500 plus dostępne również dla Ukraińców. "Mają prawo do wsparcia w zakresie świadczeń rodzinnych"

500 plus dla uchodźców
500 plus dla uchodźców
Źródło: Juana Mari Moya / Getty Images
Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, poinformowała w programie "Siódma-dziewiąta", że legalnie przebywający w Polsce obywatele Ukrainy mają prawo do pobierania świadczeń rodzinnych oraz systemu opieki społecznej. Finansowe zabezpieczenie ma zagwarantować Skarb Państwa. Polska zwróciła się również o pomoc do Unii Europejskiej.

500+ dla uchodźców z Ukrainy

Minister Marlena Maląg oświadczyła, że Polska będzie dążyła do przyznania uchodźców z Ukrainy pełnego pakietu wsparcia socjalnego. Informacje przekazane podczas wtorkowej konferencji prasowej potwierdziła w porannym programie rozgłośni katolickich. Przybywający do Polski będą mieli również prawo do pobierania świadczeń 500 plus - przekazała Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- Wspólnie z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów przygotowaliśmy w ramach strony "Pomagam Ukrainie" pakiet informacji - przekazała minister Maląg. - Znajduje się tam pakiet informacji związanych z pomocą, a drugi obszar, w zakresie rynku pracy, jest związany z możliwością sięgania po szybką informację przez obywatela Ukrainy, jakie są miejsca pracy w Polsce, gdzie one są, można tam się zgłosić - dodała.

Jak podaje Staż Graniczna, od rosyjskiej inwazji na Ukrainę polską granicę przekroczyło 453 tys. osób. Obecnie rząd pracuje nad rozwiązaniami legislacyjnymi, które mają umożliwić uchodźcom odnalezienie się w polskiej rzeczywistości.

Wojna w Ukrainie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Z planu filmowego prosto na wojnę
Z planu filmowego prosto na wojnę
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę

Specustawa ws. uchodźców

Przygotowywane przepisy mają ułatwić obywatelom Ukrainy wejście w życie zawodowe - w praktyce ma być wymagane jedynie zgłoszenie do urzędu pracy w ciągu 7 dni od zatrudnienia. Minister zapowiedziała również, że legalny pobyt będzie uprawniał do korzystania z pakietu pomocy społecznej.

- Na mocy przepisów, które będziemy wprowadzać specustawą, obywatel Ukrainy, który przekroczył granicę Polski w wyniku tych działań wojennych, przebywa na terenie Rzeczpospolitej legalnie. I taki obywatel ma prawo do pracy, ale także ma prawo do innych świadczeń na terenie RP i będzie tym wsparciem objęty. Dlatego w specustawie jest zaproponowane wspólne działanie z samorządowcami - powiedziała Marlena Maląg.

Minister podkreśliła, że obecnie obcokrajowcy przebywający i pracujący legalnie w Polsce mają prawo do korzystania z programów "Rodzina 500 plus", "Dobry start", "Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego".

- Automatycznie osoby, które z Ukrainy przekroczą granicę i będą na ścieżce legalnego pobytu związanej z działaniami wojennymi, to co specustawa zapewnia - będą miały dostęp do świadczeń, czyli będą tak jak nasi obywatele, składali wnioski do ZUS - powiedziała.

Zapytana o finasowanie planów, zapewniła, że budżet państwa ma "potężne środki. Trwają też rozmowy z Unią Europejską w sprawie ewentualnego wsparcia wspólnoty w tym zakresie".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
podziel się:

Pozostałe wiadomości