Poszukiwane newsy

Rosja zamknęła niebo nad Donbasem - wprowadzono zakaz lotów

Poszukiwane newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
RMF 24
Samolot na niebie

Ukraińscy przywódcy już od dłuższego czasu proszą o zamknięcie przez NATO nieba nad Ukrainą. Spowodowałoby to całkowity zakaz lotów nad krajem. W tym czasie Rosja wprowadza strefę z zakazem lotów nad Donbasem. 

Rosyjski zakaz lotów nad Donbasem

Donbas znajduje się we wschodnio-południowej części Ukrainy. Nad tym regionem Rosja zamknęła przestrzeń lotniczą w piątek, 18 marca 2022 roku. O sytuacji poinformowały władze separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej, które uznawane są jedynie przez Rosję. Dzięki wprowadzeniu tej strefy, mają zostać utrudnione ataki ukraińskiej armii na ten region. 

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz inni ukraińscy politycy niemal codziennie apelują o zamknięcie nieba nad Ukrainą. Decyzja o ustanowieniu strefy zakazu lotów nad krajem leży w rękach NATO. 

Wołodymyr Zełeński prosi o zamknięcie nieba nad Ukrainą

Prezydent Ukrainy zdaje sobie sprawę, że prośba o zamknięcie nieba nad Ukrainą może być problematyczna. W związku z tym podał alternatywę, która pomogłaby jego krajowi w walkach z Rosją: -Jeśli strefa zakazu lotów to zbyt wiele, potrzebujemy systemów obrony przeciwlotniczej, S-300 i samolotów. Wiecie, jak wiele zależy na polu bitwy od zdolności do używania samolotów (...) te samoloty istnieją i je macie, ale one są na ziemi, a nie na ukraińskim niebie.

Wołodymyr Zełenski twierdzi, że Ukraina doświadcza codziennie ataków z powietrza takich, jak Ameryka doświadczała podczas ataku na Pearl Harbor. Jak zaznaczał: -To były ataki z powietrza, nikt się ich nie spodziewał, nie mogliście ich powstrzymać. Nasz kraj doświadcza tego samego każdego dnia, każdej nocy od trzech tygodni.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: RMF 24

Źródło zdjęcia głównego: Stirling Martin/Getty Images

Pozostałe wiadomości