Fotografia krajobrazowa – pasja dla "rannych ptaszków"

Fotografia krajobrazu
Fotografia krajobrazu
Źródło: Marco Bottigelli/Getty Images
Ładne zdjęcia krajobrazów zdarzają się dwa razy dziennie: o zmierzchu i o świcie. Jeśli mamy plan sfotografowania konkretnego miejsca: krajobrazu górskiego, klifu nad morzem czy lasu, powinniśmy wstać naprawdę wcześnie. Na najwspanialsze światło do fotografii krajobrazu można liczyć, zanim na niebie pojawi się słońce. By mądrze zaplanować wyjście na plener, warto sprawdzić w kalendarzu czy na aplikacji, o której w danym dniu wschodzi słońce. Poświęcenie jest tego warte! Po wschodzie słońca jakość światła bardzo szybko spada. 

Ładne zdjęcia krajobrazów wieczorową porą

Jeśli pobudka o trzeciej nad ranem to zbyt wielkie wyrzeczenie, możesz też wykonać bardzo ładne zdjęcia krajobrazów o zmierzchu. Wyjście na plener o zmierzchu również warto precyzyjnie zaplanować. Postaraj się być na miejscu przed czasem, czyli przed zachodem słońca. Zdarza się, że doskonałe warunki do fotografowania utrzymują się jeszcze przez pół godziny. Warto wykorzystać każdą chwilę pięknego światła.

Fotografia krajobrazowa: sprzęt optyczny – jaki obiektyw do fotografii krajobrazowej?

Jaki obiektyw jest najlepszy do fotografii krajobrazowej? Im szerszy, tym lepszy (z wyjątkiem obiektywów typu "rybie oko"). Dobrym wyborem będzie szkło o ogniskowej 12 – 24 mm lub 14 – 24 mm. Przed wybraniem sprzętu warto jednak zapoznać się z testami obiektywów dostępnymi w Internecie. Ważnym kryterium wyboru jest dystorsja (zniekształcenia geometryczne na brzegach kadru), aberracja chromatyczna, ale także jakość wykonania sprzętu i dopasowanie obiektywu do gwintu naszego body.

Fotografia krajobrazu – poradnik fotografowania na długich czasach naświetlania

Do fotografii krajobrazowej bardzo często wykorzystuje się długie czasy naświetlania, tak aby na matrycy pięknie zarysowały się wszystkie elementy widoku. Jeśli jesteś świeżo po zakupie pierwszej lustrzanki, zabawa z długim czasem naświetlania nad jeziorem, morzem czy wodospadem gwarantuje sporą frajdę. Absolutnym priorytetem i rzeczą, o którą należy zadbać, jest w tym przypadku dobry statyw.

Jaki statyw wybrać do fotografii krajobrazowej?

Najlepszym wyborem będzie statyw z głowicą kulową, która zdecydowanie ułatwia odpowiednie ustawienie i regulację położenia aparatu fotograficznego. Bardzo dobrym pomysłem jest też wybranie statywu z poziomicą, dzięki której łatwiej jest zapanować nad prostymi liniami w kadrze. Statyw to inwestycja od ok. 70 do nawet kilku tysięcy złotych. Spektakularne efekty, takie jak pięknie rozmyta tafla wody czy płynące na fotografii chmury uzyskane na statywie przy wykorzystaniu długich czasów ekspozycji, są jednak warte każdych pieniędzy.

Warto zapamiętać, że aby zminimalizować "poruszenie" podczas wykonywania fotografii na długim czasie, należy unikać dotykania aparatu. Naciśnięcie spustu migawki placem lub ruszanie sprzętu podczas ekspozycji może powodować niepożądane efekty na zdjęciu. Dobrze wykorzystać funkcję samowyzwalacza, wężyk spustowy lub zdalnego pilota.

Zdjęcia krajobrazu – jak robić piękne fotografie w pięknych miejscach?

Dobry sprzęt to nie wszystko. Piękno jest w oczach patrzącego. Warto więc podróżować, oglądać, zachwycać się krajobrazem, a dobre kadry przyjdą same. Dobrym pomysłem może być poszukiwanie harmonii, proporcji - to do nich podobno zawsze dąży ludzki umysł. Można też próbować wykorzystać zasadę złotego podziału kadru. Nie ma jednak jednego przepisu na dobre zdjęcie. Każdy musi znaleźć swój własny styl fotografowania.

Ważnym czynnikiem dobrych zdjęć jest również szczęście. Fotografia krajobrazowa nie jest zupełnie oderwana od zasady "decydującego momentu", ustanowionej przez klasyka fotografii, Henri Cartier-Bressona. Czasami po niebie snują się piękne chmury, pojawiają się niespotykane zwierzęta, nad górami unosi się spektakularna mgła, a innym razem, w tym samym miejscu, nie dzieje się nic. Warto wracać kilkakrotnie do jednego miejsca, nie rezygnować i polować na "klatkę życia" – którą z przyjemnością można będzie powiesić w salonie.

Oglądaj zdjęcia - ucz się od najlepszych

Bardzo dobrym pomysłem jest oglądanie dobrych zdjęć. To najprzyjemniejszy i zarazem jeden z bardziej skutecznych sposobów nauki kompozycji, stylu i smaku fotograficznego. Warto zapoznać się z fotografami krajobrazu w wydaniu klasycznym, takimi jak monochromatyczne, zapierające dech w piersiach zdjęcia Ansela Adamsa. Można też inspirować się najlepszymi współczesnymi artystami o bardziej nowoczesnym spojrzeniu, takimi jak: Daniel Kordan, Ian Plant, Ted Gore, Max Rive, Michael Shainblum, Callum Snape, Sean Bagshaw. Media społecznościowe mogą okazać się wielką pomocą w rozwoju pasji. Większość z tych fotografów prowadzi aktywnie konta na Instagramie, Facebooku czy nagrywa tutoriale na YouTubie, gdzie można czerpać wiedzę od najlepszych, prosto ze źródła.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Magia fotografii

Magia fotografii
Źródło: Dzień Dobry TVN
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!