Quizy

Kartkówka. Sprawdź, czy znasz odpowiedzi na pytania "Facetki od polskiego"

"Facetka od polskiego"

Quizy

Kartkówka. Sprawdź, czy znasz odpowiedzi na pytania "Facetki od polskiego"

"Facetka od polskiego"

Kamila Kalińczak jest dziennikarką, której pasją jest język polski. Za pośrednictwem swojego konta na Instagramie uczy języka ojczystego i między innymi robi kartkówki. Na ile pytań z jednego sprawdzianu znasz odpowiedź? Sprawdź się w quizie. 

Kartkówka z polskiego

Kartkówka z polaka

Odpowiedz na 7 pytań
Zaznacz prawidłową odpowiedź

Kamila Kalińczak, czyli "Facetka od polskiego"

Nauczyciele języka polskiego polecają Kamilę Kalińczak swoim uczniom, którzy mogą przez zabawę poszerzać swoje umiejętności za pośrednictwem Instagrama dziennikarki. Ona sama wiedzy poszukuje w książkach, konsultuje się z Radą Języka Polskiego i z kolegami po fachu. Jej mama była nauczycielką języka polskiego.

W jaki sposób Kamila stała się "Facetką od polskiego"?

Tak naprawdę chyba to się wszystko zaczęło od mojej takiej frustracji. Jestem praktykującą dziennikarką, ale korzystającą z Instagrama i po prostu strasznie zaczęło mnie denerwować, że wszyscy piszą na co dzień i wszyscy piszą to źle. Mówię: "No nie! Przecież - kto będzie dbał o tę czystość języka polskiego, skoro nie my, dziennikarze?"

- opowiadała Kamila Kalińczak w Dzień Dobry TVN. 

Bez wątpienia ogromny wpływ na jej podejście do języka miała praca w Radiu Zet.

Rzeczywiście tej poprawności językowej nauczyłam się w zawodzie, bo pochodzę z takiej starej szkoły Radia Zet, gdzie duch Andrzeja Wojciechowskiego unosił się na korytarzach. Pamiętam takie czasy, kiedy za popełnianie błędów gramatycznych, językowych były kary finansowe. Nie mówiąc już o merytorycznych. Więc jako początkująca dziennikarka, mając z tyłu głowy te wszystkie obostrzenia, jakoś zaczęłam tej poprawności językowej bronić

- wspominała nasza rozmówczyni.  

Cykl "ĄĘ"

W ramach swojego cyklu "AĘ" dziennikarka zwraca uwagę na błędy, które często popełniają Polacy i podaje prawidłowe formy. Jedno z poruszanych przez nią zagadnień dotyczyło zwrotu "na tapet". Mówimy bowiem, że "bierzemy sprawę na tapet", a nie, jak to bywa mylone często, "na tapetę". Z tym wiąże się pewna anegdota związana z Remigiuszem Mrozem.

Państwo przesłali mi zdjęcie z książki Remigiusza Mroza, (…) gdzie ten zwrot użyty był poprawnie. Pochwaliłam autora, właśnie w cyklu "ĄĘ"

- opowiadała Kamila Kalińczak.

Pisarz zdecydował się odpisać jej w następujący sposób:

Mhm, a potem państwo do mnie piszą: "Na tapet? Zjadł pan ę, korekta śpi, książka pisana na kolanie"

- zacytowała.

Choć dzięki swojej działalności bywa nazywana następczynią profesora Miodka, sama skromnie nie chce się stawiać na jednej linii z językoznawcą.

Powiedzmy, że aspiruję

- stwierdziła Kamila Kalińczak.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Nauczyciele, którzy się nie poddają nawet w najtrudniejszych czasach. "Naszemu nauczycielowi na nas zależy"

Dave - Polak z Ameryki, który robi w sieci prawdziwą furorę. Za co pokochali go fani?

Nowy egzamin ósmoklasisty. Będzie nieco trudniej

Co sądzisz o tym artykule?
58
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0