Finanse i Praca

Mieszkanie bez wkładu własnego. "To nie jest tak, że państwo polskie daje te pieniądze"

Finanse i Praca

Autor:
Adam Barabasz
Mieszkanie bez wkładu własnego - kto skorzysta?

„Mieszkanie bez wkładu własnego” to projekt Polskiego Ładu, który ma ułatwić kupno mieszkania przede wszystkim młodym rodzinom. Zgodnie z jego założeniami państwo ma gwarantować do 20 proc. kwoty kredytu. Szczegóły wyjaśnia adwokat Eliza Kuna.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

Własne cztery kąty są wciąż nieosiągalne dla wielu osób. Nieruchomości nadal jest za mało w stosunku do zapotrzebowania, a brak budownictwa komunalnego wpycha marzących o mieszkaniu na swoim w ręce deweloperów, którzy mogą swobodnie ustalać ceny. Kryzys mieszkaniowy jest jednym z zagadnień, na które remedium ma być rządowy program "Polski Ład". Czy jednak wszyscy będą mogli skorzystać z państwowej pomocy przy zakupie mieszkania? - Są dwie drogi. Państwo polskie mówi tak: drogi banku, jeżeli ktoś ma zdolność kredytową, żeby kredyt spłacać, ale nie ma środków własnych na wpłatę, to niech spłaca ten wkład własny w ratach kredytowych, ale my gwarantujemy, jako państwo, że gdyby coś się wydarzyło, np. kredytobiorca straci płynność finansową, to my zabezpieczamy - tłumaczy Eliza Kuna. - To nie jest tak, że państwo polskie nam daje te pieniądze, tylko jest żyrantem - dodaje prawniczka.

Z takiego rozwiązania będą mogły skorzystać nie tylko rodziny, ale też inne osoby, które nie mają innej nieruchomości.

- Mamy też rozwiązanie w tej ustawie, które nazywa się "spłatą rodzinną" - zaznacza ekspertka. - I to jest ciekawe rozwiązanie, bo ma promować dzietność, nie chodzi jednak o dzieci, które już się urodziły, ale o te, które urodzą się w trakcie korzystania z tego kredytu. Z tego wsparcia mogą skorzystać rodziny, które mają już mieszkanie, ale jest małe. Jeśli masz dwoje dzieci i mieszkanie mniejsze niż 50 mkw., to po pierwsze możesz starać się o kredyt na mieszkanie bez wkładu bankowego. Po drugie, jeśli urodzą ci się kolejne dzieci, możesz starać się o dofinansowanie nazwane "spłatą rodzinną".

Kredyty hipoteczne w Polskim Ładzie

Po urodzeniu drugiego dziecka kredytobiorca otrzyma od państwa 20 tys. złotych na spłatę kredytu. Trzecia bądź kolejna pociecha w rodzinie oznacza dodatkowe 60 tys. zł na spłatę zobowiązań. Maksymalny próg wsparcia, który został określony dla licznych rodzin, wynosi 100 tys. złotych. Ustawodawca zastrzega również, że rodzice muszą być w wieku od 20 do 40 lat.

Z projektu rządowego skorzysta 80 tys. rodzin. Jednym z jego istotnych założeń są limity cenowe w przeliczeniu na 1 mkw.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości