3 rady, które uratują twój domowy budżet. Jak zaplanować wydatki w 2021 roku?

Jak zaplanować wydatki na 2021?
Początek roku jest doskonałym momentem na to, by policzyć domowy budżet i zaplanować wydatki. Jak to zrobić? W Dzień Dobry TVN opowiedziała o tym Dominika Nawrocka, ekspertka finansowo-bankowa i założycielka organizacji edukacji finansowej "Kobieta i Pieniądze".

Zbilansowany domowy budżet

Temat oszczędzania jest szczególnie ważny w czasie postanowień noworocznych, statystycznie bowiem jest na szczycie listy do zrealizowania. Gość w naszym programie stwierdził jednak, że wcale nie potrzebujemy podwyżki, żeby odczuć, że tych pieniędzy w naszym portfelu jest nieco więcej - po prostu wystarczy dobry, zbilansowany domowy budżet.

- Tzn. to zarabianie ma oczywiście znaczenie, bo to ten pierwszy krok, ale bez zarządzania, czyli tego gospodarowania domowym budżetem, nie pójdziemy dalej i sobie nie poradzimy na co dzień - mówiła ekspertka finansowo-bankowa.

Nieświadome wydawanie sprawia, że mnóstwo pieniędzy przecieka nam przez palce. Zaplanowanie budżetu pozwala ten wyciek skutecznie zatrzymać, a efekt jest taki, jakbyśmy dostali podwyżkę.

- Pamiętajmy, że jeszcze jesteśmy na początku roku. To jest bardzo fajny moment do tego, żeby sobie samemu też pomyśleć, czego my oczekujemy od swoich finansów . To nie jest tak, że uda się albo się nie uda. Jeżeli my zarabiamy dziś określoną kwotę pieniędzy, no to możemy czy ponegocjować czy zmienić pracę czy założyć jeszcze coś dodatkowego po godzinach i zacząć też nad tym pracować - doradzała Dominika Nawrocka.

Plan budżetowy na 2021 rok

Wiele osób uważa, że budżet domowy polega na spisywaniu wydatków. Ale to bzdura. Co w takim razie należy zrobić?

- Najpierw warto oszacować rzeczywiście nasze przychody. (...) Po prostu ustawić sobie cele przychodowe - ile ja chcę zarabiać w tym roku pieniędzy? Druga rzecz to jest popatrzenie na wydatki, jakie mamy stałe koszty życia i czy faktycznie takie one muszą być - podpowiedziała założycielka organizacji edukacji finansowej "Kobieta i Pieniądze".

Ekspertka finansowo-bankowa wyszczególniła również trzy punkty, którymi szczególnie trzeba się zająć.

  1. Dywersyfikacja przychodów - jeżeli dotychczas mieliśmy jedno źródło dochodu, warto pomyśleć o kolejnych. Chodzi o to, by wyciągnąć lekcję z ubiegłego roku. Wówczas ryzyko się rozłoży i kolejny kryzys nie będzie tak bolesny.
  2. Budowanie poduszki finansowej, czyli zbieranie środków, do których mamy dostęp, gdy nagle tracimy źródła przychodów, albo są one mocno ograniczone. - Zeszły rok dokładnie pokazał to, że brak poduszki finansowej bardzo zabolał wiele rodzin, ale również wiele przedsiębiorców. Dlatego w tym roku proponuję, żeby z każdej absolutnie pensji, z każdego przychodu odkładać co najmniej 10-20 proc. z góry właśnie na ten cel - doradzała Dominika Nawrocka.
  3. Pomnażanie albo inwestowanie. Można bowiem pomnażać pieniądze zaczynając od niedużych kwot. Jeżeli mamy sporo oszczędności, to należy zacząć przyglądać się rynkowi, gdzie jest obecnie w miarę najbardziej bezpiecznie.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

podziel się:

Pozostałe wiadomości