Styl życia

Jak wygląda dzień z życia sołtysa? "To praca na okrągło, w dzień i w nocy"

Styl życia

Sołtys to najważniejsza osoba we wsi. Na jego barkach spoczywa dobro mieszkańców i całej miejscowości. Nasz reporter Robert Stockinger odwiedził Elżbietę Gołąb, która jest sołtysem w Batowicach w woj. małopolskim. Co należy do jej obowiązków i z jakimi problemami zwracają się do niej mieszkańcy?

Czym zajmuje się sołtys?

W Polsce jest ponad 40 tysięcy sołtysów. Są oni wybierani w wyborach powszechnych raz na cztery lata. Sołtysem może zostać każdy obywatel Polski, który ukończył 18 lat. 11 marca obchodzą swoje święto. W ich dniu zapytaliśmy Elżbietę Gołąb, jak wygląda praca sołtysa.

- To działalność na rzecz sołectwa, czyli naszych Batowic, jak również mieszkańców - pomoc i wsparcie w każdej chwili. To praca na okrągło, w dzień i w nocy, w zależności od potrzeb - powiedziała.

Jakie problemy mają mieszkańcy wsi?

Sołtys musi stać na straży problemów swoich mieszkańców. Bez niego trudno byłoby uporać się z wieloma problemami, które dotykają społeczność.

- Ja jestem dla mieszkańców, wspieram i poważnych, i w drobnych sprawach. Ostatnio poproszono mnie o napisanie pisma urzędowego do GOPS-u - mówiła Elżbieta Gołąb.

- Sołtys dzwoni do urzędu, który pomoże coś naprawić. Jeśli jest awaria prądu, brak wody, to sołtys to wszystko załatwia - dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Reporter: Robert Stockinger

Pozostałe wiadomości