Motoryzacja

Ekonomiczne auta do miasta – na gaz i benzynę

Motoryzacja

Aktualizacja:
Fot. Drazen_ / Getty Images

Posiadanie ekonomicznego auta szczególnie jest ważne dla rodzin z dziećmi, ale także i dla osób, które codziennie w swojej pracy pokonują bardzo długie trasy. Obecnie ekonomiczne auta to nie tylko modele pojazdów na gaz, ale również i ekonomiczne auta benzynowe.

Kupując samochód, warto porównać różne modele i wybrać samochód prawdziwie ekonomiczny. Tanie ekonomiczne auto jest obecnie wbrew pozorom łatwe do znalezienia także wśród modeli stosunkowo dużych samochodów. Co więcej, nawet najbardziej ekonomiczne auta można nabyć w rozsądnej cenie – już do 15 tysięcy złotych.

Ekonomiczne auta – czyli jakie?

Brak dzisiaj jednej, spójnej definicji pojazdu ekonomicznego. Daje się jednak wyróżnić pewien zestaw właściwości, którymi wyróżniają się auta ekonomiczne. Te cechy są następujące:

 • pojazd posiada silnik o niskim spalaniu, tj. nie większym jak 3,5-5,5 litra na 100 km;
 • pojazd nie wymaga dodatkowych kosztownych akcesoriów do jego użytkowania;
 • ewentualne prace serwisowe w tym pojeździe, np. okresowe przeglądy, wymiana oleju itp. nie są nadmiernie kosztowne, nawet w oryginalnym serwisie danej marki, ich koszt to kwota na poziomie 500-700 zł;
 • pojazd doskonale pracuje, także wtedy, gdy posiada instalację gazową.

Najbardziej ekonomiczne auta to zwykle samochody klasy mini i auta małe. Przykładowo są to:

· samochody klasy mini, takie jak: Fiat 500, Fiat Panda,

· samochody małe, takie jak: Toyota Yaris, Renault Clio.

Ekonomiczne auto do miasta – czy rzeczywiście jest tak ważne?

Zdecydowanie tak. To wynika przede wszystkim z tego, że w przestrzeni, zwłaszcza dużych miast, często są korki. Kierowcy pokonując stosunkowo krótkie trasy, spalają bardzo dużo paliwa. Każde zapalenie pojazdu czy stanięcie w korku, implikuje koszty w postaci spalonego paliwa. W takich realiach bardzo ważne jest posiadanie ekonomicznego auta . Oczywiste jest wreszcie, że znacznie mniej paliwa spali (i poniesie mniej związanych z tym kosztów) kierowca, który ma małe ekonomiczne auto (np. Fiata 500), a nie kierowca, który przemieszcza się dużym samochodem, np. kombi czy jeepem. Ekonomiczne auto do miasta idealne sprawdza się także jako samochód firmowy. Najczęściej takie auta są nabywane do floty pojazdów w :

 • bankach,
 • agencjach nieruchomości,
 • pizzeriach czy innych firmach gastronomicznych,
 • firmach, których pracownicy świadczą na rzecz klientów mobilne usługi z dojazdem do klienta.

Przedsiębiorcy, których pracownicy udają się do domów klientów, na biznesowe spotkania, mogą również dużo zaoszczędzić, dając pracownikom do dyspozycji najbardziej ekonomiczne auta . Miesięczne są to oszczędności nawet na poziomie 5-10 tys. zł.

Rodzaje aut ekonomicznych – czym się kierować przy wyborze prawdziwie taniego samochodu?

Wybór najlepszego, optymalnego pojazdu ekonomicznego nie jest łatwy. To wynika przede wszystkim z tego, że obecnie coraz więcej producentów dąży do tego, by ich pojazdy były tanie w użytkowaniu i miały niskie spalanie. Jakie zatem wybrać ekonomiczne auto? Jakie kryteria wziąć pod uwagę przy wyborze takiego samochodu?

Po pierwsze, należy ustalić, czy jesteśmy zainteresowani nabyciem pojazdu nowego czy używanego. Jeśli zdecydujemy, że ma być to pojazd nowy, należy określić, jaką kwotę maksymalnie jesteśmy w stanie wydać. Jeśli zdecydujemy się na nabycie ekonomicznego auta na gaz , to ważne jest sprecyzowanie (również na rynku wtórnym), jaki cenowo nas interesuje samochód, tj. czy ma to być przykładowo ekonomiczne auto do 5 tys. zł , ekonomiczne auto do 10 tys. zł , czy ekonomiczne auto do 20 tys. zł .

Kolejno należy sobie odpowiedzieć na pytanie, jakim potrzebom ma odpowiadać ekonomiczny pojazd. Mianowicie, czy to ma być przykładowo ekonomiczne auto rodzinne czy ekonomiczne auto miejskie, czy może ekonomiczne auto dla kobiety, np. studentki dojeżdzającej codziennie na uczelnie ze strefy podmiejskiej. To przeznaczenie auta warunkuje tak naprawdę jego wybór – jakiej wielkości powinien być samochód, ile potencjalnie osób będzie nim zwykle podróżowało, itp. Jeśli poszukiwane jest małe ekonomiczne auto na gaz dla kobiety, to idealnym modelem może okazać się Fiat 500. Jeśli to ma być tanie ekonomiczne auto, ale dla rodziny z trójką dzieci, zdecydowanie samochód musi być większy, np. Toyota Auris czy Toyota Prius.

Nie jest możliwe jednoznacznie wskazanie, który model samochodu ekonomicznego jest najlepszy do nabycia. To bowiem zawsze jest zdeterminowane indywidualnymi oczekiwaniami, potrzebami przyszłego kierowcy. Dokonując wyboru tego najlepszego auta ekonomicznego, warto jednak kierować się następującymi kryteriami:

 • ceną pojazdu,
 • kosztami utrzymania pojazdu,
 • spalaniem silnika na 100 km,
 • możliwością instalacji gazowej,
 • opiniami dotychczasowych posiadaczy danego modelu auta na temat kosztów jego użytkowania, spalania,
 • wielkością pojazdu.

Pozostałe wiadomości