Woblery mogą być wykonane z takich materiałów jak drewno (najczęściej balsa), plastik, a stosowane są w łowieniu ryb metodą spinningową i trollingową. Ważną cechą jest też głębokość schodzenia oraz wyporność - woblery mogą być tonące lub pływające. Woblery dzielą się na jedno- i wieloczęściowe. Wieloczęściowe mają kilka ważnych zalet - ich praca jest bardziej naturalna, wydają również dźwięki, które dodatkowo wabią rybę. Ten ostatni element można też zamontować w woblerze jednoczęściowym poprzez umieszczenie w jego środkowej części grzechotki.
Rodzaje woblerów ze względu na budowę
Ze względu na budowę woblery dzielimy na pięć głównych rodzajów:
· jerki - przydatnezwłaszcza w polowaniu na szczupaka. Są dosyć ciężkie, duże i pracują płytko. Praca tego rodzaju woblera związana jest z poruszaniem wędziska (długi kij będący częścią wędki) przez wędkarza,
· swimbaity - duże, wieloczęściowe woblery, składające się z przynajmniej 3 części, dzięki czemu pracują jak żywa ryba. Można kupić modele pływające, tonące, ze sterami i bez nich. Pracują dość płytko.
· crankbaity to imitacje owadów, gadów i płazów. Najczęściej przy ich pomocy można łowić klenie, jazie i bolenie, a imitacje żab i myszy najlepsze są do łowienia szczupaków i pstrągów.
· stickbaity - klasyczne woblery ze sterem, charakteryzują się smukłym, podłużnym kształtem. Dzielą się na modele tonące i pływające oraz pracujące płytko lub głęboko. Do trollingowania przeznaczone są modele większe i głęboko pracujące.
· Lipless Bait - wobler nie posiadający steru, tonący. Pracę ma zbliżoną do cykady - bardzo intensywnie drga. Służy do łowienia zarówno w wodach płytkich jak i głębokich.
Rodzaje woblerów ze względu na gatunekryby, na którą polujemy
· Woblery boleniowe są zaprojektowane tak, aby w jak najskuteczniejszy sposób łowić ryby z gatunku boleni. Do najskuteczniejszych przynęt należą te wykonane na podobieństwo uklei. Charakteryzują się one migotliwą pracą, dzięki czemu przyciągają rybę. Wobler musi iść w wodzie prosto, bez żadnego skręcania na boki. Delikatne i nieregularne poruszanie szczytówką na boki pomoże sprowokować drapieżnika do ataku.
· Woblery na szczupaka są najskuteczniejszą przynętą na tego drapieżnika. Duży wobler potrafi wywabić szczupaka nawet z kilku metrów. Co bardzo ważne - przy polowaniu na szczupaka trzeba zaopatrzyć się w odpowiednio trwałe wędzisko i bardzo mocny przypon (końcowa część wędki będąca przedłużeniem żyłki). Wynika to z tego, że szczupak walczy bardzo agresywnie, a polowanie na niego wiąże się czasem z koniecznością zarzucania zestawu w miejsca gęste od wodnej roślinności. Co do kolorystyki - im woda przejrzystsza, tym barwy powinny być bardziej kontrastowe i bardziej wyraziste. Przy wodzie mętnej woblery powinny mieć barwy zbliżone kolorystycznie do ryb.
· Wobler na sandacza - charakteryzuje się smukłą budową - im smuklejszy, tym większa szansa upolowania sandacza. Powinien też być dosyć długi - nawet do 18 centymetrów. Jeżeli sandacz żeruje nocą przy powierzchni wody, najlepiej użyć woblerów pływających do 1,5 metra pod wodą. Najlepszym woblerem na tę rybę jest rapal original. Najefektywniejsze kolory to biały z niebieskim lub czarnym grzbietem.
· Wobler na suma - musi bardzo aktywnie pracować i posiadać też zamontowaną grzechotkę. Wobler ten powinien mieć bardzo wytrzymałe elementy - kółka muszą mieć przynajmniej 40-kilogramową wytrzymałość. Co ciekawe, kolor nie ma żadnego wpływu na zainteresowanie suma przynętą.
· Wobler na klenia - powinien odznaczać się agresywną pracą i wyglądem. Bardzo dobrze sprawdzają się wszelkie woblery imitujące owady , czyli prowadzone po powierzchni lub tuż pod nią. Najlepsze kolory to czerwony i czarny.
· Wobler na pstrąga - jest bardzo wymagający. Musi pracować niezwykle precyzyjnie, aby umożliwić prowadzenie z nurtem rzeki, pod prąd oraz w poprzek nurtu. Musi posiadać również wytrzymały ster, bo przy połowach w dość płytkich rzekach często szoruje po dnie.
Ster - jaki ma wpływ na pracę woblera?
Większość woblerów posiada z przodu wbudowany poziomy ster, który umożliwia kontrolowanie głębokości zejścia woblera. Działa to w ten sposób, że im kąt nachylenia steru bliższy jest 90 stopni, tym płytsza będzie głębokość, na której można będzie prowadzić woblera. W związku z tym woblery imitujące owady poruszające się po powierzchni wody mają ster ustawiony pod kątem prostym. Woblery z długimi sterami pracują niemal pionowo w dół, aby przypomniały małą rybę grzebiącą pyszczkiem w dnie. Dlatego nazywane są nurkującymi. Najczęściej ster wbudowany jest na stałe, choć zdarzają się egzemplarze, w których można regulować ster. Dostępne są też woblery bez steru - używane są one w odmianie spinningu zwanej jerkowaniem i w łowieniu powierzchniowym.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN