Styl życia

Marek Raganowicz kilka miesięcy w roku spędza ponad ziemią: "Moje najlepsze wakacje to prawdopodobnie Twój największy koszmar"

Styl życia

Marek Raganowicz jest jednym z najsłynniejszych polskich wspinaczy wielkościanowych. W tym roku kończy 60 lat, a żadna ściana nie jest mu straszna. - Zrozumiałem, jak bardzo człowiek jest nieprzystosowany do życia w miejskim środowisku – przekonuje w rozmowie z Marcinem Sawickim, dziennikarzem Dzień Dobry TVN.

Marek Raganowicz o wspinaczce

Marek "Regan" Raganowicz na co dzień jest pracownikiem przemysłu wydobywczego. Natomiast po godzinach dzielnie wspina się po ścianach.

- Parę miesięcy w roku spędzam czas ponad ziemią – podkreśla w rozmowie z Dzień Dobry TVN. Najczęściej w Stanach Zjednoczonych w Parku Narodowym Yosemite, na słynnej ścianie El Capitan. Zaliczył też ściany w Pakistanie, Kanadzie czy Norwegii. - Tam spędzam swoje wakacje. Jak powiedział jeden ze wspinaczy wielkościanowych: "Moje najlepsze wakacje, to prawdopodobnie Twój największy koszmar" – śmieje się zdobywca ścian.

Taka wspinaczka to prawdziwe wyzwanie dla organizmu. Ekwipunek ważny ok. 70 kg. Średnio zdobywa się 20-50 metrów dziennie. - Największa ściana, jaką zdobyłem, ma 1,5 km wysokości od podstawy do szczytu – podkreśla nasz rozmówca.

Marek Raganowicz o powrotach z podróży

- Najokropniejszy symptom człowieka, który wraca, to taki, że nie jest w stanie otworzyć puszki piwa, bo paznokcie są tak potwornie pokaleczone i zniszczone, że trudno jest funkcjonować w pierwszych dniach. Gorzej jest się przystosować do normalnego życia. Przez 8 tygodni byłem samotnie na Ziemi Baffina. To zupełnie dziki teren. Niedaleko mojego namiotu przechodziły niedźwiedzie polarne. To był ogromny stres. Jak wróciłem do normalnego życia, to pamiętam taki moment, że jak poszedł do sklepu, to miałem poczucie, jakby półki mnie atakowały. Zrozumiałem, jak bardzo człowiek jest nieprzystosowany do życia w miejskim środowisku - zauważył Marek Raganowicz. Jak dodał, obcowanie z naturą jest uzależniające.

Zobacz także:

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: Michał Malinowski/Marcin Sawicki

Pozostałe wiadomości