził i zaczął rozważać, która odpowiedź jest prawidłowa. Z przemyśleń uczestnika wyszło, że każda jest bardzo prawdopodobna. - Wpół do szóstej jest troszkę nieoczywiste. Idziemy drogą intuicji - zakończył Bartosz i ostatecznie poprosił o zaznaczenie C: wpół do szóstej.

Czy to była słuszna decyzja? Po krótkiej przerwie okazało się, że niestety nie. Poprawna odpowiedź to A: cztery i pół.

- Półtrzecia, półczwarta, półpięta lub półpiąta funkcjonowały w naszym języku przez wieki i odpowiednio oznaczały dwa i pół, trzy i pół, cztery i pół. Dobra wiadomość na zakończenie tej gry jest taka Bartoszu, że masz gwarantowane 40 000 zł - oznajmił Hubert Urbański i serdecznie podziękował za wspólnie spędzony czas.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Hubert Urbański: Od ponad 20 lat spotykam się z masą ludzi, którzy mają patent na milion. Niektórym rzeczywiście się udaje

Autor: Jola Marat

Pozostałe wiadomości