Finanse i Praca

Nowe zasady wypłacania emerytur i rent dla osób dorabiających. Co się zmieni od marca?

Finanse i Praca

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
prawo.pl
Starsza osoba trzymająca portmonetkę

Niektóre osoby pobierające emeryturę lub rentę mogą stracić część świadczenia. Dotyczy to grupy osób dorabiającej sobie przy jednoczesnym pobieraniu emerytury bądź renty. Podobne zasady dotyczą także świadczeniobiorców rent socjalnych. Kto może stracić pieniądze? Na co zwrócić uwagę?

Którzy dorabiający emeryci i renciści mogą stracić świadczenia?

Emeryci będący na wcześniejszej emeryturze oraz renciści dorabiający sobie do świadczeń muszą pilnować swoich dochodów. Przyczyną są przepisy z ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które mówią o tym, że osoby dorabiające mogą mieć zmniejszone świadczenia, jeśli osiągany przychód wpływa na uprawnienia emerytalno-rentowne powyżej określonej kwoty progowej. Ta od marca będzie wynosiła 4196,60 zł miesięcznie. Zarobki do tej wysokości nie wpłyną na wysokość wypłacanych wcześniejszych emerytur i rent. 

Zobacz wideo: Podatki

Podatki

O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?
O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Limit ten dotyczy tylko osób, które nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego, który w Polsce wynosi: dla kobiet 60 lat i dla mężczyzn 65 lat. Osoby, które ten wiek osiągnęły i przeszły na emeryturę, nie muszą się martwić limitem i mogą dorabiać powyżej podanej kwoty. 

Nowe zasady dla emerytów i rencistów

Nowe zasady tyczą się wzrostu limitu wynagrodzenia, który od 1 marca będzie wynosić o 200 zł więcej niż dotychczas, czyli 4196,60zł brutto. Do tej kwoty renta i przedwczesna emerytura wypłacana będzie w pełnej wysokości. Kwota ta stanowi 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ustalonego przez ZUS. Jeżeli osoba pobierająca świadczenie zarobi jednak więcej niż 70%, ale mniej niż 130% to świadczenie zostanie obniżone. Po przekroczeniu górnej granicy, która wynosi 130%, a stanowi według ustaleń ZUS 7793,61 zł brutto, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi wypłacanie renty i emerytury.

Na dodatkowe zarobki muszą uważać osoby, które pobierają renty socjalne, ponieważ w tym przypadku obowiązują inne limity i zasady. W przypadku tych osób zarabianie więcej niż pierwszy próg, a więc 4196,60zł, spowoduje zawieszenie świadczenia.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: prawo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Olga Shumytskaya/Getty Images

Pozostałe wiadomości