Finanse i Praca

Co zrobić, aby uchronić swoje oszczędności w banku i nie dać się oszustom? Poznaj 3 sposoby

Finanse i Praca

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Niebezpiecznik
Bankowość elektroniczna
Jokic/Getty ImagesCo zrobić, aby uchronić swoje oszczędności w banku i nie dać się oszustom? Poznaj 3 sposoby

Aktualnie najpopularniejszą metodą oszustw jest wyłudzanie pieniędzy z bankowości elektronicznej. Oszuści robią to tak, abyśmy "okradali samych siebie", bez konieczności hakowania strony banku. Jak uchronić się przed oszustami? Co zrobić, aby nie stracić pieniędzy?

Jak działają oszuści, którzy wykradają pieniądze z banków?

W przeciągu ostatnich 6 miesięcy pojawiło się wiele nowych metod wyłudzania pieniędzy. Cyberprzestępcy stosują coraz to nowsze sposoby na wyłudzanie pieniędzy, w tym takie, w których klienci banków sami udostępniają swoje dane hakerom. W efekcie ofiara w pewnym siebie okrada sama siebie. Pomijając zachowanie szczególnej ostrożności, można podjąć kilka kroków, aby zabezpieczyć swoje konto i utrudnić oszustom kradzież pieniędzy. Mimo, że banki wdrażają wiele systemów bezpieczeństwa, to jak podaje Niebezpiecznik, wiele z nich może zostać ominiętych przez cyberoszustów. 

Jak nie dać się oszukać?

Uwaga! Kradzieże „na klamkę”
Uwaga! Kradzieże „na klamkę”Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Jak chronić konto bankowe przed oszustami?

Ustawienie limitów

Pierwszym krokiem jest ustawienie odpowiednich limitów w banku. Stosunkowo niewielkie kwoty powinno się ustawić na jednorazową transakcję, sumaryczną kwotę dzienną oraz liczbę transakcji. W większości przypadków, można to ustawić z poziomu bankowości elektronicznej, bez konieczności wizyty w banku. Co więcej, można je zmieniać kilkukrotnie. Oznacza to, że jeśli chcemy dokonać większych zakupów - wystarcza zwiększyć limit, a po zakupach ponownie go zmniejszyć.

Ponadto, powinno się ustawić limity na transakcje kartą płatniczą - kwotę transakcji, ich liczbę oraz typ. Jest to szczególnie ważne, jeżeli zdarza nam się podawać dane naszej fizycznej karty płatniczej. Jeżeli informacje na niej zawarte zostaną skradzione - oszuści mniej będą mogli z niej ściągnąć.

Autoryzacje transakcji

Kolejnym sposobem na zabezpieczenie swojego konta w banku jest ustawienie autoryzacji przez aplikację mobilną. Alternatywną wersją są kody SMS, które wysyłane są podczas wykonywania transakcji i/lub podczas logowania się. Mogą one zostać stosunkowo łatwo przechwycone, zwłaszcza, jeśli oszuści zainfekowali nasz telefon. Co więcej, dzięki wykorzystaniu autoryzacji przez aplikację mobilną bank będzie wiedział, gdzie się znajduje osoba zatwierdzająca. Jeśli będzie podejrzenie, że ktoś próbuje bezprawnie pobrać nasze środki - bank zablokuje transakcję.

Powiadomienia z bankowości elektronicznej

Mało kto wie, że w większości banków jest możliwość włączenia powiadomień o transakcjach oraz logowaniu na konto. Działa to podobnie, jak z pocztą mailową. Dzięki temu zabezpieczeniu będziemy wiedzieli, kiedy próbowano się włamać na nasze konto, a dzięki temu odpowiednio zareagować. Takie powiadomienia mogą być wysyłane poprzez aplikację mobilną, wiadomość e-mail bądź SMS. Ostatnia z opcji jest najmniej bezpieczna.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Niebezpiecznik

Źródło zdjęcia głównego: Jokic/Getty Images

Pozostałe wiadomości