Styl życia

Jak skutecznie wyczyścić i zdezynfekować przedmioty codziennego użytku?

Styl życia

Aktualizacja:

W dobie panującej pandemii koronawirusa trzeba pamiętać nie tylko o częstym myciu rąk, lecz także o czyszczeniu i dezynfekowaniu używanych przez nas przedmiotów. Jak się za to zabrać i czego używać w tym celu? Radzi Konrad Koterba.

Jak wyczyścić pilot od telewizora?

Jednym z przedmiotów, po który sięgamy w domu często, jest pilot od telewizora. Gromadzi się na nim nie tylko kurz, lecz także zarazki. Co nam pomoże w jego skutecznym oczyszczeniu?

Do tego możemy użyć sobie ściereczki nasączonej alkoholem. Tu musimy zaufać producentowi, jednak zawsze spójrzmy i przeczytajmy, czy zawieraj alkohol, bo wtedy on jest nam w stanie ten pilot odkazić

- powiedział Konrad Koterba.

Wymiennie można użyć ściereczki do czyszczenia okularów, chociaż trzeba upewnić się, jak dużo alkoholu zawierają.

Mówi się, że od 65 proc. w górę, ale też zależy, jaki ten alkohol. Do elektroniki polecany jest alkohol izopropylowy - 70 proc. roztwór

- uczulił.

Dodał przy tym, że taka substancja zagwarantuje nam wyczyszczenie sprzętu elektronicznego, w tym też ekranów telefonów, bez jego uszkodzenia. W tym celu albo daje się ją od razu na ściereczkę, albo też sporządza roztwór 1:1 z wodą. Alkohol izopropylowy można znaleźć np. w sklepach komputerowych.

Zobacz też:

Jak zrobić skuteczny płyn antybakteryjny? To bardzo proste

Jak oczyścić telefon?

Telefon towarzyszy nam zawsze i w każdym miejscu. Nic więc dziwnego, że znajduje się na nim wiele różnych bakterii. Jak pozbyć się ich skutecznie i nie zniszczyć sprzętu? Otóż można to zrobić za pomocą… wody z mydłem. Przy czym trzeba uważać, jeśli smartfon nie jest wodoodporny. Konieczne jest dokładnie wyciśnięte ściereczki, którą moczymy w roztworze.

Na początku przecieramy case z każdej strony dokładnie. Gdy już to zrobimy, to ściągamy go i odkładamy na bok, i nim się zajmiemy później. Następnie (…) bierzemy inną część tej ścierki i przystępujemy do czyszczenia smartfonu, czyli z przodu, z tyłu, z każdej strony

- instruował Konrad Koterba.

W przypadku etui musimy również wyczyścić jego wszystkie zakamarki w miseczce z roztworem wody i mydła, ale nieużywanym wcześniej do mycia telefonu.

Co z klawiaturą i myszką?

Podczas pracy przy komputerze (albo oglądając chociażby seriale) często jemy, nic więc dziwnego, że w klawiaturze zawsze znajduje się dużo okruchów. Można się ich pozbyć za pomocą zwykłego odkurzacza o małej mocy lub sprężonego powietrza w aerozolu.

Także na myszce gromadzi się wiele brudu i tutaj również z pomocą może przyjść sprężone powietrze. Jeden i drugi sprzęt dezynfekujemy oczywiście przy użyciu ściereczek z alkoholem.

Czyste słuchawki

Słuchawek często używamy do słuchania chociażby muzyki, ale też zaleca się, by korzystać z nich także podczas rozmów przez telefon. Są bowiem dalej od twarzy. Co zrobić, żeby były czyste? Pomocna okazuje się zwykła, nieużywana wcześniej, szczoteczka do mycia zębów, delikatnie zamoczona w wodzie z mydłem, którą wyczyścimy słuchawki.

Gdy już to zrobimy, również musimy zastosować środek z alkoholem

- upomniał gość Dzień Dobry TVN.

Do pozbycia się brudu z nich nie polecił igły, którą można jedynie uszkodzić słuchawki, przebijając ich membranę.

Czyszczenia monitora

Jak poradzić się z zarazkami, które mogły się zgromadzić na komputerowym monitorze? Konrad Koterba poleca do tego wspomniany już wcześnie alkohol izopropylowy, którym psikamy na materiałowy wałeczek i nim dopiero czyścimy ekran.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Pozostałe wiadomości