Styl życia

Czy 2022 to rok przestępny? Na jakiej zasadzie ustalane jest, który rok nim jest?

Styl życia

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Mimadeo/Getty ImagesKiedy jest rok przestępny?

Rok to czas jednego, pełnego okrążenia Ziemi wokół Słońca. Na tę podróż nasza planeta potrzebuje 365,256 dni czasu słonecznego. Ponieważ nie jest to pełna, zamknięta liczba, stosowany jest cyklicznie tzw. rok przestępny. Kiedy wypada?

Rok przestępny - co to znaczy?

Rok przestępny to rok kalendarzowy, którego długość zwiększana jest o jeden dzień w stosunku do lat nieprzestępnych – czyli ma 366 dni, a nie 365. Ma to na celu dopasowanie roku kalendarzowego do roku zwrotnikowego i występuje wyłącznie w kalendarzach o rachubie opartej na obiegu Ziemi dookoła Słońca lub o rachubie kombinowanej (Księżyc i Słońce).

Nowy rok

Nowy Rok - krok w stronę zdrowia
Nowy Rok - krok w stronę zdrowia
wideo 2/4

Jak obliczyć rok przestępny? Czy 2022 nim jest?

Standardowy rok to 365 dni i następuje po sobie trzy razy. Z kolei rok przestępny występuje raz na cztery lata. Za miesiąc przestępny uznawany jest luty – najkrótszy miesiąc w kalendarzu. Standardowo ma 28 dni, a roku przestępnym 29.

Kiedy jest rok przestępny? Jeśli liczba, jaką tworzy dany rok, dzieli się przez 4. Ostatni rok przestępny miał miejsce w 2020 roku. 2020 podzielone na 4 daje wynik 505, więc był to rok przestępny. 2022 na 4 to 505,5 – czyli teraz mamy standardowy rok, z 28 dniami w lutym. Z następnym rokiem przestępnym będziemy mieli do czynienia w 2024.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Mimadeo/Getty Images

Pozostałe wiadomości