- Aparat otworkowy – jak zrobić go samemu?
- Fotografia otworkowa – czas naświetlania i technika
- Fotografia otworkowa lustrzanką cyfrową – zabawa technikami
- Efekty fotografii otworkowej – jak wyglądają zdjęcia wykonane techniką otworkową?
Zobacz też: Zdjęcia 360 – jak zrobić zdjęcie panoramiczne?
Fotografia powstała po to, żeby móc zatrzymać i utrwalić widziany obraz. Dziś specjaliści z chęcią zajmują się zarówno fotografią realistyczną, jak i kreatywną, która w różnorodny sposób potrafi zniekształcać otaczającą nas rzeczywistość.
Kiedy trendy w fotografii nieustannie ewoluują, to sama budowa aparatu fotograficznego wbrew pozorom nie zmieniła się wiele od momentu, gdy w 1839 roku bracia Susse stworzyli pierwszą ciemnię optyczną. Mimo wciąż rozwijającej się technologii, praca aparatu polega na tym samym – przepuszczeniu promieni słonecznych przez otwór, który nakierowuje je na materiał światłoczuły z tyłu obudowy. Fotografia otworkowa to nic innego, niż nawiązanie do początków fotografii. Polega na wykorzystaniu małej dziurki, która przepuszcza promienie na film lub matrycę. Powstałe w ten sposób zdjęcia cechuje niesamowity nastrój oraz oryginalność.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Hobby
Aparat otworkowy – jak zrobić go samemu?
Fotografia otworkowa to ciekawe zajęcie nie tylko dla fotografów, ale i pasjonatów majsterkowania. Najlepszym sposobem na tworzenie fotografii otworkowych jest bowiem własnoręczne wykonanie aparatu . Taki sprzęt stworzyć możemy nawet za pomocą zwykłego tekturowego pudełka, ciemnej, nieprzezroczystej butelki lub puszki, które posłużą nam za obudowę aparatu. Obiektywem stanie się wycięta w nich mała dziurka przykryta taśmą izolacyjną. W środku pudełka, puszki lub butelki, naprzeciwko otworu, umieszcza się papier światłoczuły. Można go kupić w większości sklepów fotograficznych, gdyż jest to zwyczajny papier służący do tworzenia odbitek. Pamiętaj, by podczas umieszczania go w obudowie nowego aparatu, znajdować się w ciemni lub w innym pozbawionym światła pomieszczeniu. Wymaga to sporego czasu i wysiłku. Jeśli więc nie masz smykałki do własnoręcznego tworzenia tego typu sprzętu, to możesz też kupić już gotowy, kartonowy aparat otworkowy.
Fotografia otworkowa – czas naświetlania i technika
Kiedy dysponujesz już papierowym lub metalowym aparatem otworkowym, możesz przejść do wykonywania zdjęć. Czas naświetlania w fotografii otworkowej zależy od warunków oświetleniowych. Zazwyczaj waha się od kilkudziesięciu sekund do nawet kilku godzin. Obraz fotografowanego przez nas przedmiotu w kamerze otworkowej zawsze pozostaje ostry, niezależnie od odległości w jakiej się od niego znajdujemy. Jeśli będziemy wykonywać zdjęcie z dużej odległości, to zauważymy niewielkie zniekształcenie perspektywy. Kiedy zaś podejdziemy bliżej do obiektu, któremu chcemy wykonać zdjęcie, zauważymy spore przerysowanie perspektywy. Dzięki temu możemy jedną i tę samą rzecz pokazać w różnych aspektach.
Eksperymentować można również z naszym “obiektywem”, czyli wykonanym wcześniej otworem. Możemy nadać mu inny niż koło kształt, co sprawi, że fotografie zyskają ciekawy efekt. Jeśli nasz aparat powstał w większym pudełku, papier światłoczuły warto ułożyć nie na płaszczyźnie, ale na walcu, np. na szklance lub rolce po papierze toaletowym. To również wpłynie na efekt końcowy naszych zdjęć.
Fotografia otworkowa lustrzanką cyfrową – zabawa technikami
Choć zrobienie zdjęcia pudełkiem po butach lub puszką po coli to świetna zabawa, fotografię otworkową można wykonać również za pomocą lustrzanki cyfrowej . Żeby to zrobić, należy najpierw zdemontować tradycyjny obiektyw, a otwór i lustro przesłonić kartką papieru lub folia aluminiową z wyciętym otworem. Wykonanie zdjęcia otworkowego aparatem cyfrowym jest dużo łatwiejsze i mniej czasochłonne niż robienie go samodzielnie skonstruowanym sprzętem. Fotografia, zamiast na papierze światłoczułym, zapisuje się na matrycy cyfrowej. Dodatkowo, tak samo jak w przypadku tradycyjnej fotografii cyfrowej, możemy na bieżąco przeglądać nasze dzieła. Fotografia otworkowa stała się tak popularna, że w sprzedaży znajdziemy specjalne dekielki z gotową już dziurką.
Efekty fotografii otworkowej – jak wyglądają zdjęcia wykonane techniką otworkową?
Efekty jakie uzyskamy są w dużej mierze uzależnione od rodzaju aparatu, jakiego będziemy używać. Przykładowo, jeśli jako sprzętu fotograficznego użyjemy puszki, a materiał światłoczuły umieścimy w środku walca – uzyskamy zdjęcie zniekształconej rzeczywistości, niczym w krzywym zwierciadle.
Elementami łączącymi wszystkie zdjęcia otworkowe, niezależnie od używanego aparatu, są słaby kontrast i spora głębia ostrości . Powstałe fotografie mają w sobie coś ze snu, coś z bajki i coś z horroru. Utrwalone przedmioty w ruchu (np. liście poruszane przez delikatny wiatr) przypominają raczej duchy niżeli stabilny obiekt. Na zdjęciach dostrzeżemy także wiele “szumów” i zabrudzeń. To właśnie one wpływają na niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju klimat fotografii otworkowej .
Światowy Dzień Fotografii Otworkowej - co to za święto?
28 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Fotografii Otworkowej. To doskonała okazja do pojechania w plener i zrobienia kilku wyjątkowych zdjęć. Tego dnia świętują wszyscy miłośnicy oryginalnych, artystycznych zdjęć, którzy nigdzie nie ruszają się bez własnoręcznie zrobionego aparatu. Jeśli jesteś jednym z nich, zachęcamy do uczczenia tej okazji. Pomysłów na to może być bez liku.
Zobacz także:
- Jak zostać fotografem? Wymagania, ścieżka kariery, perspektywy zawodowe
- Fotografia analogowa - co to jest?
- "To zdjęcie zawsze musi być naturalne". Jak powstaje fotografia kulinarna?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN