W 1957 roku Janusz Zygadlewicz zaprojektował mikrosamochód Smyk. Auto łączyło mobilność i kompaktowość. Dlaczego nie zostało wyprodukowane seryjnie? Jaka jest jego historia?
Smyk - historia mikrosamochodu
Janusz Zygadlewicz to polski projektant wzornictwa przemysłowego i inżynier architekt. W 1957 roku stworzył malutki samochód o rozkosznej nazwie Smyk.
- To jest samochód, który zupełnie inaczej wygląda - powiedział Jerzy Lemański z Nardowego Muzeum Techniki w rozmowie z Katarzyną Jaroszyńską, reporterką Dzień Dobry TVN.
Jak dodał, Polacy mieli ambicje, by stworzyć coś swojego. - To miał być samochód, który przewiezie Kowalskiego, jego żonę i jeszcze dwójkę dzieci. [...] Samochód nie posiadał bagażnika. Z tyłu był silnik, a z przodu musiały być otwierane drzwi. Bagaże brało się na kolana - wyjaśnił rozmówca
Do Smyka wsiadało się odchylając cały przód auta. - Gdyby te samochody miały dwoje drzwi, to podwyższałyby swoją cenę. Jednodrzwiowe były łatwiejsze, szybsze w wykonaniu - przekazał Zbigniew Mikiciuk z Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach.
Smyk miał 295 cm długości. Najszybciej można było pojechać nim 80 km/h z wiatrem. - Powiem szczerze, mój czajnik szybciej wodę gotuje niż on się do 80 km/h rozpędzał. Dlatego że to był silnik bardzo słaby i to długo trwało - zaśmiał się Jerzy Lemański.
Samochód Smyk - polski design
Wykładowczyni ASP Krystyna Łuczak-Surówka w swoim podcaście wybrała 12 najlepszych polskich projektów pod względem designu. Wśród nich znalazł się samochód Smyk. - To jest jedna z ciekawszych polskich konstrukcji, takich nowatorskich. On jest atrakcyjny, przyciąga uwagę. Jest niepowatarzalny - mówiła ekspertka od designu.
Co ciekawe, sprawa produkcji seryjnej była na tyle poważnie rozważana, że Smykiem zainteresowała się Polska Kronika Filmowa. - W 1957 powstał niedługi materiał filmowy. Pokazane jest, jak Smyk jeździ, wnętrze tego samochodu i nadzieja, że na prototypie się nie skończy. Pojedynek na produkcję seryjną wygrał mikrus. Smyk niestety nigdy nie był seryjnie produkowany - tłumaczył Jerzy Lemański.
Więcej o projektach Janusza Zygadlewicza znajdziesz w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Prawo jazdy będzie można stracić jeszcze łatwiej. Zmiany przepisów od 17 września
- Co zrobić, kiedy potrącimy zwierzę? Jakie są obowiązki kierowcy i jaka kara może go czekać za ich niedopełnienie?
- Bolid studentów z Politechniki Gdańskiej bierze udział w prestiżowych zawodach. "To przedsionek Formuły 1"
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: Katarzyna Jaroszyńska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN