Finanse i Praca

Poświęcamy 6 godzin tygodniowo na darmową pracę. Efekt? "Chroniczne zmęczenie, wyższy poziom stresu"

Finanse i Praca

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
forsal.pl
mężczyzna, który pracuje

Polacy należą do grona najbardziej zapracowanych narodów świata. Najnowsze badania pokazują, że przeciętnie wydłużamy swój czas pracy o blisko 6 godzin tygodniowo. Z czego to wynika?

Ile czasu Polacy spędzają w pracy?

Najnowsze badania ADP "People at Work 2022: A Global Workforce View" pokazują, że ponad 1/4 Polaków pracuje za darmo od 6 do 10 godzin w tygodniu. W poprzednich latach było to średnio 5h 30 minut. W tym roku ten czas wydłużył się o 18 minut. Co ciekawe, 34 proc. respondentów przyznało, że są gotowi pracować dłużej i więcej dni w tygodniu, pod warunkiem, że będą otrzymywać za to dodatkowe wynagrodzenie.

Praca i finanse

Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Jak pokazuje raport - w skali świata - na dodatkową pracę poświęcamy ponad 8 godzin i 30 minut w tygodniu. W przypadku Europejczyków ten czas jest krótszy o średnio 45 minut.

Dlaczego pracujemy po godzinach?

Autorzy raportu są zdania, że nasze podejście do pracy i czasu, który na nią poświęcamy, bardzo zmieniła pandemia. Wypracowane wcześniej rozwiązania, które pozwalały oddzielić pracę zawodową od życia prywatnego - w niektórych przypadkach - przestały się sprawdzać. - Odbieranie telefonów czy pisanie maili poza godzinami pracy często w trakcie pandemii, zaczęło przyjmować status normalności. Jednak nadgodziny nie przekładają się na wydajność pracowników. Praca poza wyznaczonymi godzinami prowadzi do chronicznego zmęczenia, wyższego poziomu stresu czy niechęci do wykonywania swoich obowiązków. Przepracowany pracownik znacznie szybciej przestanie odczuwać satysfakcję ze swojej pracy – mówiła w rozmowie z PAP-em dyrektorka HR w ADP Polska, Anna Barbachowska.

- Niektórzy pracownicy w obawie o swoje zatrudnienie lub z powodu nakładanej na nich presji, lub chęci sprostania oczekiwaniom swoich przełożonych, spędzają w firmie więcej czasu niż wynika to z ich kontraktu. Takie zachowania nie powinny jednak być akceptowane – dodała.

Z danych CBOS-u za 2019 rok wynika, że 11 proc. Polaków zmaga się z pracoholizmem. Psycholog Sylwia Wysocka-Sollich w rozmowie z PAPe-m podkreśliła, że gorsze samopoczucie, stany lękowe związane z pracą powinny być dla nas sygnałem ostrzegawczym. - Pamiętajmy, aby nie przekraczać 40 godzinowego tygodnia pracy oraz stawiać jasne granice, oddzielając swoje życie prywatne od zawodowego - dodała specjalistka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: forsal.pl

Źródło zdjęcia głównego: Hinterhaus Productions/Getty Images

Pozostałe wiadomości