Styl życia

Oko w oko z drapieżnikiem. Jak wygląda praca opiekunów zwierząt w zoo?

Styl życia

Aktualizacja:

Na co dzień podejmują ryzyko i staja oko w oko z drapieżnikiem. Pracownicy ogrodów zoologicznych każdego dnia spotykają się z groźnymi zwierzętami, karmią je i dbają o ich zdrowie. Jakie ich praca wygląda od kuchni?

Praca z drapieżnikami

Wizyty w ZOO są atrakcją zarówno dla dzieci, jak i nieco starszych turystów. Podziwianie spacerujących po wybiegu lwów, tygrysów czy słoni potrafi wywołać w nas dreszczyk emocji. Sporo wrażeń mają na co dzień także pracownicy ogrodów zoologicznych. Opiekunowie, którzy każdego dnia dbają o drapieżniki, muszą wykazywać się ogromną odpowiedzialnością.

- Praktycznie codziennie występują czynniki, które są bardziej lub mniej ryzykowne. Dlatego ważną rzeczą jest fakt, aby pracownik, opiekun zwierząt nie wpadł w rutynę. Zwierzę pokaże swoją siłę, pazury, zęby, oczywiście największy problem występuje w sekcji zwierząt drapieżnych - mówi Michał Targowski, Dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.

Trudności sprawiają nie tylko najgroźniejsze zwierzęta. Szalenie inteligentne i pamiętliwe słonie potrafią w najmniej oczekiwanym momencie wykorzystać swoją siłę, uderzyć trąbą lub przygnieść głową. Wyjątkową czujnością trzeba się także wykazać pracując przy małpach. Potrafią one manifestować wielką przyjaźń do opiekunów, a gdy tylko wyczują nad nim przewagę, mogą zrobić krzywdę.

- Niestety zdarzają się wypadki w ogrodach zoologicznych. Niedawno w Zurychu opiekunka z dużym doświadczeniem weszła na wybieg tygrysa syberyjskiego. Niestety skończyło się to wypadkiem śmiertelnym - opowiadał Robert Strasenburg, opiekun drapieżników.

Predyspozycje opiekuna zwierząt

Praca w ogrodzie zoologicznym to wielka odpowiedzialność, zatem i opiekunowie, którzy tam pracują, muszą posiadać specjalne predyspozycje. Zdaniem pani Beata Kuźniar, kierownika sekcji drapieżników, muszą to być ludzie przede wszystkim empatyczni i lubiący zwierzęta.

Jednak poznanie psychiki pracownika nie jest wcale takie proste. Trwa to zazwyczaj od kilku miesięcy do paru lat.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Zosia Zborowska zaskoczyła fanów nową fryzurą. Aktorka nie jest już blondynką

Ile zarabia Rita Ora? Majątek młodej wokalistki przyprawia o zawrót głowy

Beata Kozidrak w nietypowym duecie. Z kim zaśpiewała gwiazda?

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Aleksandra Rogowska - Lichnerowicz

Pozostałe wiadomości