Stanisław Lorens i jego niezwykła pracownia krawiecka
Pracownia, do której wraz z kamerami Dzień Dobry TVN zawitała Magda Bober, mieści się na ulicy Spacerowej 18 w Warszawie, gdzie w pobliżu niebawem przebiegać ma linia tramwajowa prowadząca do Wilanowa. Remont drogi związany z budową połączenia komunikacyjnego między popularnymi dzielnicami stolicy sprawił, że do zakładu Stanisława Lorensa przybywa coraz mniej klientów. Dla krawca, który całe życie poświęcił swojej pasji, jest to bardzo trudne doświadczenie.
- W zawodzie jestem od 15. roku życia, czyli 60 lat pracuję w krawiectwie. Zacząłem naukę prywatnie, mając 14 lat. Pochodzę z okolic Szydłowca, w Szydłowcu się uczyłem. Mając 16 lat, przyjechałem sam do Warszawy. W Warszawie zacząłem dalszą naukę krawiectwa i później pracowałem około 3 lat w prywatnym zakładzie. Potem przeniosłem się do zakładów odzieżowych "Renoma" - opowiada reporterce Dzień Dobry TVN.
Warszawa. Zakład krawiecki upada przez budowę linii tramwajowej
Kolejnym etapem w zawodowej karierze Stanisława Lorensa było stworzenie własnego zakładu rzemieślniczego. Historia powstałej 47 lat temu pracowni może jednak zostać przekreślona przez niewinny remont znajdującej się nieopodal ulicy.
- Jest klientów mniej, bo to są klienci przyjezdni na ogół. Tu trzeba podjechać. Nie ma przystanków w okolicy. Teraz dodatkowo ta droga jest utrudniona. Dla starszych ludzi jest utrudnienie z dojściem. To dla mnie uciążliwe - wyznaje mężczyzna.
Zaniepokojonemu krawcowi na pomoc pośpieszyła stała klientka. Pani Wioleta udostępniła na Facebooku post, który zyskał ogromną popularność. Opisała w nim historię pana Stanisława i zachęciła internautów do korzystania z jego usług.
- Jak się dowiedziałam o tym, że pan Stanisław drastycznie stracił liczbę klientów, odkąd zaczął się ten remont, to w takim pierwszym odruchu pomyślałam: "No dobrze, to ile mamy rzeczy w domu do poprawek, żeby przynieść, żeby miał jak najwięcej pracy?". Ale wiadomo, że to nie jest wystarczające. I pojawiła się taka myśl, że może dobrym sposobem będzie puszczenie tej informacji w świat - wyjaśnia kobieta.
Efekty zorganizowanej przez nią akcji są już widoczne gołym okiem, ale pan Stanisław nadal potrzebuje pomocy, dlatego my również zachęcamy do wspierania tego lokalnego biznesu rzemieślniczego.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Pozytywka Dzień Dobry TVN trafiła do rąk najstarszego krawca w Polsce
- Technika decoupage dla początkujących. Jak zacząć swoją przygodę z tą metodą?
- Tworzy torebki z zawleczek od puszek. "Angażuję w zbieranie praktycznie wszystkich"
Autor: Berenika Olesińska
Reporter: Magda Bober
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN