Finanse i Praca

Podano wysokość opłaty mocowej na 2023 rok. Ile wyniesie?

Finanse i Praca

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN24
Pieniądze i żarówki

Urząd Regulacji Energetyki podał, ile wyniesie wysokość opłaty mocowej dla gospodarstw domowych i innych mniejszych odbiorców w 2023 roku. Opłata ta stanowi jeden z elementów składowych rachunku za prąd.

Wysokość opłaty mocowej 2023 - stawki

Opłata mocowa jest jedną z czterech części składających się na wysokość opłacanego rachunku. Istnieje ona od stycznia 2021 roku i w 2023 roku będzie ona wynosić od 2,38 do 13,35 zł. Jej wysokość zależy od tego, ile gospodarstwo zużywa megawatogodzin (MWh). Urząd Regulacji Energetyki uznał, że oplata mocowa służy utrzymaniu bezpieczeństwa energetycznego, czyli stałych dostaw prądu. 

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

Wysokość opłaty mocowej w 2023 roku wyniesie:

  • dla gospodarstw zużywających poniżej 0,5 MWh (w skali roku) - 2,38 zł miesięcznie
  • dla gospodarstw zużywających między 0,5 a 1,2 MWh (w skali roku) - 5,72 zł miesięcznie
  • dla gospodarstw zużywających między 1,2 a 2,8 MWh (w skali roku) - 9, 54 zł miesięcznie
  • dla gospodarstw zużywających powyżej 2,8 MWh (w skali roku) - 13,35 zł.

Dla pozostałych odbiorców stawka bazowa wyniesie 0,1024 zł netto za każdą kWh pobraną między 7 a 22 godziną w dni robocze. 

Opłata mocowa w 2023 roku - podział na grupy odbiorców

Środki pozyskiwane z opłaty mocowej przeznacza się na modernizację, budowę nowych oraz utrzymanie istniejących jednostek wytwórczych. Służą one taże aktywizacji zarządzania zużyciem energii i uleastycznieniem popytu na nią.

Wysokość opłat została podzielona w zależności od zużywanej energii - dotyczy to odbiorców, którzy nie korzystają z ryczałtu. Wyróżnia się 4 grupy odbiorców w zależności od ilości pobieranej energii w dni robocze w godzinach szczytowego zapotrzebowania, a także poza nimi. URE uważa, że w ten sposób można zachęcić odbiorców do świadomego zużywania energii w ciągu dnia, co ma poprawić bilansowanie zapotrzebowania na energię. W efekcie możliwe byłoby zwiększenie bezpieczeństwa dostaw prądu.

Więcej przeczytasz na TVN24

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Francisco Javier Ortiz Marzo/Getty Images

Pozostałe wiadomości