Styl życia

Atrakcje turystyczne Słowenii

Styl życia

Słowenia

Słowenia to ponad dwumilionowe państwo (250 tysięcy mieszkańców liczy stolica Słowenii, Lublana), które urzeka licznymi zabytkami, atrakcjami turystycznymi, bogatą historią oraz przepięknymi krajobrazami. Perspektywa wakacji w tym miejscu jest bardzo kusząca.

Prawdopodobnie każdemu spodobają się wczasy w Słowenii. Z jednej strony plaże i morze stanowić będą atrakcję dla osób preferujących wypoczynek w nadmorskich kurortach, z drugiej strony Słowenia to także góry, a więc narty i snowboard.

Państwo znajduje się w Unii Europejskiej, w strefie euro (walutą Słowenii jest więc euro, które zastąpiło talara) i w Schengen, wobec czego na wycieczkę do Słowenii można udać się tylko z dowodem osobistym.

Słowenia – nowoczesne i prężnie rozwijające się państwo Europy Środkowej

Słowenia, a właściwie Republika Słowenii, to państwo położone w Europie Środkowej, graniczące od północy z Austrią, z Chorwacją od południa, od północnego-wschodu z Węgrami, zaś z zachodu – z Włochami. Ze strony południowo-zachodniej Słowacja posiada dostęp do Morza Adriatyckiego poprzez Zatokę Wenecką, u wybrzeży której znajdują się takie portowe miasta, jak Izola, Piran czy Koper. Stolicą Słowenii jest Lublana, usytuowana w centralnej części państwa. Zamieszkuje ją ok. 250 tysięcy osób, podczas gdy całkowita ludność Słowenii wynosi ponad dwa miliony.

Do końca 2006 roku oficjalną walutą Słowenii był talar. 1 stycznia 2007 roku Słowenia wkroczyła do strefy euro. Co ważne, członkostwo w Unii Europejskiej Słowenia uzyskała w tym samym czasie co Polska – 1 maja 2004 roku. Pozytywny wpływ na sytuację społeczno-ekonomiczną wiąże się właśnie z decyzją referendalną dotyczącą tego, czy Słowenia będzie w Unii Europejskiej. Współcześnie Słowenia uznawana jest za jedno z najbardziej rozwiniętych państw gospodarczych byłej Jugosławii i jedno z szybciej rozwijających się państw Europy Środkowej. Poziom rocznego PKB per capita wynosi ponad 27,5 tysięcy dolarów amerykańskich. Słowenia często mylnie włączana jest do kanonu państw bałkańskich, jednakże zarówno z historycznego, jak i geograficznego punktu widzenia, terytoria te nie należą do Bałkan.

Ciekawa historia Słowenii w pigułce

Początkowo terytoria obecnej Słowenii zamieszkiwane były przez ludy celtycko-iliryjskie, jednak prędko zostały włączone w skład Cesarstwa Rzymskiego (w I wieku p.n.e.). W pierwszych wiekach średniowiecza zachodnie terytoria obecnej Słowenii znajdowały się pod jurysdykcją Republiki Weneckiej. Następnie, w 1278 roku, władzę nad terytoriami objęli Habsburgowie. W ten sposób rozpoczął się proces germanizacji. W czasach wojen napoleońskich została podbita przez wojska francuskie.

Koniec I wojny światowej i upadek Austro-Węgier przyczynił się do uformowania Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, które 11 lat po powstaniu zostało przemianowane na Królestwo Jugosławii. Po II wojnie światowej, rządzona przez Josipa Tito, Jugosławia przypominała państwa socjalistyczne państwa bloku wschodniego (choć bezpośrednio nie podlegała pod ZSRR). Wraz z Chorwacją Słowenia odłączyła się od Jugosławii dopiero w 1991 roku – data ta oznacza moment ponownej niepodległości Słowenii. 29 marca 2004 roku Słowenia dołączyła do NATO.

Co warto zobaczyć w Słowenii?

Wycieczka do Słowenii to doskonały pomysł, jeśli pragnie się zobaczyć niesamowite miejsca. Słowenia to przede wszystkim państwo o wyjątkowych krajobrazach i widokach, zapierających dech w piersiach. Jedną z atrakcji jest jezioro Bled i znajdujący się tam, niemalże pośrodku jeziora, kościół. Bled to miejscowość uzdrowiskowa leżąca u podnóży góry, w której znajduje się także zamek z XVI wieku. Miejsce określane jest mianem najbardziej romantycznego w całej Słowenii. Oczywiście szereg atrakcji turystycznych znajduje się w samej stolicy, Lublanie. Na uwagę zasługuje m.in. XVI-wieczny zamek Ljubljanski Grad (wolne tłum.: Lublański Gród), górujący nad stolicą, a także barokowy, zabytkowy kościół Franciszkanów.

Zimą Słowenia przyciąga także fanów sportów – odbywają się tutaj zawody w skokach narciarskich (m.in. w Planicy).

Wakacje w Słowenii – czy i gdzie warto się wybrać?

Wakacje w Słowenii to doskonały pomysł dla osób, które cenią sobie aktywny wypoczynek uzupełniany zwiedzaniem i podziwianiem krajobrazów. Na wczasy w Słowenii co roku przyjeżdżają setki tysięcy osób. W samym 2016 roku państwo to odwiedziło ponad trzy miliony zagranicznych turystów. Co ważne, kraj ten jest atrakcyjny zarówno latem, jak i zimą. Plaże Słowenii i Morze Adriatyckie przyciągają turystów spragnionych wypoczynku nad ciepłą wodą, z kolei góry – zwolenników nart i snowboardu. Słowenia zaskakuje także przyrodą. Będąc tutaj na wczasach, warto zobaczyć jedną z najpiękniejszych krasowych jaskiń wodnych Europy – Kriżną Jamę w miejscowości Grahovo.

Zobacz także: 10 plaż świata, które warto zobaczyć

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości