Styl życia

Bursztyn – prawdziwe polskie złoto. Co na jego temat powiedział nam ekspert?

Styl życia

Bursztyn jest prawdziwym skarbem i polskim towarem eksportowym. Urzeka swoim wyglądem i bywa chętnie wykorzystywany podczas tworzenia ozdób czy farmacji i kosmetyce. Stał się też bohaterem piosenki śpiewanej przez Fasolki. Więcej na jego temat opowiedział w Dzień Dobry Wakacje Piotr Sobaczyński.

Czym jest bursztyn

Każdy z nas nie raz zetknął się bursztynem. Mogliśmy go zobaczyć w dekoracjach zdobiących domy czy też w biżuterii. Pochyliliśmy się nad nim w Dzień Dobry Wakacje. Olivier Janiak udał się Krynicy Morskiej, gdzie miał okazję spotkać się Piotrem Sobaczyńskim. To jedyny w Polsce i na świecie wykwalifikowany ekspert od jantaru, który zgodził się opowiedzieć nam więcej na temat złota Bałtyku. Czym jest bursztyn?

Zastygła żywica, która jest de facto chemicznie mieszaniną polimerów, ale bardzo ciekawych polimerów. Są to elastomery, czyli guma – spieniona guma. Siedzą kryształki kwasu bursztynowego, które dają ten piękny zapach

- wyjaśnił pan Piotr.

Jego szlachetne i urzekające piękno wydobywa się dzięki jubilerskiemu fachowi. Zajmuje się tym także rozmówca Oliviera Janiaka i może pochwalić się wieloma niezwykłymi projektami ozdób z bursztynem.

Gdzie znajdziemy bursztyn

W jego kolekcji znajduje się również bardzo kosztowny, tak zwany niebieski bursztyn, który ma charakterystyczne zasinienia wchodzące w błękit. Swego czasu był nawet ceniony przez rody cesarskiej i królewskie w Europie. Bywał nawet umieszczany w koronach. Jego średnia wartość to 42 dolary za karat, co oznacza, że jest pięciokrotnie droższy od złota.

Najdroższy minerał Europy

- stwierdził Piotr Sobaczyński.

Spotyka się go chociażby na bursztynowym wybrzeżu – od Westerplatte po koniec Mierzei Kurońskiej. O jakich ilościach znajdowanego jantaru można mówić?

Stąd pochodzi kilkanaście ton bursztynu, średnio, rocznie. Natomiast niewielka ilość bursztynu pojawia się na pozostałym polskim wybrzeżu, zwłaszcza w okolicach Ustki. Tam około 2 ton rocznie, średnio, łowi bursztynu

- opowiadał nasz ekspert.

Zobacz także:

O przedwczesnej menopauzie dowiedziała się w wieku 15 lat. Był to dla niej prawdziwy cios

Planujesz wycieczkę do Hiszpanii? Polska chce zakazać lotów do tego i 62 innych krajów

Uwaga na upały. Wysokie temperatury niemal w całej Polsce

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Reporter: Olivier Janiak

Pozostałe wiadomości