Styl życia

Nowe ulgi podatkowe w związku z COVID-19. Sprawdź, co możesz odliczyć

Styl życia

Aktualizacja:

Urzędy Skarbowe przyjmują rozliczenia od 15 lutego. Przed złożeniem PIT za 2020 rok warto jednak sprawdzić, z których ulg podatkowych możesz skorzystać. Pozwolą one bowiem zaoszczędzić kilka, a nawet kilkaset złotych. Zapytaliśmy doradcę podatkowego Małgorzatę Samborską, co można odliczyć od podatku oraz jak pandemia wpłynęła na ulgi podatkowe.

PIT 2021 - do kiedy należy złożyć?

Zeznanie podatkowe za rok 2020 można składać między 15 lutego a 30 kwietnia. Jeśli nie złożymy go w terminie, nie możemy skorzystać z ulg, ani przekazać 1 proc. na OPP. Dlatego warto wcześniej się tym zająć. W tym roku oprócz podstawowych ulg, np. na dziecko czy dla młodych poniżej 26. roku życia, można odliczyć te dotyczące pandemii.

Nowe ulgi podatkowe w 2021 r. dotyczące pandemii. Co można odliczyć?

Darowizny

- W związku z samą pandemią zostały ogłoszone nowe ulgi. Przede wszystkim takie, jakie mogliśmy przekazywać na rzecz jednostek medycznych, szpitali jednoimiennych w marcu, kwietniu, ale też centralnych Agencji Rezerw Materiałowych. Ten katalog został rozszerzony o domy matek, DPS-y. To są darowizyn, które możemy odliczyć w zależności od tego, kiedy ich dokonaliśmy w wysokości większej niż nominalna - tłumaczyła Małgorzata Samborska.

Wysokość odliczenia zależy od terminu, kiedy była dokonana darowizna:

  • do końca kwietnia 2020 r. - 200 proc. wartości darowizny,
  • w maju 2020 r. - 150 proc. wartości darowizny,
  • do 30 września 2020 r. - 100 proc. wartości darowizny,
  • od 1 października 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. 200 proc.

Przykład: Jeśli w kwietniu dokonaliśmy darowizny w wysokości 100 zł na szpital jednoimienny, to możemy wpisać wartość ulgi jako 200 procent tej kwoty, czyli 200 zł.

Ozdrowieńcy

Ozdrowieńcom przysługuje taka sama ulga, co w przypadku krwiodawców. Za każdy litr oddanej krwi lub jej składników przysługuje 130 zł.

- Wysokość darowizny należy udokumentować zaświadczeniem od stacji krwiodawstwa. Mężczyźni mogą oddać pełną krew nie częściej niż 6 razy w roku (po 450 ml) kobiety 4 razy (450 ml). Osocze – nie więcej niż 25 litrów - przypomniała doradca podatkowy.

Ulga podatkowa na internet – dla kogo?

Ta informacja jest szczególnie ważna dla tych osób, które w związku z pracą zdalną ponoszą wydatki. Choć ulga ta obowiązuje od zawsze, to wiele osób o niej zapomina. Przypomnijmy, że jest ona jednorazowa.

- Ulga przysługuje wyłącznie w dwóch kolejno po sobie następujących latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata podatnik nie korzystał z tego odliczenia. Odliczyć można faktycznie poniesione wydatki, nie więcej jednak niż 760 zł w roku podatkowym. Dowodem może być każdy dokument stwierdzający poniesienie wydatku, z którego wynika kto, komu, ile oraz za co zapłacił - wyjaśniła ekspertka.

Jeśli składasz PIT-37 to zdecydowanie najprościej jest skorzystać z usługi Twój e-PIT. Jak to zrobić? Dowiesz się z materiału wideo.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości