Hobby

Hiszpański taniec flamenco – strój, muzyka i kroki podstawowe

Hobby

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kobieta tańczy flamenco

Flamenco to zjawisko kulturowe, na które składają się m.in. taniec, śpiew i muzyka. Jednak to właśnie taniec flamenco jest najczęściej kojarzonym z tą nazwą elementem. Wszystko dzięki widowiskowym krokom tancerzy oraz wielobarwnym strojom do flamenco.

Taniec flamenco zyskał wielbicieli również poza rodzimą Andaluzją. Dlatego lekcje tego tańca można znaleźć w licznych szkołach na całym świecie. Jakie są podstawowe kroki flamenco i kto może tańczyć ten hiszpański taniec?

Historia i charakterystyka tańca flamenco

Flamenco wywodzi się z południowych rejonów Hiszpanii, a dokładniej z Andaluzji. Prawdopodobnie powstało dzięki zamieszkującym te tereny Cyganom, którzy mieli przybyć tam w XVI wieku. Jego pierwotna forma ewoluowała, by ostatecznie ustalić się w XIX w., kiedy to powstał współczesny hiszpański taniec flamenco. W jego ruchach widoczne są wpływy licznych kultur, w tym arabskiej, perskiej, żydowskiej, latynoskiej oraz hinduskiej. Wskazują na to między innymi ekspresyjne ruchy rąk wykonywane przez tancerzy.

Taniec

Wpływ tańca na rozwój dziecka
Wpływ tańca na rozwój dziecka Dzień Dobry TVN
wideo 2/9

Wciąż nie ma zgodności, co do etymologii nazwy tańca. Niektórzy upatrują się jej w nazwie ptaka, flaminga, po hiszpańsku flamenco, co miałoby być odwołaniem do jego pięknej barwy. Inni korzenie widzą w słowie flamma, czyli płomień, które nawiązywałoby do ognistych ruchów tańca flamenco. Kolejna teoria mówi o starocygańskim słowie flaman, które oznacza dobroć i jasność, choć jego inne znaczenie to… sprośność.

Sam taniec jest niezwykle emocjonalny. Swoimi ruchami tancerze mogą wyrażać radość, lecz także smutek i żal. W choreografii zawarta jest historia, którą można wyczytać z ruchów ciała oraz ekspresji twarzy tancerza. Zazwyczaj wyróżnia się dwa typy flamenco:

  • flamenco jondo – wyraża głębsze uczucia, jest poważniejszym typem tego tańca. Może opowiadać historią żarliwej miłości lub zdrady;
  • flamenco festero – lżejsza odmiana. Zazwyczaj również dotyka sfery uczuciowej, jednak w sposób znacznie radośniejszy. Tańczone bywa przede wszystkim na festynach i świętach.

Strój do flamenco

Charakterystyczny strój do flamenco powstał na przełomie XIX i XX w. Jego początków upatruje się w zdobionych plisami sukniach noszonych przez kobiety handlujące na targu, które zauważyła arystokracja, tworząc na ich podstawie znacznie bogatszą wersję strojów. Suknia flamenco zwykle jest dopasowana u góry, natomiast mniej więcej od wysokości kolan zaczyna się rozszerzać i pokrywać licznymi falbanami aż do kostek. Takie zdobienia widoczne są również na końcach sięgających nadgarstków rękawów. Kolory stroju tancerki flamenco to zwykle czerwony i czarny. Dodatkiem jest odpowiednia fryzura. Włosy najczęściej są spięte w kok i ozdobione kwiatami lub koronką. Czasem tancerki zakładają również chustę z frędzlami, zarzucając ją swobodnie na ramiona, a w ręku trzymają koronkowy wachlarz do flamenco.

Panowie tańczący hiszpańskie flamenco zazwyczaj ubrani są w dopasowaną, czarną lub białą koszulę oraz czarne spodnie, często z falbanami po zewnętrznej stronie nogawki zaczynającymi się od wysokości kolan lub zwykłe, garniturowe. Na koszule nakładana jest dopasowana kamizelka.

Charakterystyczną częścią stroju tanecznego są również buty do flamenco, najczęściej w kolorze czarnym. Ważnym elementem obuwia tancerzy jest obcas. Zarówno u pań, jak i u panów musi on być szeroki i płaski, jednak wyższy niż w zwykłym obuwiu garniturowym. Buty używane przez profesjonalistów mają specjalne wzmocnienia przy obcasie i czubkach palców, co pozwala wybijać tancerzom charakterystyczny rytm flamenco.

Podstawowe kroki i muzyka do tańca flamenco

W obrębie muzyki hiszpańskiej flamenco można wyróżnić różne style, nazywane palos. Jej podstawą jest rytm wystukiwany nie tylko przez muzyków, lecz także przez tancerzy, np. za pomocą kastanietów czy po prostu obcasów butów. Typowa dla tego stylu jest również gitara flamenco. Najczęściej wykonuje się ją z palisandru bądź drzewa cyprysowego, co nadaje jej żółtej lub nawet pomarańczowej barwy. Jej pudło rezonansowe jest płytsze i węższe niż w przypadku gitary klasycznej, a struny niżej zawieszone. Dzięki temu jej dźwięk jest znacznie bardziej krystaliczny, a specyficzna budowa instrumentu pozwala muzykom na szybszą grę. Do pudła zwykle przytwierdzona jest również laminowana płytka, co pozwala na uzyskanie efektu golpe, czyli szybkiego uderzania palcami.

Pierwsze kroki we flamenco to zajęcia ze stepu oraz charakterystycznych ruchów rąk, które są podstawą tego tańca. Początki mogą sprawiać trudność, a same zajęcia mogą okazać się wyczerpujące, jednak ucząc się flamenco krok po kroku pod okiem instruktora, można czerpać prawdziwą radość z tego tańca.

Obecnie w szkołach tańca można znaleźć zajęcia flamenco zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Również w sklepach dostępne są m.in. stroje flamenco dla dziewczynek.

Flamenco to doskonały sposób na wyrażenie siebie. Dlatego osoby zafascynowane tym tańcem, z pewnością powinny spróbować w nim swoich sił.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Hugh Sitton/Getty Images

Pozostałe wiadomości