Styl życia

Szczoteczka bambusowa – alternatywa dla plastiku

Styl życia

Bambus jest najszybciej rosnącą rośliną na świecie, a jego hodowla nie wymaga użycia nawozów ani pestycydów. Stanowi on idealne tworzywo do produkcji przedmiotów codziennego użytku, np. szczoteczek do zębów. Bambus jest materiałem niezwykle trwałym, a ponadto zawiera naturalny środek antybakteryjny. Używając szczoteczki bambusowej, można zredukować ilość bakterii występujących w jamie ustnej.

Szczoteczki bambusowe stanowią alternatywę dla wszechobecnego plastiku. Zalecane są osobom, którym bliskie są idee ekologii, troski o środowisko naturalne. Rączka takiej szczoteczki wykonana jest w całości z drewna bambusowego, po zużyciu można ją wyłamać i wrzucić do kompostownika lub pojemnika na odpady BIO. Szczoteczki bambusowe są w 100% wegańskie, najczęściej ich włosie wykonane jest z materiału syntetycznego, np. nylonu.

Zalety szczoteczki bambusowej

Coraz więcej firm produkuje ekologiczne akcesoria do higieny osobistej, w tym szczoteczki bambusowe do zębów . Produkty te umożliwiają wyeliminowanie wszechobecnego plastiku, a tym samym dbanie o środowisko naturalne. Są one w 100% biodegradowalne, wolne od BPA, idealne dla wegan. Przy odpowiednim użytkowaniu szczoteczki bambusowej można korzystać z niej tak samo długo, jak z tradycyjnej, plastikowej. Najlepiej wymieniać ją co około 3 miesiące. Bambusowe szczoteczki do zębów pakowane są także w całkowicie biodegradowalne opakowania, które ulegają rozkładowi w glebie. Włosie szczoteczek bambusowych wykonane jest z mieszanki włókna bambusowego i nylonu, który również charakteryzuje biodegradowalność. Takie włosie jest wolne od Bisfenolu A, który niekorzystnie wpływa na zdrowie, a znajduje się w plastikowych szczoteczkach. Bambus wykorzystywany do produkcji szczoteczek do zębów oraz wielu innych akcesoriów łazienkowych pozyskiwany jest z prywatnych plantacji. Co ciekawe, roślina zawiera naturalnie występujące substancje antybakteryjne, które dodatkowo wspomagają pielęgnację zębów, a także sprawiają, że do uprawy bambusa nie ma potrzeby stosowania nawozów czy pestycydów.

Zobacz też:

Szczoteczka bambusowa dla dzieci i dorosłych

Szczoteczki do zębów występują w wersji dla osób w każdym wieku, nie tylko dla dorosłych. Szczoteczki bambusowe dla dzieci są nie tylko bezpieczne, funkcjonalne i przyjazne dla środowiska, ale bardzo często mają też ciekawy wygląd, np. kolorowe włosie. Interesujący design idzie w parze z użytecznością szczoteczki. Włosie pozbawione szkodliwych substancji doskonale czyści zęby oraz przestrzenie międzyzębowe, a przy tym nie uszkadza ich, nie podrażnia i nie rysuje szkliwa. Dodatkowo, właściwości antybakteryjne bambusa sprawiają, że dbanie o higienę jamy ustnej jest jeszcze łatwiejsze. Włosie może mieć różne kolory (czerwony, żółty, czarny, niebieski) i różny stopień twardości, jak tradycyjne szczoteczki z plastiku. O bambusową szczoteczkę do zębów trzeba szczególnie dbać. Należy osuszać ją po każdym użyciu i przechowywać w przewiewnym, suchym miejscu. Dlaczego? Bambus jest porowaty, chłonie wodę i może się rozszerzać. Jeśli szczoteczka ma służyć około 2–3 tygodni, trzeba przestrzegać powyższych zasad jej używania. Szczoteczki bambusowe dla najmłodszych wykonane są z miększego włosia. Można wybierać spośród szczoteczek z włosiem prostym lub ułożonym faliście, przy czym te pierwsze są bardziej powszechne (nie podrażniają dziąseł).

Dlaczego warto wybrać bambusową szczoteczkę do zębów?

Powodów, dla których warto zaopatrzyć się w szczoteczkę ekologiczną , jest kilka, dlatego warto rozważyć możliwość zmiany starych nawyków i wymienić plastik na drewno. Zwłaszcza, że cena takiej szczoteczki jest przystępna. Oto powody, które należy wziąć pod rozwagę:

  • Szczoteczki bambusowe określane są jako BPA Free, czyli nie zawierają bisfenolu A, który ma szkodliwe działanie na ludzki organizm (może on wpływać na rozwój nowotworów, otyłości, niepłodności, cukrzycy, nadpobudliwości i wielu innych schorzeń lub wad).
  • Bambus słynie z właściwości antybakteryjnych i antygrzybicznych, dzięki czemu pomaga w zachowaniu prawidłowej higieny jamy ustnej.
  • Szczoteczka bambusowa jest produktem w pełni biodegradowalnym. Zastąpienie plastikowych przedmiotów codziennego użytku naturalnymi produktami przyczynia się do ochrony środowiska i eliminacji zanieczyszczeń (plastikowa szczoteczka rozkłada się w środowisku naturalnym 500 lat).
  • Bambusowe szczoteczki do zębów dla dorosłych i dzieci posiadają specjalne certyfikaty, również te wydawane przez rzecznika praw dziecka (KidZone).
  • Szczoteczki bambusowe mają ciekawy design
  • Włosie szczoteczek występuje w trzech stopniach twardości: miękkie, średnie, twarde i dwóch możliwych kształtach: prosto przycięte lub faliste.
  • Szczoteczki pakuje się w pudełeczka lub woreczki, które są biodegradowalne lub pochodzą z recyklingu.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości