Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, poinformowała w programie "Siódma-dziewiąta", że legalnie przebywający w Polsce obywatele Ukrainy mają prawo do pobierania świadczeń rodzinnych oraz systemu opieki społecznej. Finansowe zabezpieczenie ma zagwarantować Skarb Państwa. Polska zwróciła się również o pomoc do Unii Europejskiej.
500+ dla uchodźców z Ukrainy
Minister Marlena Maląg oświadczyła, że Polska będzie dążyła do przyznania uchodźców z Ukrainy pełnego pakietu wsparcia socjalnego. Informacje przekazane podczas wtorkowej konferencji prasowej potwierdziła w porannym programie rozgłośni katolickich. Przybywający do Polski będą mieli również prawo do pobierania świadczeń 500 plus - przekazała Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
- Wspólnie z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów przygotowaliśmy w ramach strony "Pomagam Ukrainie" pakiet informacji - przekazała minister Maląg. - Znajduje się tam pakiet informacji związanych z pomocą, a drugi obszar, w zakresie rynku pracy, jest związany z możliwością sięgania po szybką informację przez obywatela Ukrainy, jakie są miejsca pracy w Polsce, gdzie one są, można tam się zgłosić - dodała.
Jak podaje Staż Graniczna, od rosyjskiej inwazji na Ukrainę polską granicę przekroczyło 453 tys. osób. Obecnie rząd pracuje nad rozwiązaniami legislacyjnymi, które mają umożliwić uchodźcom odnalezienie się w polskiej rzeczywistości.
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Specustawa ws. uchodźców
Przygotowywane przepisy mają ułatwić obywatelom Ukrainy wejście w życie zawodowe - w praktyce ma być wymagane jedynie zgłoszenie do urzędu pracy w ciągu 7 dni od zatrudnienia. Minister zapowiedziała również, że legalny pobyt będzie uprawniał do korzystania z pakietu pomocy społecznej.
- Na mocy przepisów, które będziemy wprowadzać specustawą, obywatel Ukrainy, który przekroczył granicę Polski w wyniku tych działań wojennych, przebywa na terenie Rzeczpospolitej legalnie. I taki obywatel ma prawo do pracy, ale także ma prawo do innych świadczeń na terenie RP i będzie tym wsparciem objęty. Dlatego w specustawie jest zaproponowane wspólne działanie z samorządowcami - powiedziała Marlena Maląg.
Minister podkreśliła, że obecnie obcokrajowcy przebywający i pracujący legalnie w Polsce mają prawo do korzystania z programów "Rodzina 500 plus", "Dobry start", "Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego".
- Automatycznie osoby, które z Ukrainy przekroczą granicę i będą na ścieżce legalnego pobytu związanej z działaniami wojennymi, to co specustawa zapewnia - będą miały dostęp do świadczeń, czyli będą tak jak nasi obywatele, składali wnioski do ZUS - powiedziała.
Zapytana o finasowanie planów, zapewniła, że budżet państwa ma "potężne środki. Trwają też rozmowy z Unią Europejską w sprawie ewentualnego wsparcia wspólnoty w tym zakresie".
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak przygotować się do alarmu bombowego? Mieszkanka Lwowa przygotowała instrukcję
- Jak mądrze wspierać uchodźców z Ukrainy? "Pomaganie oprócz tego, że jest piękne, też bywa trudne"
- Polscy sportowcy rezygnują z rywalizacji z Rosją. "Sankcje mają boleć i wkurzać zwykłych obywateli"
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Adam Barabasz
Źródło: Rzeczpospolita, siodma9.pl
Źródło zdjęcia głównego: Juana Mari Moya / Getty Images