Zasada 5 minut. Najlepszy sposób na bezpieczne używanie klimatyzacji w samochodzie

klimatyzacja w samochodzie
Julis Yanti Binti Mohd /EyeEm/Getty Images
Źródło: EyeEm

Mocno schłodzone wnętrze samochodu często jest niezbędne, aby móc komfortowo się nim przemieszczać w trakcie upałów. Warto jednak wiedzieć, jak odpowiednio używać klimatyzacji, by nie zaszkodzić pojazdowi i zdrowiu osób, które nim jeżdżą. Poznaj zasadę 5 minut.

Woda kapiąca z samochodu w upalne dni. Jak działa klimatyzacja?

Kapiąca z klimatyzowanego samochodu woda to powszechne zjawisko. Jest to normalne i oznacza, że występuje spora różnica temperatur pomiędzy elementami układu klimatyzacji a tej w otoczeniu. Tym samym, w układzie gromadzi się wilgoć, na skutek czego po dłuższym czasie może pojawić się grzyb. Dlaczego tak się dzieje?

Otóż, do takiego zjawiska dochodzi w układzie wentylacji, dokładnie w okolicy parownika - urządzenia przy wentylatorze, który wdmuchuje chłodne powietrza do środka samochodu. To właśnie na tym elemencie skrapla się woda. Po zgaszeniu silnika parownik może być bardzo zimny, ale gdy czynnik klimatyzacji przestaje w układzie krążyć, wentylator nie odbiera już zimna. W tej sytuacji wysoka temperatura powietrza powoduje, że zimny parownik robi się mokry. Część wody wypłynie z samochodu, ale sporo może pozostać w układzie. W ten sposób powstaje tam wilgoć, która jest doskonałym środowiskiem dla rozwoju grzybów. Jaki jest na to sposób?

Jak zadbać o klimatyzację w samochodzie? Zasada 5 minut

Parownik można osuszyć pracą wentylatora, wyłączając klimatyzację około 5 minut przed zakończeniem jazdy i wyłączeniem silnika. Dodatkowo wesprzeć i przyspieszyć ten proces może lekkie podniesienie temperatury we wnętrzu pojazdu na 2 minuty przed zatrzymaniem.

To najlepszy znany sposób na zmniejszenie ilości wilgoci, a co za tym idzie, również grzybów, w układzie klimatyzacji samochodu. Ich obecność jest niekorzystna zarówno dla samochodu, jak i zdrowia osób nim podróżujących. Poza tym, wysiadanie z bardzo schłodzonego wnętrza na upalne powietrze na zewnątrz, również jest ryzykowne. Chwilowe podniesienie temperatury nieco zmniejsza odczucie niekiedy szokującej różnicy.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Nie schładzajmy wnętrza auta zbyt mocno podczas upałów. "Postarajmy się zachować rozsądek"

TVN Turbo/x-news

Autor: Diana Ryściuk

podziel się:

Pozostałe wiadomości