Lukier plastyczny jest niezastąpionym elementem przy ozdabiania tortów i ciast. Można rozprowadzać go zarówno po całej powierzchni wypieku, jak i tworzyć za jego pomocą wyłącznie pojedyncze ozdoby o dowolnym kształcie lub abstrakcyjne wzory. Przepis na jego przygotowanie wykorzystywany jest nie tylko przez profesjonalnych cukierników, ale również przez osoby, które chcą spróbować stworzyć oryginalny tort samodzielnie w domu. Sprawdź, jak zrobić lukier plastyczny oraz w jaki sposób można nieznacznie modyfikować jego skład w celu uzyskania różnych kolorów plastycznej masy.
Przepis na lukier plastyczny – przygotowanie krok po kroku
Klasyczny przepis na lukier plastyczny do tortów zawiera tylko 3 podstawowe składniki. Do przygotowania 700 g plastycznej masy potrzebujesz:
- 700 g cukru pudru,
- 2 białek,
- 2 łyżek płynnej glukozy spożywczej (lukier plastyczny bez glukozy będzie się rwał i trudno będzie go rozwałkować, jest to więc składnik obowiązkowy).
Przygotowanie:
1. Sparz jajka wrzątkiem. Białka wbij do miski, wymieszaj z glukozą i ubij.
2. Stopniowo wsypuj do miski cukier puder, cały czas miksując na niskich obrotach.
3. Kiedy masa osiągnie puszystą i gęstą konsystencję, wyłóż ją na blat posypany cukrem pudrem.
4. Zagniataj masę, aż stanie się jednorodna i elastyczna. Nie powinna przyklejać się do rąk – jeśli to konieczne, możesz dodać jeszcze więcej cukru pudru.
5. Przygotowaną masę rozwałkuj i wykrój z niej pożądaną formę. Jeśli nie użyjesz całej masy, możesz owinąć ją w folię spożywczą i wstawić do lodówki. W warunkach chłodniczych lukier plastyczny może być przechowywany przez tydzień. Pamiętaj, żeby przed jego ponownym użyciem poczekać, aż osiągnie temperaturę pokojową. Dzięki temu nie będzie się rwać i stanie się bardziej elastyczny.
Lukier plastyczny na tort wykonany z białek, cukru pudru i żelatyny możesz wzbogacić również o kilka łyżek barwnika spożywczego lub zwykłe kakao. Dzięki temu, zamiast białej masy możesz przygotować ją w dowolnym kolorze. Świetnym sposobem na zmianę smaku lukru jest dodanie kilku kropli aromatu spożywczego.
Oczywiście możesz zdecydować się również na gotowy lukier plastyczny, jeśli nie chcesz przygotowywać go samodzielnie w domu. Taki produkt ma znacznie dłuższy termin przydatności, nawet po otwarciu, jednak nie jest on tak smaczny jak ten przygotowany własnoręcznie.
Gdzie można kupić lukier plastyczny?
Plastyczny lukier można znaleźć w niektórych sieciach supermarketów oraz w hurtowniach słodyczy zajmujących się sprzedażą produktów i dekoracji cukierniczych. Podobnie jak barwniki spożywcze, lukier można zamówić również przez Internet.
Lukier plastyczny z pianek – alternatywa dla tradycyjnego przepisu
Lukier plastyczny z pianek jest nieco droższy w przygotowaniu ze względu na konieczność zakupu pianek marshmallow, jednak w dekoracji tortów wcale nie ustępuje lukrowi zrobionemu według tradycyjnego przepisu. To świetne rozwiązanie również dla tych, którzy nie chcą kupować barwników spożywczych, a jednocześnie lubią różnokolorowe ozdoby na wypiekach. Najłatwiej dostać w sklepie pianki marshmallow w kolorze białym, jednak można znaleźć je również w innych pastelowych odcieniach (najczęściej różowym, niebieskim, żółtym i zielonym).
Składniki na tort o średnicy 20 cm:
- 250 g pianek marshmallow,
- 3 łyżki mleka,
- 500 g cukru pudru.
Przygotowanie:
1. Pianki z mlekiem rozpuść w kąpieli wodnej.
2. Cukier puder przesiej do oddzielnej miski.
3. Miskę z piankami połóż na blat i zacznij miksować na niskich obrotach, stopniowo dodając cukier puder.
4. Gotową masę wyłóż na blat posypany cukrem pudrem i zagnieć.
5. Całość rozwałkuj i udekoruj ciasto.
Lukier plastyczny – jak nanieść go na tort?
1. Plastyczny lukier powinien być rozwałkowany na blacie na szerokość około ½ cm. Masa musi mieć średnicę większą niż sam tort, aby w całości pokryć również jego boki. Warto obliczyć to wcześniej, żeby uniknąć ściągania lukru i ponownego wałkowania.
2. Przed nałożeniem lukru plastycznego na tort pokryj go cienką warstwą kremu lub lepkiego dżemu, który pomoże przytrzymać masę na miejscu, zanim ta dokładnie zastygnie.
3. Rozwałkowany lukier przenoś z blatu na tort na specjalnej desce lub blaszce. Możesz posłużyć się również rękoma.
4. Znajdujący się na torcie lukier delikatnie dociśnij rękoma. Nie rób tego palcami, aby nie zostawiać odcisków na górnej warstwie.
5. Ewentualne wystające części odetnij nożem do ciasta.
Zobacz także:
- Przetwory z gruszek – jesienne przepisy, które warto wypróbować
- Pomysł na śniadanie: owsianka, quesadilla, pancakesy i muffiny. Przepisy Jana Kuronia
- Kuskus z kalafiora podbija polskie stoły. Wyjaśniamy, jak zrobić go krok po kroku
Zobacz wideo: Lukier królewski
Autor: Adrian Adamczyk