Motoryzacja

Smyk - polski samochód w wersji mini. "Mój czajnik szybciej wodę gotuje niż on się do 80 km/h rozpędzał"

Motoryzacja

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Katarzyna Jaroszyńska
Smyk – polski samochód w wersji mini
Smyk – polski samochód w wersji mini Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

W 1957 roku Janusz Zygadlewicz zaprojektował mikrosamochód Smyk. Auto łączyło mobilność i kompaktowość. Dlaczego nie zostało wyprodukowane seryjnie? Jaka jest jego historia?

Smyk - historia mikrosamochodu

Janusz Zygadlewicz to polski projektant wzornictwa przemysłowego i inżynier architekt. W 1957 roku stworzył malutki samochód o rozkosznej nazwie Smyk.

- To jest samochód, który zupełnie inaczej wygląda - powiedział Jerzy Lemański z Nardowego Muzeum Techniki w rozmowie z Katarzyną Jaroszyńską, reporterką Dzień Dobry TVN.

Jak dodał, Polacy mieli ambicje, by stworzyć coś swojego. - To miał być samochód, który przewiezie Kowalskiego, jego żonę i jeszcze dwójkę dzieci. [...] Samochód nie posiadał bagażnika. Z tyłu był silnik, a z przodu musiały być otwierane drzwi. Bagaże brało się na kolana - wyjaśnił rozmówca

Do Smyka wsiadało się odchylając cały przód auta. - Gdyby te samochody miały dwoje drzwi, to podwyższałyby swoją cenę. Jednodrzwiowe były łatwiejsze, szybsze w wykonaniu - przekazał Zbigniew Mikiciuk z Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach.

Smyk miał 295 cm długości. Najszybciej można było pojechać nim 80 km/h z wiatrem. - Powiem szczerze, mój czajnik szybciej wodę gotuje niż on się do 80 km/h rozpędzał. Dlatego że to był silnik bardzo słaby i to długo trwało - zaśmiał się Jerzy Lemański.

Samochód Smyk - polski design

Wykładowczyni ASP Krystyna Łuczak-Surówka w swoim podcaście wybrała 12 najlepszych polskich projektów pod względem designu. Wśród nich znalazł się samochód Smyk. - To jest jedna z ciekawszych polskich konstrukcji, takich nowatorskich. On jest atrakcyjny, przyciąga uwagę. Jest niepowatarzalny - mówiła ekspertka od designu.

Co ciekawe, sprawa produkcji seryjnej była na tyle poważnie rozważana, że Smykiem zainteresowała się Polska Kronika Filmowa. - W 1957 powstał niedługi materiał filmowy. Pokazane jest, jak Smyk jeździ, wnętrze tego samochodu i nadzieja, że na prototypie się nie skończy. Pojedynek na produkcję seryjną wygrał mikrus. Smyk niestety nigdy nie był seryjnie produkowany - tłumaczył Jerzy Lemański.

Więcej o projektach Janusza Zygadlewicza znajdziesz w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Katarzyna Jaroszyńska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości