Hobby

Jak narysować jeża krok po kroku? Poradnik dla najmłodszych

Hobby

Autor:
Adrian
Adamczyk
Rysunek jeża

Jeż to jeden z ulubionych bohaterów bajek dla dzieci. W kulturze popularnej jest to zwierzę symbolizujące mądrość i długowieczność. Jeż budzi sympatię i inne ciepłe uczucia, dlatego dzieci bardzo chętnie uczą się, jak rysuje się jeża.

W naszej kulturze bardzo popularny jest rysunek jeża przenoszącego jabłko na kolcach. Okazuje się, że obraz ten ma swoje korzenie w starożytności, a pierwszy szkic jeża z jabłkiem na grzbiecie stworzył Pliniusz Starszy w I wieku naszej ery. W istocie takie przedstawienie zwierzęcia nie ma nic wspólnego z prawdą.

Dzieci

Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień DzieckaDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Szkic jeża – jak go wykonać?

Rysowanie jeża zaczynamy od głowy, a konkretnie od oczu. Wystarczy narysować dwa okręgi w pewnej odległości od siebie, postawić w ich środku kropkę i oczy jeża są gotowe. Nieco niżej w środku rysujemy odwrócony trójkąt z zaokrąglonymi wierzchołkami, do tego dołączamy falistą linię w kształcie spłaszczonej litery W i nos oraz pyszczek jeża też są już na miejscu.

Nad lewym i prawym okiem dorysowujemy uszy, które łączymy owalną linią otaczającą wszystkie dotychczas wymalowane elementy i głowa jeża jest gotowa. Teraz przystępujemy do rysowania najbardziej charakterystycznej części jeża, czyli kolców. Zaczynamy od prawego ucha i zygzakiem rysujemy łuk, który stanowił będzie grzbiet jeża. Jego skraje łączymy zaokrągloną linią z lewą częścią głowy. Stanowić ona będzie brzuch jeża. Do niej dorysowujemy nogi, na których krótkimi kreskami rysujemy pazurki. W ostatnim etapie rysujemy jeżowi kolce na boku i rysunek jeża jest skończony.

Jak narysować jeża?

Inna metoda szkicowania jeża polega na narysowaniu go z profilu. Rozpoczynamy od narysowania igiełek i całego kształtu jeża. Uzyskujemy to poprzez namalowanie zamkniętego, owalnego kształtu o drobnych załamaniach, które imitować mają igiełki. Następnie z przodu igiełek odrysowujemy kształt, który będzie pyszczkiem jeża.

Dorysowujemy pod brzuchem łapki i ogon jeża. W kolejnym kroku rysujemy drobnym zygzakiem kolce na boku jeża oraz uszy. W przedostatnim etapie zajmujemy się głową jeża, na której malujemy nos i pyszczek. Na zakończenie kolorujemy głowę jeża na jasny brąz, a grzbiet na ciemny brąz i nasze dzieło jest skończone.

Jeż – rysunek dla dzieci

Aby zachęcić dzieci do rysowania, warto zacząć od prostych przedstawień jeża. Można wyróżnić co najmniej cztery sposoby na łatwe "sportretowanie" jeża.

  • Zaczynamy od dwóch czarnych owali, które stanowią oczy. Następnie poniżej lewego oka wyprowadzamy linię, którą będzie pyszczkiem. Na jego lewym krańcu dodajemy kolejny owalny, czarny kształt, który ma być nosem jeża. Linię prowadzimy następnie w górę, aby narysować głowę jeża. Nie odrywając ręki przechodzimy do rysowania linii zygzakiem, która stanowić będzie kolce jeża. Cały czas jedną linią przechodzimy do rysowania brzucha jeża, który doprowadzamy aż do dolnej części głowy. Dodajemy obrys oczu, który stanowi granicę między kolcami a głową. Pozostaje już tylko dorysowanie nóg i pierwszy szkic jeża mamy gotowy. Drugi rysunek to szkic jeża z profilu. Zaczynamy od postawienia kropki, która będzie okiem jeża. Następnie jedną ciągłą linią obrysowujemy czoło jeża, nos oraz początek brzucha. W tym miejscu rysujemy przednie łapki i krótkimi kreskami zaznaczamy pazurki. Następnie rysujemy dalszą środkową część brzucha i tylne łapki na tej samej zasadzie, jak rysowaliśmy przednią. Później nos podkreślamy poprzez jego zaczernienie i dodajemy uśmiech. Następnie od czoła poprzez korpus oznaczamy granicę kolców i w momencie dotarcia do tyłu pleców zaczynamy rysować linię zygzakiem, która stworzy kolce jeża. Po dotarciu do czoła rysujemy na grzbiecie jeża drobne znaczki, które również będą symbolizować kolce. Trzeci obraz jeża, który łatwo narysować przedstawia jeża uśmiechniętego. I właśnie od szerokiego uśmiechu rozpoczniemy pracę nad tym projektem. Nad uśmiechem dorysowujemy oczy. Następnie obrysowujemy oczy i usta owalem głowy i nosa. Nos bardzo mocno cieniujemy. Następnie rysujemy mocno nastroszone kolce jeża, zarówno na górze jak i na dole. Dzięki temu stworzymy szkic leżącego jeża – widać tylko jego dwie przednie łapki, a po ich narysowaniu rysunek jeża jest gotowy. Ostatni z proponowanych szkiców jeża charakteryzować się będzie bardzo wyrazistym pyszczkiem. Zaczynamy od narysowania dużych oczu i czarnych źrenic, a nad nimi mocnych, czarnych brwi. Później nadchodzi czas na narysowanie dużego, okrągłego nosa. Od niego wyprowadzamy linię, która symbolizuje pyszczek, a następnie przechodzi w grzbiet z kolcami. Kolce rysujemy tylko w górnej części, a później wyprowadzamy zaokrągloną linię, która przechodzi w brzuch. Po dorysowaniu czterech łapek z pazurkami kolejny szkic jeża jest gotowy.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: hsvrs/Getty Images

Pozostałe wiadomości