Styl życia

Ma ponad dwieście tysięcy książek. Najstarsza liczy ponad 400 lat

Styl życia

Aktualizacja:

Jedni zbierają znaczki pocztowe, inni magnesy na lodówkę. Marek Łączyński natomiast od lat poluje na starocie. Jego kolekcja pozwoliła mu na otwarcie antykwariatu. Imponujący zbiór liczy ponad 200 tysięcy książek.

Kiedyś mały regał, dziś antykwariat

Marek Łączyński swoje życie poświęcił antykom. Obecnie przy pomocy żony i córki prowadzi imponujących rozmiarów antykwariat, a jego niecodzienna kolekcja stale się rozrasta. Najstarsza książka pochodzi z 1610 roku! W sklepie znajdziemy nie tylko wiekową literaturę, ale też między innymi aparaty fotograficzne czy zegarki.

Przygoda z kolekcjonowaniem starych przedmiotów trwa od dawna, a zaczęła się niepozornie.

- 16 lat temu przyszedł do mnie kolega, który zaproponował sprzedaż tanich książek. (...) Z otwartymi rękoma przyjąłem propozycję, a że miałem sklep z zabawkami, to zacząłem sprzedawać książki - cztery kartoniki po złotówce. Po jakimś czasie było tego coraz więcej, więc postawiłem w tym sklepie regalik - wspomina Marek Łączyński.

Prowadzenie antykwariatu jest dla niego nie tylko tylko pracą, ale przede wszystkim ogromną pasją. Mimo że znalezienie niektórych przedmiotów kosztowało wiele wysiłku, to satysfakcja wynagradza wszelkie trudny.

Marek Łączyński i jego sposób na życie

Pierwsze lata prowadzenia antykwariatu nie były łatwe.

- Zanim to się rozkręciło, minęło trochę czasu i żyliśmy naprawdę biednie. Za mieszkanie nie płaciłem w ogóle. Później za to zapłaciliśmy karę, jeszcze odsetki. Pamiętam, że wracałem do domu z pięcioma złotymi - przyznaje Marek Łączyński.

Na szczęście może liczyć na wsparcie swojej małżonki. Kobieta nie ukrywa, że prowadzenie antykwariatu jest bardzo czasochłonnym zajęciem.

- Doba jest za krótka, żeby to ogarnąć. Napływ książek i wszystkich tych rzeczy jest olbrzymi. To jest w kółko po prostu nie do przerobienia - podkreśla Iwona Łączyńska.

Jakie jest najnowsze znalezisko jej męża? Można się tego dowiedzieć z naszego wideo.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Mateusz Łysiak

Reporter: Katarzyna Chętnik

Pozostałe wiadomości