Styl życia

Dodatkowy zasiłek dla niektórych rodziców. Komu przysługuje?

Styl życia

Autor:
Daria
Pacańska
Źródło:
PAP/TVN 24
Ze względu na naukę zdalną rodzice mogą dostać zasiłek opiekuńczy

Rodzicom małych dzieci i opiekunom osób niepełnosprawnych będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek w związku z wprowadzeniem nauki zdalnej. Kwota jaką można otrzymać to 80% wynagrodzenia.

Zasiłek dla rodziców w związku ze zdalnym nauczaniem

W czasie nauki zdalnej na przełomie grudnia i stycznia rodzice i opiekunowie mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. To najnowszym rozporządzenie Rady Ministrów. Przysługuje on osobom, które opiekują się dzieckiem: do lat 8, do lat 16 z orzeczeniem o niepełnosprawności, do lat 18 z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub osobom do 24 lat z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Zasiłek przyznawany jest w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeśli nie ma drugiego rodzica czy współmałżonka, który może w tym czasie zapewnić opiekę dziecku lub osobie niepełnosprawnej. Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych.

Świadczenia rodzinne i opiekuńcze. Porady ekspertów

Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 rokuDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Od 20 grudnia do 9 styczna obowiązuje nauka zdalna

Od 20 grudnia do 9 stycznia w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych została wprowadzona nauka zdalna. Dyrektor w czasie nauki zdalnej dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej będzie musiał umożliwić opiekę świetlicową, jeśli rodzice będą o to wnioskować.

Ograniczenie pracy stacjonarnej nie dotyczy przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego.

Więcej można przeczytać na TVN24.

Zobacz także

Autor:Daria Pacańska

Źródło: PAP/TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: MoMo Productions/Getty Images

Pozostałe wiadomości