Szydełkowanie krok po kroku dla początkujących. Jakie wybrać szydełko, kordonek, schematy szydełkowania?

kobieta, która szydełkuje
Jak zacząć szydełkować?
Źródło: PixelCatchers/Getty Images

Kordonek do delikatne, ale bardzo trwałe nitki bawełniane lub poliestrowe, występujące w wielu kolorach. Kordonek sprawdza się w szydełkowaniu i haftowaniu. Sprawdź, co warto wiedzieć przed zakupem kordonka. Jak czytać schematy szydełkowania?

Chciałabyś zacząć szydełkować, ale nie wiesz, jak to zrobić? Wbrew pozorom, robótki ręczne przy użyciu szydełka nie są trudne. Powstałe dzieła są imponujące, od prostych i jednokolorowych wzorów po te najbardziej skomplikowane, z wykorzystaniem nie tylko różnych odcieni barw, ale i różnych nici. Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z szydełkiem? Co to jest kordonek i jakie wybrać szydełko?

Wszystko o szyciu i szydełkowaniu

Wszystko o szyciu i szydełkowaniu

haftowane obrazy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Haftowane obrazy jak zdjęcia
Haftowane obrazy jak zdjęcia
Do spania i przytulania - seniorzy szyją poduszki dla dzieci z Ukrainy
Do spania i przytulania - seniorzy szyją poduszki dla dzieci z Ukrainy
Szydełkowe dzieła sztuki - całość
Szydełkowe dzieła sztuki - całość
Rodzinne szycie much
Rodzinne szycie much
Szycie jest piękne…
Szycie jest piękne…

Robótki ręczne to idealny sposób na relaks, odstresowanie się, ale i odkrycie nowych umiejętności, a być może nawet talentu. To również fantastyczna alternatywa dla masowych dodatków. Nietypowe szale i kapelusze, jedyne w swoim rodzaju swetry lub wykończenia sukienek, ciepłe i wielokolorowe koce - to tylko niektóre z najbardziej popularnych robótek ręcznych.

Co to jest kordonek?

Kordonek to splot nitek skręconych ze sobą, a następnie nawijanych na szpulę. W dotyku jest gładki, jedwabisty, delikatny. Dzięki temu, że nitki poddawane są procesowi merceryzowaniu zyskują połysk, są trwałe i odporne na rozciąganie. Sprawdza się do szydełkowania delikatnych kamizelek, bluzek, czapek. Kordonek wykorzystuje się również do haftowania obrusów, serwetek, wykończeń - koronek (kołnierzyki, rękawy), a także do plecenia sieci rybackich.

Kordonek można zakupić w wersji naturalnej - bawełnianej i syntetycznej - poliestrowej. Kordonek bawełniany dostępny jest w splocie 6 lub 4 nitek. Poliestrowy natomiast występuje w kilku grubościach, od tych bardzo cienkich (3 nitki w splocie) do grubych (12 nitek w splocie).

Zarówno włókna bawełniane, jak i poliestrowe łatwo poddają się farbowaniu. Kordonki dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych, jednolitych, a nawet cieniowanych.

Jakie narzędzia wybrać?

Szydełko powinno być zawsze dobrane do nici. Na każdej etykiecie nici podana jest grubość szydełka przeznaczona do danego kordonka. Dostępne w pasmanteriach szydełka możemy podzielić na materiał, z którego zostały wykonane: plastikowe - najmniej trwałe oraz drewniane i metalowe. Jak również na grubość, która sugeruje, do jakich nici jest przeznaczone dane szydełko. Szydełka cienkie, osiągające grubość od 0,5 mm do 2 mm, przeznaczone są do kordonków. Grubsze stosuje się do włóczek i muliny.

Sploty wykonane cienkim szydełkiem i kordonkiem mają bardzo drobny rozstaw oczek, przez co są zwarte, jednolite i mają mało prześwitów, dzięki czemu wyglądają starannie.

Szydełko powinno przede wszystkim dobrze leżeć w dłoni, dlatego warto udać się do pasmanterii i przymierzyć kilka tak, by wybrać te najlepsze. Dobre i wygodne szydełko nie powinno być ani za krótkie, ani za długie, nie powinno też wbijać się w dłoń. Ruchy szydełkiem mają być płynne, wówczas mamy pewność, iż nauka szydełkowania przebiegnie szybko i sprawnie. Najlepsze są szydełka w całości wykonane z jednego materiału i mające taką samą grubość na całej długości. Nie poleca się szydełek, w których tzw. igła włożona jest w plastikową rączką. Przekładanie oczek tym szydełkiem jest trudne, poza tym nie stabilnie leżą w dłoni i wyraźnie wyczuwalna jest część granicy igły i plastikowej rączki.

Co można wykonać kordonkiem?

  • koronki;
  • serwety i bieżniki;
  • torby;
  • paski;
  • czapki;
  • etui i oprawy;
  • kamizelki;
  • bluzki;
  • poszewki na poduszki;
  • kapy.

Pierwsze zakupy - zasady

Pierwsze szydełko i kordonek najlepiej kupić stacjonarnie w dobrze zaopatrzonej pasmanterii. Nie należy sugerować się ceną, nietypowymi kolorami i pięknymi hasłami na etykietach. Przede wszystkim warto czytać skład - zwłaszcza w przypadku kordonków. Szydełko z kolei powinno dobrze leżeć w dłoni - to my mamy mieć kontrolę nad płynnymi ruchami. Nie powinno uwierać i haczyć. O kwestię kordonków warto zapytać kogoś znajomego, kto zajmuje się szydełkowaniem. Szpule nici należy wziąć do ręki i poczuć ich fakturę. Dobre jakości nicie nie powinny kosztować 5 zł. Miej na uwadze, że rzecz, którą szydełkujesz, będziesz prać i czyścić. Dlatego powinna być trwała i odporna na środki chemiczne, wodę i temperaturę.

Szydełkowanie jest pracochłonne, wymaga czasu, skupienia i cierpliwości. Nastaw się, że pierwsze próby mogą być nieudane, oczka zbyt ciasne lub zbyt luźne, splot nierówny, zdarzą się też supełki. Jednak nie zrażaj się, trening czyni mistrza. Na pierwszą naukę szydełkowania możesz kupić tańszą nić. Wybierz tę w jasnych kolorach - powstałe oczka będą wówczas lepiej widoczne.

Jak czytać schematy szydełkowania?

Schematy szydełkowania to język składający się ze skrótów, które są niezbędne w poprawnym szydełkowaniu. Zbiór znaków jest obszerny i znajdziesz je w książkach, przewodnikach i wszelkich magazynach o tematyce szydełkowania, jednak przyjmuje się podstawowe znaki, które warto poznać, by móc sprawnie poruszać się po ich treści. Oto one:

  • O. - oczko;
  • O.Ł - oczko łańcuszek;
  • OK - około;
  • OKR. - okrążenie;
  • RZ. - rząd;
  • POWT. - powtórzenie;
  • PSŁ. - półsłupek;
  • SZER. - szerokość;
  • WYS. - wysokość;
  • DŁ. - długość;
  • WZ. - wzór;
  • WYS. - wysokość;
  • SPT - splot.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości