Powrót na place zabaw po zimie. Co zrobić, jeśli zauważymy, że przyrządy są uszkodzone?

Place zabaw pod kontrolą
Place zabaw to jedne z ulubionych miejsc wszystkich dzieci. Teraz gdy na dworze robi się coraz cieplej, piaskownice i drabinki z pewnością przyciągną tłumy najmłodszych. Po zimie warto jednak sprawdzić stan techniczny przyrządów. Kto za to odpowiada i w jaki sposób przeprowadzane są kontrole? O tym opowiedział nam Dariusz Napiórkowski, specjalista w dziedzinie inspekcji ogólnodostępnych obiektów rekreacyjnych.

Jak wyglądają kontrole placów zabaw? Co jest sprawdzane?

Plac zabaw to miejsce, które potrafi dostarczyć naszym pociechom wiele zabawy i frajdy. Zjeżdżalnie, karuzele i huśtawki od lat jednoczą kolejne pokolenia. W końcu kto z nas nie miał koleżanki lub kolegi z podwórka? W wirze zabawy i szaleństwa najważniejsze jest oczywiście bezpieczeństwo dzieci. Po sezonie zimowym warto więc sprawdzić, czy wszelkie sprzęty są sprawne. Kto odpowiada za kontrolę?

Obowiązek kontroli jest po stronie właściciela obiektu. On może poprosić o wsparcie z naszej strony

– powiedział Dariusz Napiórkowski.

Specjalista zdradził także, że istnieją trzy rodzaje kontroli obiektów przeznaczonych do zabawy. Pierwszy z nich to najprostsza kontrola wzrokowa.

- Tutaj obowiązują zapisy normy, która mówi o przeglądach cotygodniowych, a przy częstym użytkowaniu nawet i codziennym – powiedział.

Druga kontrola, nazywana funkcjonalną, przeprowadzana jest raz na kwartał. Uwzględnia ona sprawność i stabilność sprzętów, a także zanieczyszczenia. Raz w roku kontrolę przeprowadza osoba z zewnątrz.

Specjalista wytłumaczył także, na czym polega dokładna kontrola placów zabaw. Jak się okazuje, sprawdzane są wszelkie szczegóły od dojścia na plac, po dostęp dla osób ograniczonych ruchowo, ogrodzenie, ławki, kosze na śmieci czy nawierzchnie. Ta musi spełniać szczególne wymogi, bowiem przy zjeżdżalniach czy huśtawkach podłoże powinno mieć właściwości amortyzujące.

Rodzic świadkiem niebezpieczeństwa

Co robić w sytuacji, gdy podczas wizyty z maluchem na placu zabaw, zobaczymy, że uszkodzone sprzęty mogą zagrażać jego zdrowiu lub nawet życiu? Problem bezpośrednio zgłaszamy do administratora.

- Kontakt powinien być dobrze widoczny na regulaminie placu zabaw. Jeżeli administrator nie reaguje, możemy zgłosić to do odpowiedniego inspektora nadzoru budowlanego. Możemy też sami spróbować to usunąć – powiedział.

To jednak po stronie administratora leży obowiązek przeprowadzania przeglądów i zagwarantowania bezpieczeństwa, gdyż w przypadku nieszczęśliwego wydarzenia to on ponosi odpowiedzialność.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Domowy plac zabaw to atrakcja dla całej rodziny. Jak go samodzielnie wykonać?

Domowy plac zabaw. Jak zorganizować dzieciom rozrywkę z tego, co mamy w domu?

Edukacja to dla Gambii klucz do sukcesu

Autor: Nastazja Bloch

podziel się:

Pozostałe wiadomości