Finanse i Praca

Inflacja w Polsce w lutym spadła do 8,5 proc., ale prognozy na kolejne miesiące nie są optymistyczne

Finanse i Praca

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
bankier/bezprawnik
Polski banknot

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, inflacja za ubiegły miesiąc - luty 2022 wyniosła 8,5%. Oznacza to spadek względem stycznia, w którym - według oficjalnych danych - inflacja była na poziomie 9,2%. Czego spodziewają się eksperci? Jakie są prognozy na kolejne miesiące?

Analitycy o inflacji w lutym

Oczekiwane efekty tarczy antyinflacyjnej przyniosły znacznie mniejsze efekty, aniżeli były planowane. Ekonomiści oczekiwali, że inflacja w lutym spadnie do 8,1%, jednak według oficjalnych danych GUS wyniosła 8,5%. Specjaliści taki spadek oceniają jako relatywnie niewielki, zwłaszcza - jak czytamy na portalu Bezprawnik - "że mamy do czynienia z okresem głównie sprzed rosyjskiej inwazji na Ukrainę".

Podatki

O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?
O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

W lutym po raz pierwszy ceny usług rosły szybciej niż ceny towarów. Wzrost cen usług szacowany jest na 9,1%, a towarów na 8,3%. Mimo wprowadzonej obniżki VAT na ceny żywności wzrosły o 7,6% w ujęciu rok do roku. Gdyby nie tarcza inflacyjna, ich wzrost byłby wyższy o kilka punktów procentowych.

Przewidywania inflacji na najbliższe miesiące

Zapanowanie nad inflacją nie jest możliwe w ciągu jednego miesiąca, a - jak zauważa prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Paweł Borys - będzie wymagało to dalszego zacieśniania polityki pieniężnej. - Spodziewamy się, że inflacja w najbliższych miesiącach będzie systematycznie przekraczać 10 proc. – pierwszy taki wynik możemy zobaczyć już za miesiąc. Dwucyfrowy wzrost na pewno wystąpi w kwietniu. W najbliższych miesiącach inflację będą podwyższać ceny paliw. W drugiej połowie roku podwyżki widoczne będą również wśród żywności oraz części innych towarów - powiedział dla serwisu bankier.pl Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: bankier/bezprawnik

Źródło zdjęcia głównego: Andrzej Rostek/Getty Images

Pozostałe wiadomości