Polska młodzież wspiera uczniów z Ukrainy. "Dzisiaj jeszcze bardziej niż kiedykolwiek jesteśmy razem"

Polska młodzież wspiera ukraińskich kolegów
Polska młodzież wspiera ukraińskich kolegów
Źródło: mat. prasowe

24 lutego w Ukrainie wybuchła wojna. Rosyjskie wojska rozpoczęły inwazję na tamtejsze miasta. Od tej chwili do Polski przyjechało około 1,2 mln Ukraińców, w tym tysiące dzieci i nastolatków. Dla wielu z nich może być to bardzo stresująca sytuacja, dlatego powstała akcja społeczna pod hasłem #SztamazUkrainą. Na czym polega?

Akcja #SztamazUkrainą

To niezwykle trudny czas dla dzieci i młodzieży z Ukrainy, którzy wraz ze swoimi rodzinami będą próbować odnaleźć się w Polsce. Mogą obawiać się tego, jak zareagują na nich rówieśnicy, jak poradzą sobie w innej szkole. By wyjść naprzeciw ukraińskim przyjaciołom, młodzi Polacy chcą pomóc im w zaaklimatyzowaniu się. W ramach akcji #SztamazUkrainą #мизаУкраїну uczestnicy olimpiady projektów społecznych Zwolnieni z Teorii nakręcili film, w którym deklarują, że zapewnią nowym kolegom i koleżankom konkretne wsparcie mentalne.

Wojna w Ukrainie

Wojna w Ukrainie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Z planu filmowego prosto na wojnę
Z planu filmowego prosto na wojnę
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę

Uczniowie wiedzą, że nastolatkowie uciekający z Ukrainy poza nauką języka i wsparciem dorosłych, będą potrzebować też akceptacji rówieśników. To dlatego w swoich wypowiedziach stawiają akcenty na tematy ważne dla młodych bez względu na pochodzenie, takie jak muzyka, seriale czy sport.

- Martwisz się tym, jak będzie w nowej szkole w Polsce? Zastanawiasz się, czy znajdziesz kogoś z kim się zakolegujesz? Nie wiesz, jak w ogóle odnajdziesz się w nowym mieście, z inną kulturą, innym językiem? Rozumiem Cię. Pochodzę z Ukrainy. Wiem, że początki są trudne. Ale wiem też, że są łatwiejsze, gdy nie jesteś w tym sam. (...) Przekonałem się, że tutaj nie raz usłyszysz: "Ви можете розраховувати на мене" ["Możesz na mnie liczyć"]. Nie masz się czego bać. Jesteśmy w tym razem - mówi Andrzej, Ukrainiec mieszkający w Polsce, który uczy się w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Polska młodzież pomoże rówieśnikom z Ukrainy

Filip z Liceum Ogólnokształcącego nr III z Wrocławia, jeden z uczestników akcji, również deklaruje wsparcie dla wschodnich sąsiadów. - A dzisiaj jeszcze bardziej niż kiedykolwiek jesteśmy razem. My, czyli wszystkie osoby, które mają otwarte serca. I przywitamy Cię w naszych szkołach z otwartymi ramionami - zaznacza nastolatek.

Piotr z Zespołu Szkół Technicznych w Radomiu, podkreśla natomiast, że jego rówieśnicy z Ukrainy nie muszą obawiać się bariery językowej. - W sporcie najlepsze jest to, że nawet nie musisz znać języka, żeby z nami zagrać, zasady są w końcu takie same w każdym kraju. Ale fajnie jest grać do jednej bramki. Zagrajmy w jednej drużynie - podkreślił uczeń.

Wiadomość od młodych do młodych może ukoić niepokój młodzieży z Ukrainy, a polską młodzież umocnić w działaniu. Ich gesty, nawet te subtelne, są w tej sytuacji wyrazem dużej gościnności, dającej ukojenie.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
podziel się: