Jak wybrać klej do decoupage? Czy warto inwestować w klej 3w1? Przepis na klej domowej roboty

Autor:
Adrian
Adamczyk
Decoupage

Decoupage to tradycyjna sztuka zdobienia przedmiotów za pomocą wycinania obrazków i przyklejania ich na powierzchnię. Podstawą przy tej technice jest odpowiedni klej, ponieważ ma on ogromny wpływ na końcowy wygląd i trwałość naszego decoupage'owego projektu.

Na rynku istnieje wiele akcesoriów do decoupage. W sklepach hobbystycznych znajdziesz szeroki wybór klejów: na bazie wody, z dodatkiem werniksu lub brokatu. Jaki klej będzie odpowiedni dla twojej techniki? Czym się dane kleje charakteryzują? Poniższy poradnik odpowie na te pytania.

Zobacz wideo: Hobby

Hobby

Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Rodzaje klejów do decoupage

Klej do decoupage To klej dedykowany wszystkim projektom decoupage. Jego właściwości i konsystencja sprawiają, że idealnie nadają się do przyklejania papieru ryżowego i serwetek do różnych powierzchni, nie pozostawiając przy tym żadnych grudek. Taki klej na początku będzie biały, jednak po wyschnięciu stanie się bezbarwny. Klej do konkretnych materiałów To klej do decoupage, które przeznaczone są do danego materiału, na którym decoupage będziemy wykonywać. Jeśli na przykład planujesz tylko projekty decoupage na szkle, warto zaopatrzyć się w jeden, specjalistyczny preparat. Na rynku dostępne są kleje do przyklejania materiałów między innymi na ceramice, świecach, tkaninach. Klej typu Wikol Jeśli nie chcesz inwestować w specjalistyczne preparaty do decoupage, możesz użyć zwyczajnych klejów do drewna lub papieru typu Wikol. Jednak główną ich wadą jest ich gęsta konsystencja, więc zanim użyjesz takiego kleju w decoupage, musisz rozcieńczyć go wodą w stosunku 1 porcja wody do 2 porcji kleju. Jeśli przyklejany papier się porwie, należy klej jeszcze bardziej rozcieńczyć, a jeśli nie będzie chciał się przyklejać, preparat jest zbyt rzadki. Kleje wikolowe znajdziesz w sklepach dla plastyków. Klej 2w1 lub 3w1 To tak zwany klej z werniksem, czyli dodatkiem lakieru. Jest to najprostszy wybór, ponieważ posiadając go, nie musisz już kupować lakieru, ani podkładu oddzielnie. Taki klej będzie bezbarwny i ponieważ posiada werniks, zapewni piękne wykończenie. Alternatywnie Przy przyklejaniu cienkiego papieru, jako klej może sprawdzić się również bezbarwny lakier akrylowy lub klej do tapet.

Zwykły klej czy klej 3w1?

Kleje 3w1 do decoupage mają składniki spełniające 3 funkcje: klejące, uszczelniające i lakierujące. Zwykły, biały klej spełni tylko jedną z tych ról. Takie wielofunkcyjne preparaty mają również różne formuły. Wszystkie spełniają wyżej wymienione funkcje, ale różnią się zastosowaniem: do mebli ogrodowych, domowych, do naczyń, tkanin i innych. Różnią się również rodzajem wykończenia: matowe, błyszczące, perłowe, brokatowe, złociste itp. Najbardziej popularnym takim produktem 3w1 jest amerykański "Mod Podge". Jest on rewelacyjnym preparatem do wielu projektów typu DIY. Po wyschnięciu jest całkowicie bezbarwny, a dodatkowo wodoodporny. Spełnia on rolę:

 • kleju do serwetek i papieru decoupage (ze względu na dużą gęstość nie jest polecany do papieru ryżowego – najlepiej kleić je wodnistym klejem),
 • podkładu,
 • lakieru,
 • transferu do wydruków laserowych.

Każdy hobbysta powinien się w niego zaopatrzyć. Gdzie można kupić klej do decoupage? "Mod Podge" jest coraz bardziej dostępny w sklepach hobbystycznych, jednak jeśli wykonujesz decoupage regularnie, możesz spróbować zrobić taki preparat sam. Zrobienie własnego kleju 3w1 zajmie zaledwie kilkanaście minut, a wszystkie składniki znajdziesz w twojej kuchni!

Jak zrobić klej 3w1 w domu?

Poniżej metody na zrobienie DIY kleju 3w1. W przeciwieństwie do zwykłego kleju ten będzie miał rzadszą konsystencję, która ułatwi aplikację. Najprostsza metoda

Potrzebujesz:

 • 240 ml białego kleju,
 • czysty, suchy pojemnik z przykrywką,
 • 120 ml wody,
 • 2 łyżki lakieru na bazie wody,
 • 2 łyżki drobnego brokatu (opcjonalnie).
 • Wlej klej do pojemnika, dodaj wodę, nałóż przykrywkę i dobrze wstrząśnij, aby wymieszać całość.
 • Aby Twój klej miał właściwości nabłyszczające i chroniące, dodaj lakier. Aby dodatkowo połyskiwał, dodaj brokat.

Zobacz wideo: Nasze inspiracje na domowe dekoracje - DIY

Nasze inspiracje na domowe dekoracje – DIY
Nasze inspiracje na domowe dekoracje – DIY Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: jehandmade/Getty Images

Pozostałe wiadomości