Styl życia

Czarna suknia ślubna, tatuaże i "Metallica". Polka ministrem sprawiedliwości w litewskim rządzie

Styl życia

Ewelina Dobrowolska od grudnia 2020 roku pełni funkcję ministra sprawiedliwości Litwy. Z wykształcenia jest prawniczką, a z zawodu i zamiłowania działaczką na rzecz praw człowieka. Z okazji obchodów 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja Anna Kalczyńska porozmawiała z litewską polityk.

Święto Narodowe Trzeciego Maja

Sejm Republiki Litewskiej oraz Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosiły 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja. W Polsce właśnie świętujemy 230. rocznicę jej uchwalenia. Natomiast na Litwie dzień ten obchodzony jest od 2007 roku.

- To jest bardzo ważne święto zarówno dla Polski, jak i dla Litwy. Ze względu na pandemię mamy trochę inne obchody niż zazwyczaj. Litwa kilka dni temu przyjęła rezolucję, wspominając, jak ważne są obchody tego dnia i Konstytucja 3 Maja – mówiła Ewelina Dobrowolska w rozmowie z Anną Kalczyńską.

"Litewska Polka"

Zanim Ewelina Dobrowolska objęła funkcję ministra sprawiedliwości, była radną miasta Wilna, a także przez 8 lat działała jako prawniczka Europejskiej Fundacji Praw Człowieka. Prowadziła działalność społeczną w zakresie zwalczania dyskryminacji i ochrony praw człowieka. Reprezentowała przed litewskimi sądami przede wszystkim osoby walczące o poprawny zapis swojego imienia i nazwiska w litewskich paszportach - w tym Polaków. Zgodnie z obowiązującym na Litwie prawem wszystkie nazwiska są lituanizowane.

W kampanii wyborczej do Sejmu Republiki Litewskiej otwarcie nazwała się "litewską Polką". A kim się bardziej czuje – Polką czy Litwinką?

- Narodowość jest Polska, a obywatelstwo litewskie, więc to mix. Nigdy nie skrywałam tego podczas kampanii. Bycie Polką na Litwie to jest coś, z czego warto być dumnym – podkreśliła i dodała, że w rodzinnym domu rozmawiają zarówno po polsku, jak i po litewsku.

A jaka minister sprawiedliwości jest prywatnie? Co kryje się za jej tatuażami? Dlaczego do ołtarza szła w czarnej sukni? Posłuchaj całej rozmowy Ani Kalczyńskiej z Eweliną Dobrowolską.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

"Down the Road" to dla niego za mało. Adam spełnił swoje marzenie i zagrał z Afromental: "Był świetny"

Anna Kalczyńska adoptowała dziewczynkę. "W ten sposób mogę nieco ulżyć w jej samotnym życiu"

Opiekunowie osób niepełnosprawnych mogą pomagać im w wynajęciu pracownika seksualnego. Tak orzekł sąd

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: Bianka Zalewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości