Kraken – legendarny potwór przypominający ośmiornicę

Kraken
sqback/Getty Images
Kraken to stwór, który swym wyglądem przypominał ośmiornicę. Budził lęk wśród żeglarzy, ponieważ zdarzało mu się wyłaniać z głębin oceanów. Postać krakena można odnaleźć w mitologii greckiej i nordyckiej. Krążą również opowieści o wyspach, które tak naprawdę miały być leżącymi krakenami. Inne anegdoty mówią o celowym wywoływaniu przez potwory wirów morskich. Kraken stał się bohaterem filmów, książek, a nawet gier komputerowych.

Pierwsze informacje o mitycznym stworze pojawiły się u Pliniusza Starszego, według którego potwór bronił dostępu do Cieśniny Gibraltarskiej. W mitologii greckiej kraken to Ketos, wielka ryba, która miała strzec Andromedy złożonej w ofierze Posejdonowi. Legendy mówią również o Krakenie – Triangulu, którym władał Neptun. Triangul miał ponoć słuchać tego, kogo zobaczy zaraz po przebudzeniu. Zasypiał na sto lat, by następnie przez kolejne sto atakować statki.

Co to jest kraken?

Czy kraken jest jeden, czy stworów jest wiele, jaka jest jego płeć – to pytania, które pozostają bez odpowiedzi. Faktem jest, że opowieści o mitycznym stworze rozpalały i do dziś rozpalają wyobraźnię pisarzy i twórców filmów. Według licznych opisów ten ogromny stwór przypomina ośmiornicę, jest oślizgły i wyposażony w macki. Legendy głoszą, że żeglarze pływający po morzach brali krakena za wyspę, przybijali do niej i wychodzili na ląd. Ich przygoda kończyła się jednak nieszczęśliwie, ponieważ przebudzony potwór wciągał pod wodę statek wraz z pasażerami. Kraken obwiniany jest za zniknięcie wielu statków, w tym okrętu Marie Celeste, który został odnaleziony, jednakże bez załogi na pokładzie. Jak wyglądał mityczny stwór, o którym mówili ludzie z różnych zakątków świata, żyjący w różnym czasie? Choć zeznania naocznych świadków różnią się nieco między sobą, można wyliczyć kilka cech wspólnych bestii. Kraken ma gigantyczne rozmiary, macki i wielkie, złowrogie oczy. Niektóre opisy mówią również o tym, że posiada duży dziób. Z opowieści można wywnioskować, że stwór jest ośmiornicą osiągającą gigantyczne rozmiary. W 1877 roku w okolicach Nowej Funlandii kraken zaatakował rybacki kuter, czego dowodem stała się odrąbana macka o 8 metrach długości i przyssawkach o średnicy 25 centymetrów. Kraken miał pływać w oceanach i morzach, polując na przepływające statki.

Czy kraken istnieje współcześnie?

Co to kraken i czy rzeczywiście istnieje? Naukowcy uważają, że kraken to nie ośmiornica, a kałamarnica lub kalmar, czyli zwierzę z 10 mackami, z których dwie są wyjątkowo długie. Zwierzęta te mają mieć nadzwyczajne rozmiary. Wiedza o nich jest jednak znacznie ograniczona, ponieważ krakeny nie pojawiają się zbyt często. Po pierwsze dlatego, że żyją na dużych głębokościach (300–1000 metrów) w zimnych wodach. Po drugie, raczej unikają starcia z człowiekiem, skupiając się na swoim największym wrogu, kaszalocie. O tym, że krakeny stały się ulubionym przysmakiem kaszalotów, naukowcy dowiedzieli się, badając zawartość ich żołądków. Krakeny są co prawda mięczakami, ale posiadają twarde dzioby, które znaleziono w postaci niestrawionej w treści żołądkowej kaszalotów. Rekord to ponad 18 tysięcy dziobów w brzuchu jednego kaszalota! Ślady starcia dwóch gigantów to odciśnięte przyssawki na ciele kaszalota.

Starcie krakena z ludźmi

Jednak wciąż brak odpowiedzi na najważniejsze pytanie, czyli o powód ataków krakena na statki. Najbardziej prawdopodobna teoria mówi o tym, że krakeny, które są chore, ranne lub umierające, wypływają blisko powierzchni i chwytają się wszystkiego, co stanie na ich drodze. Najczęściej są to właśnie statki, które wciągają ze sobą na dno. Ataki krakena próbowano wytłumaczyć również ich pomyłką, czyli przekonaniem o tym, że statek to po prostu kaszalot. Jeszcze inni badacze twierdzili, że kraken broni swojego terytorium. Oprócz wzmianek o krakenie z czasów starożytnych znajduje się miejsce na te aktualne. W 1930 roku kraken przewrócił na Oceanie Spokojnym tankowiec Brunswick, a w 1989 u wybrzeży Filipin zaatakował łódź z 13 pasażerami. Na szczęście pasażerowie przeżyli. W 2003 roku kraken zaatakował francuski jacht.

Kraken w kulturze

Mityczny potwór kraken stał się również bohaterem filmów, takich jak "Piraci z Karaibów" czy "Starcie Tytanów". Pojawia się też w trylogii Tolkiena, jako potwór broniący wrót Morii, podziemnej krainy krasnoludów. Występuje w kilku animacjach oraz grach komputerowych – Tomb Raider, Indiana Jones, Wiedźmin czy The Sims 3. Najbardziej znaną pozycją książkową, w której pojawia się mityczny kraken, jest powieść Juliusza Verne'a "Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi". O krakenie wspomniał także Andrzej Sapkowski w opowiadaniu "Miecz Przeznaczenia" oraz Liz Kessler w książce "Amelia i potwór z głębin".

Zobacz też:

Zobacz wideo: Ogromny waran z Komodo atrakcją w fabryce. Zwierzę stanęło na wadze

x-news

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Masz psa lub kota? Na te produkty lepiej uważać w Wielkanoc

Masz psa lub kota? Na te produkty lepiej uważać w Wielkanoc

Ta świąteczna dekoracja zachwyci gości. Jak zrobić koszyczek w kształcie kury?

Ta świąteczna dekoracja zachwyci gości. Jak zrobić koszyczek w kształcie kury?

Klaudia El Dursi czeka na ślub. "Jeszcze moje marzenie się nie spełniło"

Klaudia El Dursi czeka na ślub. "Jeszcze moje marzenie się nie spełniło"

Prezydent ogłosił decyzję ws. tabletki "dzień po"

Prezydent ogłosił decyzję ws. tabletki "dzień po"

Ile kosztuje majonez w sklepie? Ceny mogą zaskoczyć

Ile kosztuje majonez w sklepie? Ceny mogą zaskoczyć

Co spakować do plecaka na wypadek wojny? "To powinno się znaleźć w każdym domu"

Co spakować do plecaka na wypadek wojny? "To powinno się znaleźć w każdym domu"

Maciej Dolega sprawdzi się w Dzień Dobry TVN. Co wiemy o doświadczonym prezenterze?

Maciej Dolega sprawdzi się w Dzień Dobry TVN. Co wiemy o doświadczonym prezenterze?

Małgorzata Rozenek-Majdan stanęła przed sportowymi wyzwaniami

Małgorzata Rozenek-Majdan stanęła przed sportowymi wyzwaniami

Lukier pomarańczowy – sposób przygotowania i pomysły na zastosowanie

Lukier pomarańczowy – sposób przygotowania i pomysły na zastosowanie

Plan B dla tabletki "dzień po". Czym jest recepta farmaceutyczna?

Plan B dla tabletki "dzień po". Czym jest recepta farmaceutyczna?