Styl życia

Krzysztof Pastor ikona polskiego baletu. "Do tańca dostałem się z ogłoszenia"

Styl życia

Krzysztof Pastor jest tancerzem, choreografem i dyrektorem Polskiego Baletu Narodowego. Od wielu lat całe jego życie skupia się wokół tańca. Jak zaczęła się jego przygoda z tą dziedziną sztuki? Jak pasja do tańca wpłynęła na jego życie osobiste? O tym tancerz opowiedział widzom Dzień Dobry TVN.

Krzysztof Pastor - ikona polskiego baletu

Krzysztof Pastor to wybitna postać polskiego baletu. Mężczyzna od 11 lat jest dyrektorem Polskiego Baletu Narodowego. Dzięki jego pracy rodzimy balet zdobył uznanie na całym świecie, polscy tancerze zaczęli występować na najlepszych scenach świata, a przygotowywane przez niego choreografie wywołują zachwyt.

- Pozycja Krzysztofa jest tak wysoka, że nie przypominam sobie sytuacji, aby nam odmówiono czegoś, po co chcieliśmy sięgnąć. Była to niewątpliwie zasługa Krzysztofa Pastora i jego osobistych relacji w tym świecie, światowej czołówki baletowej - powiedział Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.

Krzysztof Pastor przez długie lata tańczył w holenderskim balecie, tam też objawił się jego talent choreograficzny. A jak zaczęła się jego przygoda z tańcem?

- Mój ojciec zobaczył (...), że jest nabór do szkoły baletowej, więc jestem z ogłoszenia. Były wakacje i zobaczyłem kogoś wytatuowanego. Też sobie zrobiłem tatuaż długopisem, mimo że sprawdzający nie byli zachwyceni to i tak się dostałem - wyjawił.

Pasjonująca praca

Jak sam przyznał, szkoła była niego cudownym miejscem, a tuż po jej zakończeniu, mając zaledwie 18 lat, trafił do Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu. Od tamtej pory nieprzerwanie pracuje. Jego choreografie można było zobaczyć niemal na całym świecie. A jakie cechy powinien mieć tancerz i choreograf?

- Do tego potrzebna jest odpowiednia psychika. Trzeba być wrażliwym, odczuwać różne emocje, ale także być bardzo odpornym na stres. To pasjonująca praca - stwierdził.

Żoną Krzysztofa Pastora jest Simonetta Lysy-Pastor, która także jest baletnicą. Wspólna pasja pozwoliła im stworzyć kochający, wielokulturowy dom, w którym taniec zajmuje niezwykle ważne miejsce.

- Mam bardzo żywe wspomnienia naszych rodzinnych kolacji z dzieciństwa. Zwykle rozpoczynały się od rozmów o wszystkim, a po chwili zawsze pojawiał się temat baletu - powiedziała Olivia Pastor, córka Krzysztofa i Simonetty.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Muzycy z zespołu Na Górze zbierają pieniądze na samodzielne życie. Na jaką pomoc mogą liczyć niepełnosprawni?

Natalia Dawidowska przechodzi chemioterapię. "Jestem bardzo słaba oraz niezdolna do jakiejkolwiek pracy"

Lekarze przetoczyli krew nienarodzonemu dziecku. "Dzidziuś w łonie matki trafił do nas w stanie krytycznym"

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Miłka Fijałkowska

Pozostałe wiadomości